Naudotis prevencinėmis programomis paskatins ir naujoji PSPC koordinatorė

Onkologinių susirgimų statistika negailestinga – kasmet vis daugėja žmonių, išgirdusių vėžio diagnozę, kuri, nors ir nėra tokia bauginanti, kaip anksčiau, vis dėlto pareikalauja daug fizinių ir emocinių jėgų. Gydytojai nuolat primena – labai svarbu, kad liga būtų diagnozuota kuo anksčiau, todėl žmonės turėtų kuo aktyviau pasinaudoti nemokamomis prevencinėmis programomis.

R. Legevičiūtė-Dovidonė, pradėjusi bendrauti su pacientais telefonu, iš karto pajuto, kad naujoji paslauga yra  labai reikalinga/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) neseniai pradėjo dirbti koordinatorė Rasa Legevičiūtė-Dovidonė, kuri aktyviai padės Druskininkų žmonėms pasinaudoti visomis jiems priklausančiomis nemokamomis prevencinėmis programomis. Tai naujovė, kurią sėkmingai jau yra įdiegusios didžiosios Vilniaus ir Kauno poliklinikos, tačiau tarp mažųjų miestų Druskininkų poliklinika bus viena iš pirmųjų, praktiškai taikančių aktyvų pacientų kvietimą pasinaudoti minėtomis programomis.

Koordinatorė gali paskambinti bet kuriam nurodyto amžiaus Druskininkų savivaldybės gyventojui ir priminti, kad atvyktų pasitikrinti pagal jiems priklausančią nemokamą prevencinę programą. Koordinatorė telefonu ne tik detaliai informuos apie Jums priklausančią prevencinę programą, bet ir operatyviai užregistruos pasitikrinimui, nurodys tikslų laiką, vietą ir kitą aktualią informaciją.

Kaip sakė naujoji koordinatorė R. Legevičiūtė-Dovidonė, pradėjusi bendrauti su pacientais telefonu, ji iš karto pajuto didelį susidomėjimą: „Pacientai buvo maloniai nustebę. Taigi pakviesti jie, nors ir jaučiasi sveiki, aktyviai registruojasi tikrintis profilaktiškai. Visai kitas efektas, kai su žmonėmis bendraujame tiesiogiai telefonu ir pokalbio metu juos užregistruojame vizitui pas medikus – jiems tereikia sutartu laiku ateiti į mūsų įstaigą.“

PSPC direktorės pavaduotojo medicinai Jono Stankevičiaus teigimu, koordinatoriaus darbo naudą visų pirma pajus patys pacientai: „Ankstyva diagnostika leidžia efektyviau gydyti ir išgydyti, o kartais net užbėgti ligai už akių. Siekdami, kad žmonės noriai naudotųsi jiems valstybės teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, diegdami šią naujovę didelį dėmesį skyrėme paslaugos operatyvumui. Mes sugalvojome tokią pacientų tikrinimosi prevencinėse programose schemą, kad nereikėtų ilgai laukti ir nerimauti prie gydytojo kabineto durų. Pacientui bus tiksliai paskirtas laikas, kada atvykti pas atsakingą slaugytoją, kuri atliks reikiamus tyrimus arba tą pačią dieną žmogų nukreips į procedūrų kabinetą juos pasidaryti ir, kas yra labai svarbu, iš karto rezervuos vizito laiką pas šeimos gydytoją. Šeimos gydytojas, gavęs tyrimų atsakymus juos įvertins, ir tuo atveju, jeigu tyrimo rezultatai bus blogi, pakvies pacientą atvykti konsultacijai. Bet kuriuo atveju, apylinkės slaugytoja telefonu informuos pacientą apie tyrimų rezultatus. Planuojame pacientus priminimus apie vizitus pas gydytojus informuoti SMS žinutėmis. O didžiausias šio mechanizmo privalumas yra tas, kad pacientui nereiks laukti eilėje.“

PSPC direktorės pavaduotojas medicinai J. Stankevičius įsitikinęs, kad koordinatoriaus darbo naudą visų pirma pajus patys pacientai/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Druskininkų PSPC vykdomos prevencinės programos: gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa 25-59 metų (imtinai) moterims; mamografinės patikros dėl krūties vėžio programa 50-69 metų (imtinai) moterims; širdies ir kraujagyslių ligų didelės rizikos grupei prevencinė programa 40-54 metų vyrams ir 50-64 metų (imtinai) moterims; priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa vyrams nuo 50 iki 69 metų (imtinai) ir vyrams nuo 45 metų, jei jų tėvai ar broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa 50-74 metų (imtinai) pacientams.

Kaip sakė Druskininkų PSPC direktorė E. Matienė, koordinatorė – tai tik vienas iš inovatyvių įstaigos sprendimų. Ateityje planuojama ne tik atnaujinti infrastruktūrą, bet ir nuolat skirti dėmesį sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimui, pacientų švietimui ir darbuotojų pozityvios lyderystės ugdymui, bendradarbiaujant su įvairiomis organizacijomis.

Tikimės gerų bendro darbo rezultatų Jūsų sveikatos labui!

„Mūsų įstaigoje vykdomos penkios valstybės finansuojamos prevencinės programos, suteikiančios galimybę laiku pasitikrinti ir išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių susirgimų. Koordinatoriaus pareigybė atsirado visų pirma dėl to, kad padėtų šeimos gydytojo komandai skleisti informaciją apie tai, kas mums visiems turi būti pirmas prioritetas – susirgimų prevencija. Antra priežastis – šiais visuotinio skubėjimo ir didžiulio užimtumo laikais labai svarbus yra sklandus ir greitas patikros procesas. To mes ir sieksime, sukūrę tam skirtą mechanizmą, taip vadinamą „žaliąjį koridorių“, kad žmogus, kuris rūpinasi savo sveikata, tam tikra prasme turėtų privilegiją visus tyrimus atlikti, nesugaišdamas daug laiko. Skatiname druskininkiečius nebūti abejingiems savo pačių sveikatai, nes niekas kitas – joks profesionaliausias gydytojas ar stebuklingas vaistas – nepasirūpins ja geriau, nei pats žmogus. Visi žino, bet pasikartosiu – anksti diagnozavus ligą, ją lengviau pagydyti. O ankstyva diagnostika, kol dar nėra simptomų, galima, dalyvaujant prevencinėse programose“, – pasakojo Druskininkų PSPC direktorė Eglė Matienė.

Druskininkų PSPC informacija