Sanatorijos „Belorus“ darbuotojams vilties kibirkštį dėl jų ateities įžiebė Prezidentūra

Jau tris mėnesius sanatorijos „Belorus“ darbuotojai gyvena be pajamų ir visiškoje nežinioje. Šių žmonių iki šiol taip ir nepasiekė valstybės skirta parama prastovoms – „Luminor“ banke vis dar įšaldyti apie 200 tūkst. eurų.  Įstaiga keturis kartus kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją (URM), prašydami atlaisvinti sąskaitas darbuotojų algoms ir būtiniausiems mokesčiams, bet URM iki šiol vilkina laiką, maitina pažadais ir nepriima jokio sprendimo.

Šią savaitę beveik 400 druskininkiečių ir jų šeimos sulaukė Prezidentūros palaikymo. Pasak sanatorijos Darbo tarybos pirmininko Vladislav Šaruckij, Prezidento patarėjos išsakyta pozicija žmonėms suteikė vilties, kad ledai pagaliau pajudės, bus ištaisytos kažkur įsivėlusios klaidos, įstaiga galės tęsti veiklą, bus atsiskaityta su darbuotojais.

V. Šaruckij: „Prezidento patarėjos išsakyta pozicija žmonėms suteikė vilties, kad ledai pagaliau pajudės, bus ištaisytos kažkur įsivėlusios klaidos, įstaiga galės tęsti veiklą, bus atsiskaityta su darbuotojais“/Redakcijos archyvo nuotrauka

„Mano Druskininkai“ domėjosi, į kokias institucijas dėl sankcijų panaikinimo kreipėsi sanatorijos „Belorus“administracija, Darbo taryba ir kokių sulaukė atsakymų.

Darbo tarybos pirmininkas Vladislav Šaruckij teigė, kad gruodžio 21 d. sanatorijos administracija kreipėsi į Užsienio reikalų ministeriją, į LR Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką  Ž. Pavilionį, Lietuvos banko Finansų priežiūros tarnybą, prašydami tarpininkauti sanatorijas sąskaitos atblokavimui.

„Mažai kas mums atsakė, sausio15 dieną gavome tik Gabrieliaus Landsbergio atsakymą. Jis informavo, kad galima panaudoti lėšas iš sąskaitos įsipareigojimams, susijusiems su darbo santykiais, vykdyti. FNTT atsakė į gruodžio 23 dienos laišką ir nurodė, jog lėšas galima panaudoti tik įsipareigojimams, susijusiems su darbo santykiais, bet ne klientams ir skolininkams“, – pasakojo V. Šaruckij.

Sausio 4 dieną sanatorijos Darbo taryba kreipėsi į LR Prezidentą, LR Ministrę pirmininkę, Seimo pirmininkę, URM ministrą G. Landsbergį dėl valstybės paramos suteikimo „Belorus“ sanatorijos darbuotojams. V. Šaruckij teigimu, gautuose atsakymuose konkretumo nebuvo, tik buvo inicijuotas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įstatymų punktų pakeitimas skubos tvarka. Tiesa, vyko susirašinėjimas ir pasikeitimas dokumentais su Užsienio reikalų ministerija, tačiau tai nedavė jokių apčiuopiamų rezultatų.

V. Šaruckij teigimu, per tuos tris mėnesius nieko konkretaus neįvyko. URM, kuri deklaruoja, jog nori surasti problemos sprendimą, viską vilkina.

„Atsakymus gauname maksimaliai leidžiamu terminu, paskutinėmis dienomis, kada, pagal galiojančią tvarką, institucijos tiesiog privalo atsakyti. Antradienį, išgirdus Prezidentūros atstovės viešą pasisakymą apie tai, jog mūsų problemas reikia skubiai išspręsti, nušvito viltis, kad atsakymų kontekstas pasikeis. Gal supras, kad klaidas reikia taisyti“, – sakė V. Šaruckij.

