Muzikos šventę ir vėl dovanos festivalis „Muzika be sienų“

Rugpjūčio 14-23 dienomis Druskininkuose jau šešioliktą kartą organizuojamas tarptautinis konkursas-festivalis „Muzika be sienų“. Ta proga kalbiname renginio sumanytoją, meno vadovę profesorę Veroniką Vitaitę.

– Festivalis „Muzika be sienų“ – puikus daugiaplanis renginys, sujungiantis konkursus, koncertus ir edukacinę programą. Kokių naujovių galime tikėtis šiemet?
– Prieš porą metų Druskininkuose lankėsi žymaus tarptautinio M. Argerich-G. Alink fondo prezidentas Gustav Alink su savo žmona, pianiste Akemi Alink. Įvertinęs auštą profesinį, meninį, organizacinį konkurso-festivalio lygį, jis įtraukė „Muziką be sienų“ į žymiausių pasaulio konkursų bukletą. Tai mums suteikė galimybę paskleisti žinią apie renginį daugelyje šalių, o šiemet juntame ir akivaizdų rezultatą – gerokai prasiplėtusi renginio dalyvių geografija. Norą dalyvauti pareiškė apie 100 dalyvių iš Baltijos šalių, Vokietijos, Skandinavijos, Kazachstano, Gruzijos, Rusijos, Baltarusijos, Lenkijos, Ispanijos, Japonijos. Pirmą kartą sulauksime dalyvių ir iš Italijos, Korėjos, Kosta Rikos ir Kinijos.
Šiemet įsteigti ir trys piniginiai prizai Grand Prix laimėtojams. Malonu, jog vienas iš jų yra vardinis, įsteigtas mecenato Gedimino Kuprevičiaus.
Iki šiol vykdavo trys konkursai: solistų, kamerinių ansamblių ir pianistų-solistų su kameriniu orkestru. Šiemet bus ir naujovių – styginių, pučiamųjų, vokalistų solinės kategorijos. Taigi girdėsime ir solistus – smuikininkus, fleitininkus, obojininkus, saksofonistus, bajanistus. Konkurso dalyviams talkins kamerinis orkestras, vadovaujamas Lietuvos Nacionalinės filharmonijos dirigento, Nacionalinės premijos laureato Roberto Šerveniko. Šiemet jam diriguos jaunas talentingas dirigentas Laurynas Sadauskas. Klausysimės puikių J. S. Bacho, F. Šopeno, V. A. Mocarto, A. Rowley bei kitų autorių kūrinius fortepijonui su orkestru.


Žinomi Lietuvos ir užsienio šalių muzikos profesoriai su jaunaisiais atlikėjais keičiasi patirtimi mokslinės-metodinės konferencijos metu, seminaruose, diskusijų metu/Organizatorių nuotrauka  

– „Muzika be sienų“ džiugina druskininkiečius ir miesto svečius jau šešioliką metų. Kuo reikšmingas šis renginys?
– Menininkas kuria ne vien sau – jis turi būti išgirstas, pastebėtas. Tai ypač aktualu jauniesiems atlikėjams. O konkursas-festivalis „Muzika be sienų“ jau ne vienam jaunajam talentui suteikė puikų startą į plačiuosius muzikos vandenis. Juk geriausiųjų laukia galimybė surengti koncertus Vokietijoje, Danijoe, Gruzijoje, Lenkijoje, Lietuvoje, pasirodyti su Šv. Kristoforo orkestru, vadovaujamu Donato Katkaus. Konkursas-festivalis – tai ir puiki proga tobulinti meistriškumą žymių profesorių pamokose. Ir jaunimas, ir profesoriai keičiasi patirtimi mokslinės-metodinės konferencijos metu, seminaruose, diskusijų metu.
Daug puikios abipusės žmogiškos ir meninės patirties suteikia bendradarbiavimas su neįgaliais atlikėjais, globojamais Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“. Tai – puikūs, talentingi žmonės, iš kurių mes visi galime pasimokyti tikrumo, nuoširdumo ir gėrio. Žinomi profesoriai iš Lietuvos bei užsienio ir šiemet dirbs su talentingais neįgaliais muzikais, konkurso- festivalio dalyviai drauge su neįgaliais atlikėjais surengs koncertą Pramogų aikštėje.

