Teismo verdiktas: mokinius pamokų metu palikęs ir kavinėje alų gėręs pedagogas iš darbo atleistas teisėtai

Prieš beveik dvejus metus nutikusioje istorijoje, sukėlusioje nemažai šurmulio Druskininkų pedagogų bendruomenėje, priimtas sprendimas.

Alytaus apylinkės teismo Druskininkų rūmų teisėjas Antanas Šeštokas atmetė buvusio Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos mokytojo Juozo Stankevičiaus skundą dėl jo atleidimo iš darbo, konstatuodamas, jog pedagogas iš pareigų buvo atleistas teisėtai. Ir tai jau antrasis sprendimas – Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Alytaus darbo ginčų komisija pirmąjį skundą atmetė dar 2023 m. sausio mėnesį.

Istorija prasidėjo 2022-ųjų spalį, kai paaiškėjo faktai, kad trys „Atgimimo“ mokyklos fizinio ugdymo mokytojai nedalyvavo „Snow Arenoje“ vykstančiose fizinio ugdymo pamokose su savo mokiniais. Tuo metu pedagogai laiką leido „Snow Arena“ kavinėje, kurioje gėrė alų. Tai užfiksavo arenos vaizdo kameros.

Pirmą kartą apie netinkamą fizinio ugdymo mokytojų elgesį (įskaitant ir J. Stankevičių) „Snow Arenoje“ buvo paviešinta 2022 m. rugsėjo 20 d. vykusiame Druskininkų mokyklų vadovų susirinkime, kuriame buvo iškeltas klausimas dėl slidinėjimo pamokų. Šio susirinkimo metu mokyklų vadovų buvo paprašyta dar kartą informuoti mokytojus apie jų pareigas bei užtikrinti, kad jie kartu su mokiniais dalyvautų pamokose „Snow Arenoje“. Taip pat susirinkimo metu buvo pasakyta, kad yra informacijos, jog sniego arenos kavinėje „geriama ne tik kava“, turint galvoje alkoholinius gėrimus.

Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos direktorė į tokią itin neigiamo turinio informaciją, nedelsdama sureagavo ir ją išplatino mokyklos fizinio ugdymo mokytojams, kaip įspėjimą apie jų darbo pareigų pažeidimus, tikėdamasi, kad tai buvo mokslo metų pradžios nesusipratimas, kuris nepasikartos. Informacija 2022 m. rugsėjo 22 d. buvo išplatinta visiems mokykloje dirbantiems fizinio ugdymo mokytojams elektroninio dienyno TAMO priemonėmis.

Antrą kartą apie galimai netinkamą fizinio ugdymo mokytojų elgesį, įskaitant ir ieškovą, vedant fizinio ugdymo pamokas „Snow Arenoje“ mokykla gavo 2022 m. spalio 17 d. Pranešime buvo teigiama, kad tuo metu, kai mokiniai mokosi slidinėti, fizinio ugdymo mokytojai galimai sėdi kavinėje ir geria alkoholinius bei kitus gėrimus. Pakartotinai sulaukusi informacijos apie fizinio ugdymo mokytojų nedalyvavimą pamokose ir vartojamą alkoholį, mokykla turėjo reaguoti nedelsdama.

Gavus pakartotinį pranešimą apie netinkamą mokytojų elgesį, mokykloje buvo sudaryta komisija įvykių aplinkybėms išaiškinti. J. Stankevičius nedavė sutikimo komisijai peržiūrėti arenos vaizdo įrašus, nepateikė jokio paaiškinimo raštu, nors buvo prašomas.

2022 m. spalio 28 d. „Atgimimo“ mokyklos direktorė parašė įsakymą, kuriuo mokytojas J. Stankevičius dėl šiurkštaus darbo pareigų pažeidimo buvo atleistas iš darbo.

Tačiau jis su tokiu direktorės sprendimu nesutiko ir 2022 m. lapkričio 28 d. pateikė prašymą Alytaus darbo ginčų komisijai dėl neteisėto atleidimo iš darbo, prašydamas atleidimą iš darbo pripažinti neteisėtu, grąžinti į darbą, išieškoti vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laikotarpį ir atlyginti neturtinę žalą.

Darbo ginčų komisija 2023 m. sausio 16 d. J.Stankevičiaus prašymą atmetė. Tačiau buvęs pedagogas nenurimo, jis tų pačių metų vasario 14 d. kreipėsi į teismą su ieškiniu „Atgimimo“ mokyklai, prašydamas: „pripažinti atleidimą iš darbo neteisėtu, panaikinti Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos direktorės 2022-10-28 įsakymą Nr. MP-248; nustatyti, kad tarp ieškovo ir atsakovės sudaryta darbo sutartis laikoma nutraukta nuo teismo šioje byloje įsiteisinimo dienos; priteisti ieškovo naudai iš atsakovės vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki teismo sprendimo įvykdymo dienos; nustatyti, kad ieškovas negali būti grąžintas į darbą dėl to, kad jam gali būti sudarytos nepalankios sąlygos dirbti, priteisti ieškovui iš atsakovės kompensaciją, kurios dydis yra lygus vienam vidutiniam darbo užmokesčiui už kiekvienus dvejus darbo santykių trukmės metus; priteisti ieškovui iš atsakovės 2000 eurų dydžio patirtą neturtinę žalą“.

Šių metų vasario 6 d. Alytaus apylinkės teismo Druskininkų rūmų teisėjas A.Šeštokas, išnagrinėjęs ieškinį ir su juo susijusias aplinkybes, priėmė sprendimą visus J. Stankevičiaus ieškinyje pateiktus reikalavimus atmesti. Maža to, jam dar teks sumokėti puspenkto tūkstančio eurų „Atgimimo“ mokyklai atlyginti patirtas teisines išlaidas.

Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos direktorė Aušra Keturkienė, paprašyta pakomentuoti situaciją, sakė: „Norisi greičiau pamiršti šią istoriją, ir savo laiką bei dėmesį skirti ugdymo procesui. Mokykloje visada yra daug darbo, vos spėjame. O šie nemalonūs reikalai užsitęsė ilgai. Tai neišėjo į gerą niekam – priešinama bendruomenė, pakirstas pasitikėjimas mokykla, reikėjo įrodinėti tai, kas, atrodo, savaime suprantama – kad pamokų metu mokytojas negali palikti mokinių ir išeiti gerti alaus. O juk taip pasielgė fizinio ugdymo mokytojai, kurie turėtų mokyti vaikus sveikos gyvensenos ir rodyti pavyzdį. Jie pamokos metu paliko mokinius instruktoriui, neturinčiam pedagoginio išsilavinimo, ir nuėjo į kavinę pirkti bei gerti alkoholinio gėrimo.

Mes mokome mokinius pripažinti savo klaidas, ugdome vertybes, skatiname prisiimti atsakomybę. Mes netoleruojame mokinių melavimo ir išsisukinėjimo, tai kodėl mes turime toleruoti mokytojų išsisukinėjimą? Juolab, kad mokytojas buvo kelis kartus įspėtas dėl netinkamo savo elgesio. Manau, kad mokytojas Juozas iš karto turėjo pasielgti garbingai – pripažinti padarytas klaidas ir prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.

Darbo ginčų komisijos ir Teismo išvados parodė, kad mokykla padarė sunkų, bet teisingą sprendimą.

Tokie dalykai pedagogų bendruomenėje negali būti toleruojami, nes mokykla yra atsakinga už vaikų saugumą ir paruošimą savarankiškam gyvenimui.“

„Mano Druskininkai“ informacija