Kalbėkime su jaunuoliais apie lytiškumą – „Be streso“

Šiuolaikinė jaunuolių karta laisvėja ir drąsiau užduoda klausimų nepatogiomis, visuomenėje vis dar tabu laikomomis temomis. Viena iš jų – lytiškumas ir lytinė tapatybė. Jaunuoliai nori dalintis asmeniniais išgyvenimais, jiems svarbu atsakyti į klausimus, kaip atlaikyti emocinius ir fiziologinius savo ir kitų pokyčius. Jie patys išreiškia norą gauti žinių, atitinkančių nūdienos aktualijas, kurios būtų dėstomos specialistų, kasdien dirbančių su jaunais žmonėmis ir padedančių jiems šiuo sudėtingu brandos bei savęs pažinimo laikotarpiu.

Septintokų klasėse buvo organizuotos lytiškumo paskaitos, kurias vedė VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ edukatorių komanda/Martyno Sasnausko nuotrauka

Druskininkų jaunimo užimtumo centras (JUC), girdėdamas šį jaunų žmonių norą apie tai kalbėti be gėdinimo ir išankstinių nusistatymų, pateikė paraišką visuomenės sveikatos projekto finansavimui, kurį organizavo Druskininkų savivaldybė. Džiugu, kad projektas „Be streso“ gavo finansavimą, todėl visose Druskininkų savivaldybių mokyklose, septintokų klasėse buvo organizuotos lytiškumo paskaitos, kurias vedė VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ edukatorių komanda. Šiuo projekto siekis – kad lytiškumo ugdymo prieinamumas moksleiviams būtų užtikrintas jiems priimtinomis formomis, pasitelkiant išmaniąsias priemones, diskusiją. Lytiškumo užsiėmimų temos yra skirtos formuoti pozityvų paauglių kūno vaizdo supratimą, puoselėti kito priėmimą, pagarbių bei lygiavertiškų santykių idėją ir atlikti seksualinio priekabiavimo, patyčių ir smurto prevenciją. Įgyvendinant šį projektą, organizuoti ir vienos dienos mokymai visuomenės sveikatos specialistams bei JUC darbuotojams, buvo gilinamasi, kas yra lytinė tapatybė ir seksualinė orientacija ir kaip šiais klausimais komunikuoti su jaunimu.

VšĮ „Įvairovės ir edukacijos namai“ komanda dalijosi įspūdžiais iš paskaitų, pastebėjo, jog visos klasės skirtingos, labai smalsios ir einančios į kontaktą. Edukatorė Kamilė sakė, kad jos 7-okų grupėje dalijimosi buvo labai įvairaus – nuo tiesiog nuoširdžių patirčių iki pasidalijimų apie mintis dėl savižalos. Nuskambėjo nemažai klausimų apie tapatybę ir seksualinę orientaciją, apie santykius ir jų kūrimą, vienoje grupėje buvo daug pokalbių apie ribas, nes paaugliai (-ės) netikėjo, kad jų kūnai priklauso jiems, buvo pokalbių ir apie tai, kaip sustabdyti nemalonų elgesį bei apie sutikimo kultūrą. Daug klausimų jaunuoliai uždavė ir apie santykį su savimi, buvo tokių moksleivių, kurie atvirai kalbėjo ir apie tai, kad patiria nemažai spaudimo dėl įvairių dalykų savo šeimose ir artimoje aplinkoje.

Druskininkų JUC ir toliau sieks užtikrinti projekto „Be streso“ veiklų tęstinumą, nes jis orientuotas į visuomenės sveikatos stiprinimą, ugdymą ir akcentuoja svarbą kreipti dėmesį į tai, kas aktualu jaunam žmogui.

Projektas „Be streso“ finansuotas Druskininkų savivaldybės lėšomis.

Druskininkų JUC informacija