Miesto muziejus kviečia į edukacines programas, supažindinančias su Druskininkais

Druskininkų miesto muziejus kviečia susipažinti su kurorto istorija, lankytojams siūlydamas edukacines programas „Druskininkai – mano miestas“ ir „Į svečius pas kurorto vaistininką“.
Įvairaus amžiaus druskininkiečiai ir kurorto svečiai, dalyvaujantys šiose edukacinėse programose, ne tik giliau pažįsta skirtingų laikotarpių kurorto gyvenimą, bet ir nesunkiai patys atranda įdomių, įsimenančių sąsajų su mineralinio miestelio – seniausio Lietuvos kurorto gyvavimu, nūdiena. Tokio patyrimo lankytojai įgauna, turėdami galimybę prisiliesti prie autentiškai atkurtos aplinkos ir patirti ypatingų emocijų, vaizduotėje pasinėrę į sumaniai muziejininkų kuriamą senojo Druskininkų kurorto atmosferą.


Muziejininkas Nerijus Gudaitis per edukacinę programą „Į svečius pas kurorto vaistininką“ papasakoja, kaip natūralūs gamtos lobiai buvo panaudojami anų laikų kurorto lankytojų sveikatai stiprinti/ Roberto Kisieliaus nuotrauka

Pasigamina aromatingą tabletę
Galimybė vykdyti edukacinę programą „Į svečius pas kurorto vaistininką“ atsirado prieš trejus metus. Po reprezentaciniame, Valstybės saugomame kultūros paveldo objekte – viloje „Linksma“ – įrengto Druskininkų miesto muziejaus renovacijos, iki tol nenaudotoje patalpoje, pastato žemutiniame aukšte ir buvo įrengta edukacijos klasė. Kaip patikino Muziejaus direktorius Gintaras Dumčius, edukacijos klasės erdvė, tikėtina, buvo itin artima autentiškai, kurioje galėjo būti gaminami vaistai. Programą „Į svečius pas kurorto vaistininką“ organizuoti Muziejaus ekspozicijos salėse pastato viršutiniuose aukštuose nebūtų įmanoma jau vien dėl greitai sklindančių specifinių aromatų tų medžiagų, kurios naudojamos, senoviniu būdu gaminant vaistą.
Pušų, kvapnių žolynų ir dar įvairūs kitokie – malonūs, nors sunkiai nusakomi – aromatai persmelkia, užėjus į „kurorto vaistininko“ valdas edukacijos klasėje. Ant stalelių išdėlioti paslaptingi buteliukai masina pasmalsauti: kas juose? kam galėtų būti skirta?.. O atvėrus paslaptingas dureles sienoje, lankytojai išvysta ir visą kitą tuomečio vaistininko „amuniciją“ – Druskininkų mineralinį vandenį, kadagių uogas, linų sėmenis, pušų ekstraktą…
Dažnai kurortinių pramogų įvairovėje nepastebimi tikrieji Druskininkų gamtos lobiai, kuriuos ir pristato edukacinis užsiėmimas „Į svečius pas kurorto vaistininką“. Edukacijos dalyviai supažindinami ne tik su Druskininkų miesto raida, bet ir praplečia, gilina žinias apie gamtą, jos reiškinius. Kas gi yra natūralūs ištekliai? Iš kur Druskininkuose mineralinis vanduo? Gydomasis purvas – kas tai? Ką mums suteikia aplink esantys pušynai? Kaip mūsų protėviai naudojo šias gėrybes? Atsakymus į šiuos ir daugelį kitų klausimų rasime apsilankę Muziejuje, svečiuose pas „kurorto vaistininką“. Ši edukacinė programa skirta ir mažam, ir dideliam, o patys aktyviausi dalyviai apdovanojami teminiais suvenyrais. Visi edukacinės programos dalyviai turi galimybę pasigaminti po vieną „stebuklingą“ produktą: vandenyje tirpdomą, iš natūralių medžiagų, senoviniu būdu pasigamintą tabletę, kurią gali panaudoti namuose, aromatoterapijai.
Muziejaus rengiama edukacinė programa „Į svečius pas kurorto vaistininką“ populiarėja ir tarp Lietuvos, ir tarp užsienio turistų, besidominčių kurorto istorija. Programa labai sudomino šalies mokyklų bendruomenes. Pasak G. Dumčiaus, jau buriasi nuolatinių lankytojų ratas – tie patys mokytojai, „atradę“ tokią įdomią ir paveikią edukacinę programą ir matydami galimybę perteikti žinias taip, kad mokiniai turėtų kuo daugiau galimybių jas įsiminti, o kartu plėsti savo akiratį, atveža čia vis kitą savo mokinių klasę.


