Spektaklis „(Ne)patogi realybė“ bus parodytas ir Druskininkų mokyklose

Praėjusią savaitę Jaunimo užimtumo centre organizuotas renginys, skirtas tarptautinei Tolerancijos dienai, palietė kiekvieno žiūrovo širdį ir tapo tarsi tolerancijos tiltu tarp sveikųjų ir neįgaliųjų.

Renginio metu pristatyta spektaklio premjera: Druskininkų šeimos paramos centro, Sveikųjų ir neįgaliųjų klubo „Erzon“ ir Druskininkų šiuolaikinio šokio studijos „Opus“ sukurtas spektaklis-diskusija „(Ne)patogi“ realybė.

Kodėl pasirinkta tokia spektaklio forma – diskusija? Kaip teigė spektaklio režisierė Asta Žiurinskienė, pirmiausia norėjosi grįžtamojo ryšio: „Rūpėjo sužinoti, ar mūsų siunčiama žinutė pasiekė žiūrovą? Taip kilo idėja po spektaklio pakviesti žiūrovą diskusijai. Šis sprendimas pranoko mūsų lūkesčius. Pasiteisino 100 procentų!“

Jaunimo užimtumo centre organizuotas renginys, skirtas tarptautinei Tolerancijos dienai, ir surengta spektaklio „(Ne)patogi realybė“ premjera/Roberto Kisieliaus nuotraukos

 

Apie tai, kokią žinutę šį kartą norėtų perduoti žiūrovui, spektaklio kūrėjai svarstė dar nuo pavasario. Rudeniop išsigrynino idėja, ir visi ėmėsi sceninio darbo. Pasiteiravus, kas buvo įsimintiniausia, repetuojant su erzoniečiais, A. Žiurinskienė sakė: „Tai ne pirmas mūsų bendras darbas, vieni kitus jau pažįstame labai gerai. Man gera matyti, kad teatro užsiėmimai daro stebuklus – išlaisvina iš savo vidinių pančių asmenybes, įlieja pasitikėjimo savimi, paskatina gebėjimą atvirai kalbėti apie savo negalią ir sukelia didžiulį norą nutiesti tolerancijos tiltą tarp sveikųjų ir neįgaliųjų. Nuoširdžiai sakau: erzoniečiai yra labai drąsūs žmonės, o mums, sveikiesiems, yra ko iš jų pasimokyti. Todėl labai džiaugiamės, kad spektaklyje dalyvavę Druskininkų mokyklų moksleivių tarybų atstovai priėmė sprendimą šį spektaklį parodyti kiekvienos mokyklos moksleiviams. Jau sulaukėme pirmo skambučio iš „Saulės“ pagrindinės mokyklos: gruodžio 5 dieną spektaklį pamatys šios mokyklos moksleiviai. Žinoma, simboliška, kad „(Ne)patogi realybė“ parodyta, minint Tolerancijos dieną. Man tolerancija – priimti žmogų tokį, koks jis yra. Su jo „kitoniškumu“, negalia, požiūriu į gyvenimą, seksualine orientacija ar rase.“

Kaip patikino šokių kolektyvo „Opus“ vadovė Jolita Kielienė, minčių sujungti „Erzon“ ir „Opus“ pajėgas būta nuo pat pačių pirmųjų dienų, pradėjus kurti spektaklį: esminė idėja ir buvo parodyti, jog neįgalieji yra tokie pat žmonės, kaip ir kiti.

Tai ir klubo pavadinimas sako: „Esame ryšio zonoje“. Gavę pasiūlymą prisidėti prie tokios gražios idėjos išpildymo, su džiaugsmu sutikome. „Opus“ šokėjos sukūrė vizualizaciją spektaklyje pasakojamoms gyvenimo istorijoms. Kaskart, pradėjus naują pasakojimą, šokėjos scenoje atsidurdavo vis arčiau erzoniečių: taip meninės išraiškos priemonėmis siekta parodyti, jog aplinkiniams nereikia bijoti „nepatogios realybės“, jog mes visi esame žmonės, kuriems reikia bendravimo, o kartais – ir pagalbos rankos. Per pačias pirmąsias repeticijas iki ašarų graudinosi visos „Opus“ šokėjos, nes pasakojamos istorijos palietė kiekvienos iš jų širdį. Tačiau dėl to jų užsidegimas kuo kūrybiškiau įprasminti spektaklio mintį buvo tik dar stipresnis.

Džiaugiuosi, kad „Opus“ šokėjos ir „Erzon“ klubo nariai, drauge kurdami spektaklį, susidraugavo ir geriau pažino vieni kitus. Renginys buvo skirtas lapkričio 16-ąją minimai Tolerancijos dienai. Man tolerancija – tai ir pagarba kitokiai pasaulio kultūrai, papročiams; tačiau visų pirma – pagarba žmogui, jo paties ir jo gyvenimo stiliaus priėmimas. Visi turime gerbti vieni kitus, kiekvieno gyvenimą, skirtingus požiūrius, nuomones.“

 

Parengė Ramunė Žilienė