Jubiliejinis festivalis dvidešimtąjį kartą pakvies prasmingai vasaroti su M. K. Čiurlioniu

Jau du dešimtmečius druskininkiečiai, kurorto svečiai, Lietuvos meno bendruomenė neįsivaizduoja vasaros garsiausiame šalies kurorte be menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“. Prieš devyniolika metų šį muzikos ir kitų menų festivalį pradėjęs Lietuvos muzikų rėmimo fondas išaugino jį iki aukščiausio prestižo meno šventės. Jos organizavimą pernai perėmęs Druskininkų kultūros centras šiemet vėl kviečia į jubiliejinį – jau dvidešimtąjį festivalį „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“. 

Atidarymo renginys vyks Druskininkų bažnyčioje, kur koncertą „Nuostabusis amžius“ surengs Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“ su garsiųjų solistų šeima – Kristina Zmailaite ir Edmundu Seiliumi

Kuo ypatingas šių metų festivalis? Kaip teigia organizatoriai, šįmet menų šventėje bus daug svečių iš užsienio, taip pat nemažas būrys talentingo jaunimo, kuriam ir buvo šiemet teikiamas prioritetas. Festivalio programa sudaryta bendradarbiaujant su Lietuvos nacionaline filharmonija, Pažaislio muzikos festivaliu. 

Pristatys įvairiaspalvę programą

Festivalio koncertai vyks net penkiose kurorto erdvėse – Druskininkų bažnyčioje, M. K. Čiurlionio meno mokyklos salėje, K. Dineikos sveikatingumo parke, Druskininkų miesto muziejuje, Pramogų aikštėje. 

Be tradicinės klasikinės muzikos atlikėjų ir kūrinių šįmet festivalyje skambės Lietuvoje ir užsienyje gerai žinomų gitaros virtuozų – „Baltijos gitarų kvarteto“ muzika. Išgirsime neįprastu būdu – klasikinėmis gitaromis – atliekamus M. K. Čiurlionio kūrinius, taip pat galėsime mėgauti garsiausių Lietuvos perkusininkų kolektyvo „Giunter Percussion“ atliekamais originaliais kūriniais.

Klausytojams bus pasiūlyta netikėtas smuikininkės Ilonos Klusaitės, garsaus saksofonininko Petro Vyšniausko ir sutartinių giedotojų grupės Kauno kultūros centro „Satutalas“ koncertas – S.Bacho solinių kūrinių smuikui, džiazinių saksofono improvizacijų ir lietuvių liaudies sutartinių derinys. Programos „Ant sidabro tilto“ idėja – sugretinti skirtingų laikotarpių, kultūrų, šalių polifoninę muziką, atskleidžiant dieviškumo pradą žmogaus kūryboje. Atlikėjai kviečia klausytojus pasivaikščioti tuo ypatingu sidabro tiltu ir patirti vidinės ramybės bei harmonijos šviesą.

Kaip visada nustebinti ketina druskininkietė pianistė Guoda Gedvilaitė-Gohle, kviečianti į susitikimus Claros Shumann salone. Čia Guoda su savo muzikiniais kolegomis E. Dvarionaite, R. Zubovu ir P. Anderssonu įsikūnys į garsius praeities meno veikėjus ir kurs teatralizuotus muzikinius stebuklus.

Jubiliejiniame festivalyje netrūks ir aukštos prabos klasikinio muzikavimo bei vokalinių šedevrų. Druskininkiečiai ir kurorto svečiai turės unikalią galimybę išgirsti ugningojo fortepijono virtuozo Alexanderio Paley, gyvenančio tarp Niujorko, Paryžiaus ir Vilniaus, suburto kolektyvo „Paleasis“ koncertą.

Tradiciškai sulauksime legendinio Čiurlionio kvarteto pasirodymo, kuriame dalyvaus ir jauna, talentinga Nacionalinio operos ir baleto teatro solistė Aistė Pilibavičiūtė, kuri pernai, koncertuodama Druskininkuose su Vilniaus kvartetu, sulaukė galingo furoro.

Koncertuos atlikėjai iš užsienio

Kalbant apie svečius iš užsienio, derėtų paminėti pirmą kartą Lietuvoje viešintį lenkų – jaunų ir labai talentingų muzikantų – kolektyvą „Baltic Neopolis Orchestra“, kuris pristatys lenkų klasikinės ir muzikos kūrinius bei muzikinį lenkiškos muzikos popuri.

Pirmą kartą Druskininkuose viešės tarptautinė jaunų merginų muzikančių komanda „OrgaVoce“: lietuvė vargonininkė ir dvi solistės – italė ir armėnė. Jos pristatys programą, kurios pavadinimas „ Keičiant stereotipus“ daug ką pasako.

Festivalyje išgirsime ir jauno muzikantų kolektyvo – fortepijoninio trio „Meta“ – koncertą, taip pat vargonininkės Dianos Encienės ir jos kolegų – solistės A.Krikščiūnaitės ir voltornos virtuozo E.Stanelio pasirodymą.