Darbo tarybos pirmininkas teigia norintis, kad sanatorijos veikla būtų atnaujinta, jis įsitikinęs, kad URM savo sprendimais galėtų veiklą leisti, tačiau tokių sprendimų nėra. „Iš jų mes kol kas nematome tokių veiksmų. Sanatorija „Belorus“ yra Lietuvoje registruota viešoji įstaiga, tai yra ne pelno siekianti organizacija, visas pelnas yra paliekamas Lietuvoje, viskas yra investuojama į pastatus, įrenginius. Toks sanatorijos užblokavimas smogia ne tik sanatorijai, bet visam tokiam aplinkiniam burbului: aplink sanatoriją yra kitos įstaigos, įmonės, kurios teikia paslaugas, jos irgi praranda pelną“, – vertina V. Šaruckij.

Jį piktina, kad iki šios dienos nėra jokių aiškių atsakymų dėl ateities. „Labai keistai viskas atrodo. Bankas užblokuoja sąskaitas, neva sanatorijai taikomos sankcijos. Tuo metu URM irgi turėtų pateikti kažkokius dokumentus, kuo visas šitas veiksmas grindžiamas. Bet to nėra. Trečias mėnuo. Kažkodėl skubos tvarka priimta įstatymo pataisa, kuri leidžia darbuotojams lengviau išeiti iš įstaigos. Ir viskas. Tokia įstaiga nei paleista, nei pakarta. Viešai sakoma, kad darbuotojai patys kalti, kad įsidarbino tokioje įstaigoje“, – jautriai reaguoja V. Šaruckij. Jis patikina, kad sveikatinimo įstaiga veikia nuo 1946 metų ir niekada niekam nekliuvo. Tuo pačiu atveju Latvijoje, kur yra analogiška sanatorija, sausio pabaigoje iš banko gavo raštą, bet latviškas bankas sanatoriją įspėjo prieš mėnesį, kad jos nebeaptarnaus. Per mėnesį sanatorija Latvijoje tiesiog pakeitė banką ir iki šiol sėkmingai veikia.

Pasidomėjus, kokia situacija dėl piniginių išmokų „Belarus“ darbuotojams, paaiškėjo, kad sanatorijos darbuotojai pinigų negavę nuo sausio 4 dienos. Tądien išmokėti pinigai nebuvo valstybės parama –  išmokėti pinigai iš pačios įstaigos sąskaitos, ji buvo atblokuota vienai dienai.

Kaip sakė V. Šaruckij, buvo pažadėta, kad sanatorijai bus pervesta kompensacija už sausio 4 dieną išmokėtus pinigus, tačiau iki šiol šie pinigai sanatorijos sąskaitos nepasiekė.

„Situacija yra tokia pati – niekas nepasikeitė. Užimtumo tarnyba pinigus pagal leidimą iš URM turėjo pervesti į mūsų sąskaitą, bet tie pinigai užstrigo „Luminor“ banke ir viskas tęsiasi iki šiol. Dabar „Luminor“ bankas turėjo teirautis URM, ar galima, ar negalima pervesti. Tiek mums yra žinoma“, – sako V. Šaruckij. Jis patikina, kad ministerijai siunčiami raštai, o URM prašo duomenų – duomenys irgi nusiunčiami, bet rezultato nėra. „Vasario 5 diena buvo rašytas laiškas su prašymu atblokuoti sąskaitą, kad būtų galima atlikti pavedimus už darbuotojų atlyginimus ir pašalpas. Paskui vasario 15 d., vasario 23 d. – bet nieko dar taip ir neišaiškėjo“, – sako V. Šaruckij. Jis piktinasi, kad „Swedbank“ teikia vis kitokios paaiškinimus, kuo motyvuojamas sprendimas įšaldyti sąskaitas. „Per daugiau nei du mėnesius „Swedbank“ pateikė tris skirtingus variantus, dėl ko yra užšaldytos sąskaitos. Nėra konkretaus dokumento, kuris būtų pagrįstas konkrečiais įrodymais, dėl ko tas viskas vyksta.

Jis patikino, kad „Belorus“ sanatorija, gavusi prieigą prie sąskaitų, galėtų toliau veikti ir stotis ant kojų, mokėti darbuotojams atlyginimus. V.Šaruckij pasipiktino išgirdęs URM viceministro Manto Adomėno poziciją, neva, „Belorus“ darbuotojams saugiausia būtų ieškotis darbo kitur. O Užsienio reikalų ministerija teigė negalinti daryti įtakos „ūkio subjektų sprendimams dėl jų veiklos, o taip pat komentuoti kitų verslo subjektų (bankų ir kitų) priimamų sprendimų“.

