Atsiskleisti darbo rinkoje ir „pasimatuoti“ profesiją jaunuoliams galimybę suteikia JUC įgyvendinama verslumo programa

Esate darbdavys ir Jums dabar arba vasarą trūksta darbo rankų, bet neišgalite pats mokėti darbuotojui viso atlyginimo? Gal esi jaunas – 14-29 metų amžiaus – žmogus, norintis išmėginti save darbo rinkoje, „pasimatuoti“ profesiją ir užsidirbti savų pinigų? Tuomet Druskininkų savivaldybės inicijuota ir šeštus metus Jaunimo užimtumo centro (JUC) įgyvendinama Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programa – kaip tik Jums!

Programą įgyvendinančio JUC direktorė Aušra Nedzinskienė džiaugiasi, kad kasmet ji tampa vis populiaresnė, jaunimas nori dirbti, o Druskininkų darbdaviai jaunuoliams pateikia vis įdomesnių darbo pasiūlymų.

JUC direktorė A. Nedzinskienė džiaugiasi, kad Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programa kasmet tampa vis populiaresnė, ją atranda vis nauji darbdaviai, jaunimui pasiūloma vis įvairesnių ir įdomesnių profesinio orientavimo krypčių /Roberto Kisieliaus nuotrauka

– Kokia jaunimo verslumo programa bus šiemet? Ar galima tikėtis naujovių?

– Programa keitėsi tik tiek, kad per pastaruosius metus pakilo minimalus darbo užmokestis, taigi mūsų programoje jis bus irgi didesnis. Visos kitos sąlygos išliks nepakitusios. Darbdaviams bus kompensuojama 50 proc. patiriamų darbo užmokesčio sąnaudų. Žinoma, tai bus tik minimalus darbo užmokestis, o vienai įstaigai bus galima kompensuoti ne daugiau kaip 3 000 Eur. Vienas darbdavys, norėdamas pasinaudoti mūsų programos finansavimu, galėtų įdarbinti 4 jaunus žmones pilnu etatu.

Pastebėjome, kad ir tokia suma darbdaviams atrodo patraukli ir motyvuojanti. Kasmet programa tampa vis populiaresnė, ją atranda vis nauji darbdaviai, jaunimui pasiūloma vis įvairesnių ir įdomesnių profesinio orientavimo krypčių. Jie gali rinktis ne tik Druskininkuose labai populiarią aptarnavimo sritį, bet ir išmėginti, pavyzdžiui, baristos profesiją, elektroninio tinklapio administravimą, padirbėti kelionių agentūroje, vertimų biure. Svarbiausia, kad jiems suteikiama galimybė „pasimatuoti“ profesiją. Tai yra vienas iš programos tikslų.

Vasarą labai populiaru ieškoti darbo vaikų lopšeliuose-darželiuose, nes darbas su vaikais daugeliui atrodo patrauklus. Padirbėję su mažais vaikais ir supratę, kad tai yra kantrybės bei atsakomybės reikalaujantis darbas, jaunuoliai ateityje atsakingiau renkasi darbo vietas. Kiti priešingai – supranta, kad toks darbas – būtent jiems.

Žinoma, labiausiai jaunuolius žavi galimybė savarankiškai užsidirbti pinigų, kuriuos galėtų išleisti taip, kaip jie patys nori.

Dar vienas programos tikslas – suteikti jauniems žmonėms verslumo pagrindus, parodyti, kokių perspektyvų turi nuosavas, pavyzdžiui, pramogų ar restoranų verslas. Dirbdami jaunuoliai pamato, kiek pastangų reikia įdėti, kad tas verslas klestėtų ir turėtų rinką.

– Programa garsi jau ne tik Druskininkuose. Pačiai teko ją pristatyti ir kitoms šalies savivaldybėms.

– Mes esame geriausias pavyzdys Lietuvoje dėl tokios programos įgyvendinimo. Jaunimo reikalų departamentas (Jaunimo reikalų agentūra) dar pernai išplatino Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programos projektinį finansinį pasiūlymą ir pakvietė savivaldybes teikti paraiškas, gauti finansavimą iki 10 000 Eur ir tik vasaros atostogų metu įdarbinti mokyklinio amžiaus jaunimą. Tik mes žvelgiame plačiau – programą siūlome 14-29 metų jauniems žmonėms, kaip reguliuoja jaunimo politikos pagrindų įstatymas, todėl mūsų jaunimas jau gali dirbti nuo balandžio pradžios iki lapkričio pabaigos.

