Parama gyvenamųjų namų renovacijai: ką reikia žinoti?
Parama individualių namų modernizavimui skiriama kiekvienais metais. Iki 2025 m. šiam tikslui planuojama išleisti 44 mln. eurų, o didžiausia kompensacija vienam projektui gali siekti 14 500 eurų. Tačiau ką reikėtų žinoti prieš pateikiant paraišką?
Kam skiriama namų renovacijos parama?
Ši parama skiriama fiziniams asmenims, kuriems priklauso vieno ar dviejų butų gyvenamosios paskirties namas. Kompensacinės išmokos dydis apskaičiuojamas padauginus namo naudingą plotą iki modernizavimo iš fiksuoto dydžio. Fiksuotas dydis už 1 kvadratinį metrą namo naudingo ploto – 75 eurai.
Kompensacija išmokama tada, jei po renovacijos pasiekiama ne mažesnė nei B arba aukštesnė energinio naudingumo klasė, o šiluminės energijos sąnaudos sumažinamos ne mažiau kaip 40 %.
Į finansuojamų energijos vartojimo efektyvumo didinimo priemonių sąrašą patenka viso stogo arba perdangos, taip pat grindų ir sienų šiltinimas. Kompensuojamas ir šildymo sistemos bei radiatorių, centrinės rekuperacinės sistemos įrengimas. Parama taip pat skiriama esamų langų ir lauko durų keitimui, gerinant šilumines patalpų charakteristikas.
Renovacijos įgyvendinimo terminas
Šiais metais paraiškos paramai gauti turėjo būti pateiktos iki 2024 m. balandžio 2 d. naudojantis APVA informacine sistema APVIS.
Įgyvendinti projektą ir pateikti APVA išlaidų kompensavimo prašymą privaloma ne vėliau kaip per 15 mėnesių nuo kvietimo teikti projekto registracijos formas pabaigos dienos, t. y. ne vėliau, kaip iki 2025 m. birželio 30 d
Kokius langus rinktis?
Jei siekiate atitikti paraiškos reikalavimus, rinkitės tinkamus energinio efektyvumo parametrus turinčius langus ir duris, nes jie prisidės prie bendrų renovuojamo pastato šilumos energijos sąnaudų mažinimo.
Nors pagal reikalavimus užtenka pasiekti B energinio naudingumo klasę, visgi verta rinktis A++ klasės langus. Taip efektyviai sumažinsite šildymo sąnaudas ilguoju periodu. Aukščiausios energinės klasės langų šilumos laidumo koeficientas Uw turi būti mažesnis arba lygus 0,8 W/m²K. Tai – pasyvaus namo standartą atitinkantys produktai.
A++ energinę klasę užtikrinančių langų ir durų gamyba paremta šilumos laidumą lemiančių komponentų kokybe. Tai – stiklo paketas, stiklo paketo rėmelis ir langų profiliai.
Stiklo paketas
Stiklo paketas užima didžiausią lango plotą, todėl jis privalo būti energiškai efektyvus, o tai pasiekiama pasirinkus ne mažiau dviejų kamerų (arba trijų stiklų) stiklo paketą. Tokiam stiklo paketui vietoje paprasto naudojamas selektyvinis stiklas, kuris pasižymi itin geromis termoizoliacinėmis savybėmis – jis padengtas plika akimi nematomu metalo oksidų sluoksniu. Ši oksidų plėvelė veikia kaip šilumą atspindintis ir atgal į patalpą ją grąžinantis reflektorius.
Tarp stiklų esantys hermetiški tarpai užpildomi žemo šilumos laidumo argono dujomis.
Stiklo paketo rėmelis
Rėmeliai tarp stiklų gali būti gaminami iš plastiko arba aliuminio. Vis dėlto patikimesniais laikomi šilti plastikiniai rėmeliai. Jie efektyvesni nei šilumai laidesni aliumininiai. Plastikiniai rėmeliai mažina šalčio tiltą tarp stiklo ir rėmo, taip pagerindami bendrą šilumos laidumo koeficientą net iki 15 % lyginant su aliuminiais. Šiuolaikiniai termorėmeliai yra energiškai efektyvus langų komponentas, padedantis sumažinti rasojimą ir tuo pačiu – pelėsio formavimąsi ant profilių paviršių.
Profiliai
Tinkamai sukomplektuotos A++ energinės klasės reikalavimus atitinkančios (ar net juos viršijančios) langų sistemos gaminamos naudojant didesnio gylio profilius su aukštais energiniais parametrais.
To pavyzdys – ELBRO arba ALPO sistemos vitrininis langas su 3 stiklų paketu, kurį nesunkiai susikomplektuosite MYNEST by Aradas e. parduotuvėje. Jis turės ir gilesnį rėmą (ELBRO – 86 mm, ALPO – 80 mm), tad tokio lango Uw gali siekti 0,71-0,72 W/m²K*.
Įvertinę šiuos aspektus ir pasirinkę atsakingus langų gamintojus, galėsite įgyvendinti būsto renovaciją, modernizuoti savo namus ir ne tik sutaupyti energijos, bet ir gauti finansinės naudos.
*Vertė skaičiuota vitrininiam 1230 x 1480 mm langui su šiltu stiklo paketo rėmeliu.