Kadangi V. Šaruckij daugiausia priekaištų dėl nesprendžiamų „Belorus“ sanatorijos problemų adresavo Užsienio reikalų ministerijai, „Mano Druskininkai“ kreipėsi į URM viceministrą Mantą Adomėną, prašydami atsakyti į „Belorus“ sanatorijos darbuotojams ir visiems druskininkiečiams rūpimus klausimus:

1. Kodėl iki šiol Užsienio reikalų ministerija nėra atlaisvinusi sanatorijos „Belorus“ sąskaitų atsiskaitymui su darbuotojais ir komunaliniams mokesčiams, nors tai aiškiai reglamentuoja ES teisės aktai?

Ar Užsienio reikalų ministerijoje buvo įvertintos visos faktinės ir teisinės aplinkybės dėl sankcijų pritaikymo Lietuvoje registruotai ir Lietuvoje mokesčius mokančiai gydymo įstaigai VšĮ sanatorija „Belorus“, kaip to reikalauja ES teisės aktai ir ES teismų suformuota praktika? Ar tam buvo sudaryta speciali komisija?

2. Ar Jums žinoma, kad ES sankcijų taikyme numatytos išimtys, pvz., gydymo įstaigoms? Ir kiekviena ES narė ir jos atsakinga institucija – šiuo atveju URM, turi teisę pati nuspręsti dėl sankcijų pritaikymo išimčių?

3. Kodėl Užsienio reikalų ministerija nesvarstė išimčių taikymo?

4. Teisės aktai aiškiai nurodo, kad bankas sprendimų dėl sąskaitų užblokavimo ar atlaisvinimo vienašališkai priimti negali – tam reikalingas ir URM sprendimas. Viešoje erdvėje iš Jūsų nuolat girdime, kad ES sankcijas pritaikė tik bankas. Sakykite, ar Jums nekelia abejonių tai, kad pats bankas viešai pateikė tris skirtingas versijas dėl sankcijų taikymo ir iki šiol niekam nesugebėjo paaiškinti savo veiksmų?

5. Ar bankas ministerijai yra pateikęs paaiškinimą, kokiu tiksliai ES dokumentu, punktu jis rėmėsi, taikydamas sankcijas? Jei taip – ar galite nurodyti?

6. Ar ministerija atliko sanatorijos ,,Belorus“ darbo specifikos patikrinimą – ar buvo nustatyti atvejai, kad sanatorijos ,,Belorus“ sąskaitomis buvo naudojamasi ne sanatorijos išlaikymo, vaikų gydymo ir reabilitacijos tikslais, o asmenys, kuriems taikomos ES sankcijos, turi prieigą prie šių lėšų ar ekonominių sanatorijos išteklių bei jomis naudojosi?

7. Kaip manote, ar neįgalių vaikų iš Baltarusijos gydymas  yra pagalba ir parama režimui?

Sulaukėme ne viceministro, bet URM Informacijos ir stebėjimo skyriaus darbuotojų atsakymo: „ES sankcijos atskiriems Baltarusijos fiziniams ir juridiniams įvestos dėl režimo nusikaltimų – prievartos prieš taikius protestuotojus, demokratinę opoziciją, žurnalistus. Vienas iš tokių asmenų, patekusių į sankcijų sąrašus, yra A. Lukašenkos administracijos pareigūnas Viktoras Šeimanas, dėl sąsajos su kuriuo sanatorija „Belorus“ tapo antrinių sankcijų taikymo objektu.

Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo srityje URM veikia vadovaudamasi Lietuvos ir ES teisės aktais, iš kurių vienas pamatinių – Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymas. Šie teisės aktai nesuteikia URM galimybių teikti imperatyvinius nurodymus kitoms už sankcijų įgyvendinimą atsakingoms Lietuvos institucijoms ir verslo įmonėms ar priiminėti vienokius ar kitokius sprendimus už jas.

Suprantame Jūsų susirūpinimą ir nerimą dėl susidariusios padėties dėl sankcijų poveikio, galimo nedarbo lygio augimo Druskininkuose.