Edukacinės programos „Druskininkai – mano miestas“ dalyviai gali išgirsti ir istorijas, kuriomis per praėjusius šimtmečius buvo viliojami tuomečiai poilsiautojai ar reklamuojamos kurorto mineralinės versmės/Ramunės Žilienės nuotrauka

Apie Druskininkus – iš pačių druskininkiečių
Edukacinė programa „Druskininkai – mano miestas“ yra skirta įvairaus amžiaus dalyviams: miesto svečiai išgirs daug įdomios informacijos apie kurortą, o Druskininkų gyventojai praplės ir pagilins turimas žinias. Edukacijos metu pristatoma muziejaus ekspozicija, pasakojanti apie praeitais šimtmečiais kurorte organizuotas pramogas ir gydymą. Klausytojai gali išgirsti Druskininkų istorijas, kuriomis buvo viliojami poilsiautojai ir reklamuojamos kurorto mineralinės versmės. Programos praktinės dalies metu dalyviai atlieka įvairias užduotis: dalyvauja viktorinoje, renka senųjų Druskininkų vaizdų dėliones, klausosi gausiai istorine medžiaga iliustruotų Druskininkų legendų, ieško skirtumų.
Muziejaus direktoriaus G. Dumčiaus teigimu, nors ši edukacinė programa yra vykdoma jau beveik dešimtį metų, ji populiari tarp lankytojų todėl, kad yra nuolat atnaujinama, pritaikoma įvairaus amžiaus žmonėms ir įvairiems poreikiams: „Druskininkietis, sužinojęs įdomių dalykų apie savo miestą ar pagilinęs žinias, pats gali jas skleisti, būdamas svetur ar savo svečiams, didžiuodamasis Druskininkais, garsėjančiais turtinga, įdomia, jau daugiau nei du šimtmečius siekiančia istorija. Atskira šios edukacinės programos tema skirta tiems svečiams, turistams, kurie mažai yra girdėję apie Druskininkus ir norėtų sužinoti daugiau.“

D. Žėkienė: „Pačiai pasigaminti „stebuklingą“ tabletę buvo labai smagu.“/ Ramunės Žilienės nuotrauka

Namo – ne tuščiomis
Praėjusį penktadienį, minint Kultūros dieną, Druskininkų miesto muziejus į edukacines programas „Į svečius pas kurorto vaistininką“ ir „Druskininkai – mano miestas“ pakvietė kolegas iš Druskininkų kultūros įstaigų. „Tai kartu ir profesiniai mainai, ir kultūrinė patirtis – gerai, kai vieni apie kitus žinome, ką veikiame, kokius lankytojams siūlome užsiėmimus, kuo siekiame sudominti druskininkiečius ir kurorto svečius“, – sakė G. Dumčius.


Muziejininkės G. Rutkauskienės , vedusios edukacinę programą „Į svečius pas kurorto vaistininką“, sklandus pasakojimas patiko programos dalyviams/ Ramunės Žilienės nuotrauka

Edukacinių programų dalyviai pasidalino savo įspūdžiais.
Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė:
– Nepaprastai įdomi Druskininkų miesto muziejaus sukurta edukacinė programa „Į svečius pas kurorto vaistininką“ – puiki proga susipažinti ir su Druskininkų istorija, ir sužinoti apie mūsų mieste esančius gamtinius išteklius bei jų naudingo, praktinio panaudojimo galimybes. Geras užsiėmimas visai šeimai, nes vaistų gaminimo procesas sudomina, įtraukia ir suaugusįjį, ir vaiką. Tokį „pasisvečiavimą pas kurorto vaistininką“, galima drąsiai padovanoti savo artimiesiems ar draugams, kaip gimtadienio dovaną. Tą „pas vaistininką“ praleistą valandą vėliau visiems bus smagu prisiminti! Edukacijos metu mums atsiskleidė daug paslapčių apie Druskininkų turtus. Viešnagė pas „kurorto vaistininką“ mums priminė, kokios vertingos sveikatai gali būti mus supančios Druskininkų gamtos dovanos. Po šios edukacinės programos neišeini tuščiomis rankomis, nes dailiame suvenyriniame įpakavime namo parsineši savo pasigamintą „vaistą“ .
Druskininkų kultūros centro direktorės pavaduotoja Danguolė Žėkienė:
– „Į svečius pas kurorto vaistininką“ – įdomu, patrauklu, informatyvu. Preciziškai ir dinamiškai sudėliota mokymo programa ir sklandus, organiškas edukacinę programą vedusios „vaistininkės“ pasakojimas, pastebėjau, lyg nejučia įtraukė į veiksmą visus ten buvusius lankytojus. Manau, jog ši edukacija bus naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Dauguma iš mūsų tik iš nuogirdų žinome apie garsiuosius kurorto vaistininkus, išrastą pušų ekstraktą, kaip jis buvo naudojamas, bet patiems susipažinti su technologija ir pasigaminti aromatingą tabletę buvo išties smagu.
Druskininkų viešosios bibliotekos direktorė Laima Žėkienė:
– Edukacinės programos „Druskininkai – mano miestas“ metu susipažinome su nuoseklia kurorto istorijos ekspozicija. Buvo smagu sudalyvauti išradingai parengtoje viktorinoje. Ne tik atnaujinome savo žinias apie Druskininkų kurortą, bet ir įsiminėme daugiau ypatingų, seniausiam Lietuvos kurortui svarbių įvykių, sužinojome įvairių, su kultūriniu-kurortiniu paveldu susijusių pastatų bei su jais susijusių tuomečių kurorto raidai reikšmingų asmenybių gyvenimo istorijų. Programa „Į svečius pas kurorto vaistininką“ buvo puiki pramoga, o kartu ir pamoka, kurios metu pagilinome žinias apie Druskininkus supančią gamtą, susipažinti su Druskininkų natūraliais gamtos ištekliais, juk sveika gyvensena, natūralus produktas yra geros savijautos pamatas. Viešnagė pas „kurorto vaistininką“ tarsi pavirto įdomiu žaidimu, kai senoviniu būdu gaminomės sveikatai naudingą natūralų produktą – „stebuklingą“ tabletę, naudojamą ir odos grožiui puoselėti. Smagu buvo viską atlikti pačiam ir gautą rezultatą parsinešti namo, su namiškiais pasidalinti emocija bei patirtais įspūdžiais.


