Nauja realybė – Kroatijoje turėjęs vykti tarptautinio projekto „Turizmui draugiški miestai“ susitikimas organizuotas nuotoliniu būdu

Spalio 29-30 d. surengtas nuotolinis tarptautinio projekto „Turizmui draugiški miestai“ partnerių susitikimas, kurio tikslas – aptarti dėl COVID-19 susidariusią situaciją turizmo sektoriuje skirtingose šalyse, pasidalinti patirtimi, sužinoti, kaip turizmą vystantys miestai sprendžia su tuo susijusias problemas, pakoreguoti projekto veiklas, atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją. Susitikime dalyvavo ir Druskininkų savivaldybės atstovai.

Druskininkų savivaldybė projekte dalyvauja kartu su kitais 8 Europos miestais: Genuja (Italija), Kaseresu (Ispanija), Venecija (Italija), Dan Lerė-Ratdaunu (Airija), Krokuva (Lenkija), Braga (Portugalija), Rovaniemiu (Suomija) ir Dubrovniku (Kroatija). Projektu siekiama pagerinti miestų partnerių gebėjimus spręsti su darniu turizmu susijusius iššūkius, įtraukiant visas turizmo plėtra suinteresuotas šalis bei vietos bendruomenę. Šiam tikslui kiekvienas miestas yra subūręs vietos grupes. Druskininkų URBACT vietos grupės darbe dalyvauja Savivaldybės vadovai, turizmo ir investicijų sričių administracijos specialistai, Turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai, turizmo verslo, Druskininkų savivaldybės tarybos bei Druskininkų bendruomenės atstovai. Bendradarbiaudami, projekto partneriai dalijasi patirtimi, su kokiomis problemomis susiduria plėtodami turizmą savo miestuose, ekspertė padeda kartu ieškoti sąlyčio taškų ir sprendimo būdų.

Pastarojo susitikimo metu partnerių nuotaikos nebuvo itin optimistinės. Pandemija stipriai pakoregavo situaciją visuose iki šiol daugybės turistų sulaukdavusiuose Europos miestuose. Jei iki COVID-19 krizės, pavyzdžiui, Krokuva, Venecija ir Dubrovnikas sprendė didelių turistų srautų suvaldymo problemas, o Druskininkai bei trečias pagal dydį Portugalijos miestas Braga vis dar siekė auginti turistų skaičių, išsaugant miestų autentiškumą. Po pasaulį ir Europą išplitusi COVID-19 pandemija stipriai kirto turizmo sektoriui, ir dabar visi miestai sprendžia, kaip išgyventi šio sektoriaus įmonėms ir kaip vėl saugiai prisivilioti turistus į savo miestus. Susitikimo metu kiekvienas partneris pristatė padėtį savo mieste ir šalyje, pasidalijo geraisiais pavyzdžiais, kaip suvaldyti situaciją. Druskininkų atstovai kolegoms partneriams pristatė nacionalinį turizmo skatinimo planą „Atostogos medikams“ ir unikalią Druskininkų savivaldybės rudens akciją „Nusipelnau atostogų“, skirtą visiems, norintiems pailsėti Druskininkuose. Krokuvos idėja turistams „Būk turistas savo mieste“ ragino vietinius pažinti savo miestą iš naujo ir, leidžiant pinigus, skatinti vietinį smulkų ir vidutinį verslą. Kiti miestai, kaip ir Druskininkai, atvėrė viešąsias erdves kavinėms ir restoranams. Taip pat aptarta, kokios pagalbos miestai sulaukia arba nesulaukia iš savo valstybių. Susitikimo metu Europos miestų pasidalintos įžvalgos ir kovos su COVID-19 pandemija patirtis buvo naudinga visiems partneriams. Situacija yra tikrai dramatiška visose šalyse, o kartu priimti iššūkius yra gerokai lengviau.

Tai jau antras nuotoliniu būdu surengtas projekto susitikimas. Šįkart susitikimas turėjo įvykti Kroatijos mieste Dubrovnike. Kitas numatomas po 3 mėn. Ar jis vyks tiesiogiai, ar nuotoliniu būdu, parodys laikas.

Nors nuotoliniai susitikimai turi savų pliusų (mažesnės laiko, finansinės sąnaudos), tačiau visi projekto partneriai sutiko, kad toks būdas yra gerokai mažiau patrauklus. Taip sudėtingiau suprasti kiekvieno miesto turizmo poreikius, istorinį kontekstą ir aktualias problemas bei keistis gerąja patirtimi.