Siekiant padėti sanatorijos „Belorus“ darbuotojams, URM, vadovaudamasi Europos Sąjungos ir nacionaliniais teisės aktais, priėmė sprendimus padaryti išimtis ir gruodžio mėnesį darbdaviui buvo leista atsiskaityti su darbuotojais, taip pat pasinaudoti valstybės teikiama parama darbo užmokesčio subsidijoms gauti.

Vyriausybė inicijavo ir Seime skubos tvarka buvo priimtos Garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo pataisos, pagal kurį sanatorijos darbuotojams galės būti skiriamos vienkartinės sankcijų taikymo išmokos. Atsakingos už darbuotojų socialines garantijas institucijos rengia pasiūlymus Vyriausybei dėl reikiamų tvarių sprendimų, susijusių su ūkio subjektais, kuriems yra pritaikytos tarptautinės sankcijos.“

Druskininkų savivaldybė, gavusi sanatorijos darbuotojų kreipimąsi, gindama viešąjį interesą ir atstovaudama druskininkiečių interesus, kovo 10 dieną kreipėsi į LR Generalinę prokuratūrą prašydama apginti viešąjį interesą ir kuo skubiau imtis priemonių dėl 400 sanatorijos „Belorus“ darbuotojų, iš kurių 350 yra Lietuvos piliečiai, ir jų šeimų konstitucinių teisių užtikrinimo.

Red. pastaba. Kai savaitraštis „Mano Druskininkai“ jau buvo parengtas spaudai, redakciją pasiekė informacija, kad Druskininkus pasiekė žodinis URM viceministro pažadas, jog iš „Luminor“ banko bus pervesta sanatorijai skirta 180 tūkst. eurų kompensacija ir bus atlaisvinta sanatorijos sąskaita komunaliniams mokesčiams sumokėti. Apie tai plačiau – kitame savaitraščio numeryje.

Meras R.Malinauskas: „Kiek dar tęsis Užsienio reikalų ministerijos išsisukinėjimai?

„Džiaugiamės, kad Prezidentui Gitanui Nausėdai ir jo komandai rūpi VšĮ sanatorijos „Belorus“ situacija ir joje dirbančių beveik 400 žmonių bei jų šeimų likimai.

Prezidento vyriausioji patarėja Asta Skaisgirytė labai aiškiai ir nedviprasmiškai pasakė, kad Lietuvos atsakingos institucijos turėtų skubiau spręsti situaciją dėl sanatorijos „Belorus“ darbuotojų, kurie dėl įšaldytų įmonės sąskaitų nuo gruodžio negauna subsidijų už prastovas per pandemiją, kad valstybės pareiga yra padėti tiems darbuotojams, o ne siūlyti ieškoti kito darbo.

Ilgą laiką apsimetinėjom, kad nesuprantam, kad visos šios sankcijos ir jų taikymas yra Užsienio reikalų ministerijos kompetencija. Apsimetinėjom, nes tikėjom, kad ministerija turės politinės valios ir drąsos pripažinti „kažkieno“ klaidą ir ją ištaisyti. Bet matant, kaip šaltakraujiškai Užsienio reikalų ministerija kratosi atsakomybės, permesdama ją ant banko ir Europos Sąjungos, daugiau žodžių į vatą vynioti nesiruošiam.

Teisininkai jau seniai yra išaiškinę, kad už ES sankcijų taikymą atsakinga yra URM.

Visos ES institucijos, kurioms siuntėme raštus dėl šios absurdiškos situacijos, mums atsako taip pat besdamos pirštu į Užsienio reikalų ministeriją. Kiek laiko dar truks ministerijos išsisukinėjimai?

Ar dar ilgai Užsienio reikalų ministerija neleis sanatorijai atsiskaityti su beveik tris mėnesius be jokių pajamų gyvenančiais žmonėmis ir sumokėti skolas už vandenį, elektrą, šilumą ir kitus mokesčius?

Priminsiu, kad vis dar laukiame Generalinės prokuratūros sprendimo dėl viešojo intereso gynimo.

Šios situacijos tikrai taip nepaliksime – ginsime druskininkiečių interesus visomis įmanomomis priemonėmis“. 