Jau dabar, artėjant vasaros sezonui, darbdaviai gali bent savaitgaliais įdarbinti jaunuolius, padėti jiems kelti įvairias kompetencijas, bendravimo įgūdžius.

– Programą įgyvendinsite jau šeštus metus. Ar spėjote ją išanalizuoti, susisteminti duomenis?

– Pastebėjau, kad programoje dalyvauja vyresni jauni žmonės, tačiau yra ir tokių, kurie pirmą kartą įsidarbino, būdami 14 metų. Ir kasmet jie sugrįžta pas tą patį darbdavį, įgauna vis daugiau patirties.

Sudėtingiau pradėti keturiolikmečiui, nes tokio amžiaus darbuotojams darbo pasiūlymų nėra daug. Bet jei yra pasiryžimo, viskas įmanoma! Aš visada drąsinu jaunimą, sakau, kad jie, ir būdami 14-os, jau gali turėti patirties ir būtinai apie ją turi pasakyti darbdaviui. Galbūt jie prižiūrėjo savo jaunesnius broliukus ar sesutes? Gal moka gaminti maistą? Raginu jaunuolius eiti dirbti ten, kur juos iš tikrųjų traukia, kur linksta širdis ir kur galės atskleisti savo talentus. Juk ir verslininkai, matydami atėjusius darbintis jaunuolius, pastebi jų motyvaciją dirbti.

– Kiek paprastai per sezoną įdarbinate jaunuolių?

– Pernai įdarbinome 172 jaunus žmones. Darbo vietas pasiūlė 53 įmonės.

– Ar šiemet aktyvūs būsimi darbdaviai?

– Jau atsiranda vis daugiau besidominčių darbdavių, laukiančių jaunimo verslumo programos pradžios. Taigi galiu juos nudžiuginti – programa pradedama įgyvendinti jau balandžio 1 dieną.

Šiemet, beje, anketa darbdaviams bus paprastesnė, ją bus lengviau užpildyti, ji bus pateikiama „Google“ forma. Nereikės kelis kartus atsakinėti, kokia pozicija ir kokio amžiaus jaunuoliui siūloma. Manome, kad ši naujovė visiems mums palengvins darbą, o jaunuoliai galės lengviau suprasti, kokio darbuotojo darbdavys pageidauja.

Artimiausiu metu programą pristatysime mokyklose. Kaip ir kasmet, bus organizuojami susitikimai su keturiolikmečiais, kuriuose jiems bus pristatomos darbo paieškos galimybės.

Jeigu nepavyksta įsidarbinti, siūlyčiau jaunimui savanoriauti. Galbūt tada darbdavys, pastebėjęs jų talentus, gebėjimus, gerąsias savybes, įdarbins? Nebūtinai savanoriauti visą vasarą, galbūt užtektų ir savaitės?

Yra tokia istorija, kurią pasakoju mokiniams. Pabaigęs automechanikos mokslus, vienas vaikinukas atėjo darbintis į servisą. Tačiau laisvos darbo vietos nebuvo. Jaunuolis nepasidavė, pasisiūlė padirbėti be atlygio – išvalyti serviso erdves, sutvarkyti patalpas, pasimokyti iš meistrų. Darbdavys sutiko. Kaip tik buvo pavasaris, padangų keitimo metas. Aplinką vaikinas greitai sutvarkė, turėjo laiko, taigi ėmėsi padėti meistrui keisti padangas. Ir jam puikiai sekėsi. O darbdavys, pastebėjęs, kad jaunuolis puikiai susidoroja su darbu, labai greitai jį įdarbino.

Kartais reikia drąsos save pateikti, parodyti motyvaciją ir tikslo siekti visais įmanomais būdais!

Jaunimas noriai renkasi Druskininkuose labai populiarią aptarnavimo sritį – jaunuolius žavi galimybė savarankiškai užsidirbti pinigų, kuriuos galėtų išleisti taip, kaip jie patys nori/UAB „Elingas“ archyvo nuotraukos

– Kur turėtų darbuotojai ir darbdaviai ieškoti informacijos?

– Jau minėjau, kad programa pasideda balandžio 1 dieną. Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programoje gali dalyvauti 14-29 metų Druskininkų savivaldybės jaunuoliai, užsiregistravę JUC interneto svetainės skiltyje „Jaunimo verslumas“.