– Kokius koncertus girdėsime festivalio metu?
– Startuojame rugpjūčio 15-ąją. Atidarymo koncerto metu girdėsime „Muzika be sienų“ Grand Prix laimėtoją, spėjusį išgarsėti ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų, – charizmatišką, nenuspėjamą ir žavingą pianistą Roką Valuntonį.
Ypatingą vietą konkurse-festivalyje „Muzika be sienų“ užima didžiojo mūsų tautos genijaus M. K. Čiurlionio kūryba. Visuomet daug klausytojų sutraukia koncertas, kuriame skamba vien M. K. Čiurlionio kūriniai, atliekami žymiausio M. K. Čiurlionio kūrybos tyrinėtojo bei atlikėjo prof. Vytauto Landsbergio. Puikus projektas M. K. Čiurlionio muziejuje „M. K. Čiurlionis, jo amžininkų kūryba ir epocha“, kuriame M. K. Čiurlionio ir amžininkų kūrinius atliks garsūs atlikėjai iš Lietuvos, Švedijos, Lenkijos, Kazachstano, Rusijos Marianne Jackobs, Vera Nosina, Dana Ali, Artur Jaron, Ekaterina Starodubrovskaja, Darja ir Svetlana Platonovos, Paulius Andersson, Inga Vyšniauskaitė, Veronika Vitaitė, Aleksandra Žvirblytė. Rugpjūčio 18 d pakviesime į bendrą su Lietuvos Kompozitorių sąjunga projektą „Muzika Čiurlioniui“. Koncerto idėja – žiuri nariai, ankstesnių konkursų laureatai atlieka naujausius lietuvių kompozitorių opusus bei retai Lietuvoje skambančius kaimyninių šalių kompozitorių kūrinius. Šių metų siurprizas – Olego Molokojedovo ir Aleksandros Žvirblytės impravizacijos M. K. Čiurlionio temomis. Koncerto metu galima bus grožėtis druskininkiečio dailininko Alfonso Šuliausko darbais.
M. K. Čiurlionio kūryba bei asmenybė įvairiais aspektais bus pristatyta autoriniuose renginiuose. Rugpjūčio 16 d. Adelbertas Nedzelskis pakvies į seminarą „M. K. Čiurlionio kūryba bendrame Europos kultūros kontekste“, rugpjūčio 21 d. vyks prof. Rimanto Janeliausko seminaras „Neatpažintų M. K. Čiurlionio ciklų interpretacijų aktualijos“, rugpjūčio 20 d. – prof. V. Landsbergio seminaras „M. K. Čiurlionio kūrinių interpretacija“.
Konkurso-festivalio dalyviai koncertuos sanatorijose „Draugystė“, „Belorus“, „Eglė“, „Grand SPA Lietuva“, SPA „Vilnius“ , M. K. Čiurlionio muziejuje.
Rugpjūčio 22 d. visi laukiami sanatorijos „Draugystė“ Raudonojoje salėje sužinoti konkurso nugalėtojų, paklausyti nuotaikingo uždarymo koncerto.

– Žinome, jog vienas konkurso-festivalio aspektų – edukacija.
– Viso renginio metu vyks plati edukacinė programa: mokslinė-metodinė konferencija, seminarai atlikėjų psichologijos, fiziologijos, interpretacijos klausimais. Prof. Vera Nosina (Rusija) aiškins, kaip atlikti klasikines sonatas. Improvizavimo meno mokys O. Molokojedovas, techninio pianisto vystymo metodikos paslaptimis dalinsis prof. Martin Jepsen (Danija).
Su visais dalyviais dirbs puikūs pedagogai iš įvairių pasaulio šalių: V. Nosina ( Rusija), Artur Jaron, Jaroslaw Drzewiecki (Lenkija), Marianne Jacobs (Švedija), M. Jepsen (Danija), Jekaterina Staodubrovskaja (Rusija), V. Landsbergis, Aleksandra Žvirblytė, Guoda Gedvilaitė, Algirdas Budrys, Valentinas Kaplūnas ir kiti.
Kiekvieną vakarą žinomas muzikologas Viktoras Januškevičius ves videotekas, kuriose bus demonstruojami žymiausių XX-XXI a. atlikėjų koncertai, vyks diskusijos.
Visus Druskininkų miesto gyventojus ir svečius kviečiame gausiai lankytis konkurso-festivalio „Muzika be sienų“ renginiuose.

– Tokio renginio organizacija reikalauja ir suprantančių bei palaikančių meno svarbą bendraminčių.
– Noriu nuoširdžiai padėkoti visiems, be kurių šis puikus renginys nebūtų įmanomas: LR Kultūros ministerijai, Druskininkų savivaldybei, Druskininkų kultūros ir švietimo centrams, sanatorijoms „Draugystė“, „Eglė“, „Belorus“, centrui „Dainava“, SPA „Vilnius“, viešbučiui „Regina”, vilai „Upė“, svečių namams „Galia“, Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centrui, visuomet svetingai renginio dalyviams, miesto gyventojams ir svečiams duris atveriančiai Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklai, R. Pankevičienės įmonei, meno mecenatams ir privatiems asmenims.

„Mano Druskininkai“
informacija