Edukacinės programos „Į svečius pas kurorto vaistininką“ dalyviai susipažįsta su senąja vaistų gaminimo technologija ir patys pasigamina vaistą – aromatingą vandenyje tirpdomą tabletę, skirtą aromatoterapijai/ Ramunės Žilienės nuotrauka

Muziejus – ir pramogai
Druskininkų miesto muziejaus direktorius G. Dumčius įsitikinęs, kad šiuolaikinis muziejus nėra ta vieta, kur vien tik saugomos ir eksponuojamos istorinės relikvijos. Druskininkų muziejų šiandien galima vadinti ir pramogų vieta, ir laisvalaikio praleidimo vieta nes čia nuolat vyksta koncertai, kultūrinės popietės, rengiamos edukacinės programos. Gyvenant „skaitmeniniame“ amžiuje, kai konkuruoja realioji ir virtualioji erdvės, nėra lengva, paprasta muziejaus lankytojams pasakyti svarbias, vertingas žinias, perteikti istorinio ir kultūrinio palikimo prasmę. „Kas daugiau, jei ne muziejus, panaudos ir paskleis sukauptas ir saugomas istorines žinias, sudarys galimybę pažinti kurorto istorinį paveldą, kultūrinį palikimą? Šiandien ir Lietuvos, ir pasaulio muziejai skatinami dirbti taip, kad savo veikla galėtų papildyti švietimo įstaigų vykdomą veiklą – ir neformaliajame, ir formaliajame ugdyme. Tačiau neturime pamiršti, kad Druskininkų miesto muziejus yra vietos istorijos muziejus, todėl mes edukacinę muziejaus veiklą pritaikėme prie Muziejaus tematikos, veiklos koncepcijos. Natūralu, kad Muziejus siekia būti originalus – nes tik tada bus įdomus lankytojui. Todėl ieškojome tokių nišų, kurios dar nebuvo išnaudotos, užpildytos, žinodami, kad turime prisiminti du svarbius dalykus: pirma, Druskininkai yra seniausias Lietuvos kurortas, ir, antra – Druskininkų kurorte istoriškai ir labai glaudžiai siejasi tokios sritys kaip gydymas, sveikatinimas ir pramogos. Derindami šias Druskininkų ypatybes, išskirtinumus iš kitų kurortų, manau, sėkmingai plėtojame Muziejaus veiklą, siūlydami lankytojams edukacines programas“, – sakė G. Dumčius.

Į edukaciją – iš anksto
Seniausio Lietuvos kurorto istoriją įdomu sužinoti ir jaunam, ir vyresniam, tad Druskininkų miesto muziejus laukia įvairaus amžiaus lankytojų. Susidomėjusiems edukacija siūloma iš anksto suplanuoti laiką, išsamios informacijos teirautis telefonu: (8-313) 51024.
Muziejus dirba kiekvieną dieną, išskyrus sekmadienį, nuo 11.00 val. iki 17.00 val.
Daugiau informacijos apie Druskininkų miesto muziejaus veiklas galima rasti tinklapyje www.druskininkumuziejus.lt.

Ramunė Žilienė

Užsakymo Nr. MDR-49-001