Darbdaviai, norintys dalyvauti programoje, užsiregistruoti turėtų iki birželio 1 dienos – svarbu nepraleisti nustatyto termino!

Mes nuolat atnaujiname siūlomų darbo vietų duomenų bazę, todėl jaunimui visai nesudėtinga surasti darbdavius ir pasirinkti, koks darbo pobūdis juos labiausiai domina.

Darbdaviai, norėdami įdarbinti programoje dalyvaujantį jaunuolį, pirmiausia turi užpildyti anketą, kurią ras Druskininkų JUC interneto svetainėje (https://www.juc.lt/jaunimo-verslumo), tada mes paruošiame bendradarbiavimo sutartį ir aptariame visas sąlygas. O jau nuo tada galima įdarbinti jaunimą.

Visada įspėjame jaunus žmones, kad registracija į jaunimo verslumo programą nebūtinai garantuos norimą darbą. Jaunuoliams teks sudalyvauti darbo pokalbyje – darbdaviui pristatyti save, turimą darbo patirtį, aptarti darbo sąlygas. Darbo pokalbiui pasirengti jaunuoliams gali padėti ir JUC darbuotojai.

– Ar COVID-19 pandemija turėjo įtakos projektui?

– Pirmaisiais pandemijos metais jautėme, kad paslaugų sektoriuje nebuvo didelės darbo vietų pasiūlos, tačiau pernai ši rinka jau atsigavo ir buvo ieškoma darbuotojų. Labai tikimės, kad šiemet verslas dirbs pilnu pajėgumu ir suteiks galimybių Druskininkų jaunimui padirbėti.

– Kokių dar programų JUC siūlo jaunimui?

– JUC nuo balandžio 1-osios pradeda įgyvendinti ir Jaunimo iniciatyvų programą. 2022-ieji paskelbti Jaunimo metais, todėl labai norisi, kad jaunimas nebijotų svajoti, pristatytų savo idėjas, mintis ir pamėgintų jas įgyvendinti. Manau, kad net viena gera iniciatyva mūsų miestui gali būti labai reikšminga, naudinga, įtraukti dar daugiau jaunimo.

Pernai sulaukėme labai gražių naujų iniciatyvų. Man labai patiko dviejų merginų organizuota saviugdos stovykla. Jos tą idėją ilgai puoselėjo. Stovykloje dalyvavo, regis, ne tiek daug dalyvių – 15 jaunų žmonių, bet ji sulaukė ypatingai gerų atsiliepimų, žinia apie ją pasklido labai plačiai.

Išskirtinė jaunimo idėja – renginys „Gyvenk“, prie kurio įgyvendinimo prisideda ir JUC, Druskininkų „Rotary“, Interact klubai. Jaunimas ragina atkreipti jaunimo dėmesį į opią savižudybių problemą ir kviečia GYVENTI.

Kartais mums, JUC darbuotojams, gali atrodyti, kad mūsų pasiūlyta veikla jiems galėtų būti įdomi, bet nebūtinai taip ir yra. Kai idėją pasiūlo ir realizuoja patys jaunuoliai, ji atliepia jų poreikius.

Pernai nudžiugino ir sportinės iniciatyvos. Sportininkai, kurie negalėjo išvažiuoti į specializuotus sporto klubus treniruotis ar semtis sportinės patirties, tai padaryti galėjo programos įgyvendinimo dėka. Jeigu yra noro siekti rezultatų, propaguoti sveiką gyvenimo būdą ir judėjimą, kodėl gi tokios idėjos negalėtume finansuoti?

Žinoma, noriu pabrėžti, kad JUC jaunimo iniciatyvų finansavimui gali skirti iki 500 eurų, bet kartais net ir tokios sumos neprireikia, kad būtų realizuota gera idėja. Galbūt Jūsų idėjos įgyvendinimui užtenka ir 100 eurų? Kuo tokių idėjų bus daugiau, tuo įdomesnis ir turiningesnis bus jaunimo laisvalaikis, Druskininkuose bus smagiau, o jaunimas labiau atskleis savo talentus, gebėjimus bei švęs Europos jaunimo metus – juk 2022-ieji skirti būtent jiems!

Labai raginu jaunuolius nebijoti. Žinau, kad yra daug neformalių grupelių, kurios dega noru realizuoti savo sumanymus. Jiems tereikia mažo paskatinimo, kad jų svajonės būtų įgyvendintos. Mes galime padėti – pateikite savo idėjas JUC!

Laima Rekevičienė