Sanatorija „Belorus“ kreipėsi į įvairias institucijas

Gruodžio 21 d. kreipėmės į LR Užsienio reikalų ministeriją, LR URM ministrą G. Landsbergį, Įšorinių santykių ir ekonominio saugumo politikos departamentą, LR UR Komiteto pirmininką Ž. Povilionį, LR Banko Finansų priežiūros tarnybą su prašymu tarpininkauti ir padėti išsiaiškinti, kodėl užblokuotos sanatorijos sąskaitos

Gruodžio 23 d. kreipėmės į FNTT prie LR Vidaus reikalų ministerijos dėl banko sąskaitų atblokavimo

Sausio 4 d. Sanatorijos Darbo taryba kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentą G. Nausėdą, LR Ministrę pirmininkę I. Šimonytę, LR Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen, LR URM ministrą G.Landsbergį dėl valstybės paramos Sanatorijos darbuotojams suteikimo

Sausio 8 d. Darbo taryba kreipėsi į LR Seimo pirmininkę V. Čmilytę-Nielsen su prašymu sustabdyti įstatymų pataisų priėmimą: sukurti darbo grupę Sanatorijos atvėjo sprendimui; nenutraukti subsidijų mokėjimo

Sausio 19 d. 371 Sanatorijos darbuotojų parašais patvirtinta peticija buvo išsiųsta Lietuvos Respublikos Prezidentui G.Nausėdai, LR Seimo  Pirmininkei V. Čmilytei-Nielsen, LR Semo Vyriausybės reikalų komteto narus, LR Seimo Užsienio reikalų komitetui, Premjerei I. Šimonytei, LR Užsienio reikalų ministrui G. Landsbergiui, Alytaus regiono plėtros tarybai

Sausio 20 d. įstaiga pateikė Swedbank AB skundą dėl neteisėto piniginių lėšų disponavimo apribojimo

Sausio 25 d. sanatorijos Darbo taryba kreipėsi į  Europos Komisijos narį Virginijų Sinkevičių, Europos Parlamento narius: Petrą Auštrevičių, V. Blinkevičiūtę, S. Jakeliūną, R. Juknevičienę, A.Kubilių, A.Maldeikienę, L.Mažylį, J Oleką, B.Ropę, V. Tomaševskį, V. Uspaskichą dėl neteisingai pritaikytų ES  sankcijų VšĮ sanatorijai „Belorus“ ir pagalbos sprendžiant situaciją

Sausio 25 d. Sanatorijos vadovas kreipėsi į LR Užsienio reikalų ministeriją su prašymu skubos tvarka išspręsti klausimą dėl leidimo (išimties) Sanatorijai atsiskaityti už komunalinės paslaugas, darbuotojų atlyginimus ir įmokas Sodrai

Vasario 8 d. pakartotinai Sanatorijos vadovas kreipėsi į LR Užsienio reikalų ministeriją su prašymu skubos tvarka išspręsti klausimą dėl leidimo (išimties) Sanatorijai atsiskaityti už komunalinės paslaugas, darbuotojų atlyginimus ir įmokas Sodrai

Vasario 15 d. pakartotinai Sanatorijos vadovas kreipėsi į LR Užsienio reikalų ministeriją su prašymu skubos tvarka išspręsti klausimą dėl leidimo (išimties) Sanatorijai atsiskaityti už komunalinės paslaugas, darbuotojų atlyginimus ir įmokas Sodrai

Vasario 22 d. kreiptasi į Užimtumo tarnyba dėl subsidijų darbuotojų prastovų laikotarpiui už 2020 m. gruodžio mėn. Atsakyme sužinojome, kad subsidijų pavedimas Sanatorijai atliktas vasario 9 d. ir Luminor bank AS pavedimus sustabdęs ir kad Bankas negali jų įvykdyti, kol nėra gavęs atsakymo iš LR URM‘o

Vasario 25 d. pakartotinai Sanatorijos vadovas kreipėsi į LR Užsienio reikalų ministeriją su prašymu skubos tvarka išspręsti klausimą dėl leidimo (išimties) Sanatorijai atsiskaityti už komunalinės paslaugas, darbuotojų atlyginimus ir įmokas Sodrai.

Kovo 8 d. Įstaiga kreipėsi į Sodrą dėl Valstybinio socialinio draudimo įmokų atidėjimo.

Parengė „Mano Druskininkai“ redakcija