Tradiciškai festivalio uždarymas vyks rugsėjo 22-ąją, per M. K. Čiurlionio gimtadienį. Festivalį vainikuos žinomas kamerinis choras „Polifonija“, savo profesionalumu ir programos įvairove garsėjantis ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

O iškart po Joninių, birželio 25-ąją, visi kviečiami į festivalio pradžios renginius. Simboliškai gėlių padėjimu prie paminklo bus pagerbtas M. K. Čiurlionio atminimas, iškilmių metu bus apdovanoti fotografijos konkurso „Asociatyvi fotografija pagal Čiurlionį“ nugalėtojai, kurių reto pastabumo darbai vėliau bus eksponuojami Druskininkų kultūros centro virtualioje galerijoje. Atidarymo renginys vyks Druskininkų bažnyčioje, kur koncertą „Nuostabusis amžius“ surengs Lietuvos nacionalinės filharmonijos kamerinis ansamblis „Musica humana“ su garsiųjų solistų šeima – Kristina Zmailaite ir Edmundu Seiliumi.

Vyks ir kitokių veiklų

Kaip teigė Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė, muzikinę festivalio dominantę papildys meninių ir dokumentinių filmų programa.

„Praėjusio festivalio metu rodėme filmus apie užsienio menininkus. Šįmet daugiau dėmesio skirsime filmams apie Lietuvos kūrėjus, juos rodysime artėjant rudeniui“, – sakė R. Viniarskaitė.

Pasak vadovės, Druskininkų amatų centre „Menų kalvė“ vyks stovykla su M. K. Čiurlionio dvasia, Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykla rengia piešinių konkursą M. K. Čiurliono kūrybos tematika, kurio nugalėtojus apdovanos Kultūros centras.  Taip pat rudenį planuojama rengti paskaitų ciklą apie genijaus kūrybos ir pasaulėjautos aspektus.

Kultūros centro direktorė priminė, jog vyksta ir asociatyvios fotografijos konkursas pagal M. K. Čiurlionio kūrinius. „Kviečiame žmones siųsti savo darytas originalias nuotraukas, kurios asocijuojasi su tam tikrais M. K. Čiurlionio paveikslais. Pasibaigus konkursui, bus surengta virtuali paroda ir apdovanoti nugalėtojai“, – pasakojo R. Viniarskaitė.

Ričardas Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras:

„Jau 20 metų vasarą Druskininkuose pasitinkame itin skambiu akordu – tarptautiniu menų festivaliu „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“. Tai ypatingai stiprus, aukšto meistriškumo ir daugybės dėmesio sulaukiantis renginys. Festivalį neabejotinai galima vadinti ne tik Druskininkų, bet ir Lietuvos kultūrinio gyvenimo vizitine kortele.

Net tris mėnesius trunkantis festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ turi ypatingą aurą, išsiskiria savo rafinuotumu ir elegancija, puikiai įsilieja į bendrą Druskininkų kultūrinį gyvenimą, papildo jį ir praturtina.

Džiaugiuosi ir didžiuojuosi, kad Druskininkai kasmet įprasmina didžiojo Lietuvos menininko M. K. Čiurlionio kūrybą, primena apie jo gyvenimą, leidžia naujai pajusti čiurlioniškąją dvasią ir drąsina patiems kurti.

Linkiu, kad jubiliejinis XX Tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ rastų kelią į jūsų širdis, praturtintų meninę patirtį, dovanotų įsimintinas akimirkas,  įkvėptų ir puoselėtų vidinę kultūrą“.

Liucija Stulgienė, festivalio sumanytoja, Lietuvos muzikų rėmimo fondo vadovė:

„Pradėdama organizuoti festivalį „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“  ieškojau dvasinių patirčių sau, bet buvau pasiryžusi ir tai sąžiningai vykdžiau – dalintis šiais neįkainuojamais pasaulio didžiųjų muzikų sukurtais turtais su druskininkiečiais, gausiais kurorto svečiais.

 Festivalio sėkmė priklausė nuo dalykiškos, geranoriškos Druskininkų savivaldybės vadovų, Tarybos narių, kultūros, švietimo įstaigų, vėliau ir bendražygiais tapusių verslo, visuomeninių organizacijų, eilinių druskininkiečių – buvusių ir tapusių meno mylėtojais – paramos.

Sukurti pirmojo festivalio (2003 m.) „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ koncepciją man per visą Muzikų rėmimo fondo veiklos etapą buvo pats sunkiausias uždavinys. Pagrindiniais talkininkais tapo muzikologas V. Juodpusis ir kultūrologė L. Armonaitė.

Per 18 metų surengti 774 simfoninės, kamerinės, sakralinės muzikos koncertai, 18 autorinių muzikos vakarų, surengtos 45 M. K. Čiurlionio ir jo amžininkų, šiuolaikinių dailininkų darbų parodos, 12 knygų, kitų leidinių apie M. K. Čiurlionį pristatymai. Festivalio koncertuose dalyvavo per 3400 žymiausių Lietuvos muzikų, talentingų jaunųjų atlikėjų.

Džiaugiamės ir didžiuojamės kartu su druskininkiečiais, kad festivalis peržengė Druskininkų ribas, tapo žinomu Lietuvoje ir daugelyje pasaulio šalių.

Prisiminę svarbiausias 18 Festivalių veiklas (2003-2021) ir pasidžiaugę, kad jo organizavimas ir pavadinimas nuo 2021 m. perduotas į patikimas, kūrybingai dirbančio Druskininkų kultūros centro rankas (tai patvirtino jau surengtas XIX festivalis), linkime jo rengėjams išsaugoti gerąsias festivalio tradicijas, praturtinti jo programą ryškiausiais kūrėjų darbais įvairiose meno srityse“.

Laimutis Genys