Legendinis „Nemunas“ bus prikeltas naujam gyvenimui ir papuoš Druskininkus

Daugelį metų merdėjęs ir apleistas „Nemuno“ sanatorijos pastatas netrukus bus prikeltas naujam gyvenimui. Šį pavasarį aukcione šis didžiulis pastatas pagaliau buvo parduotas ir dabar jau turi naują šeimininką. Žinoma nekilnojamojo turto bendrovė „CITUS“ planuoja iš esmės renovuoti senąjį pastatą ir jame norėtų įrengti viešbutį bei apartamentus žmonėms, kurie nusprendė kurorte įsigyti būstą. Naujieji pastato savininkai dar braižo būsimojo komplekso kontūrus, keldami sau aukštus kokybės ir architektūrinių sprendimų reikalavimus, o jau metų pabaigoje prasidės „Nemuno“ rekonstrukcijos darbai. Jo savininkai tikisi, kad naujasis pastatas papuoš Druskininkus.

Bendrovės „CITUS“ savininkas M. Vanagas: „Tikimės, kad šiuo pastatu papuošime Druskininkus“/„CITUS“ archyvo nuotrauka

Apie tai, ką druskininkiečiai ir kurorto svečiai greitai pamatys senojo „Nemuno“ vietoje, kokios galimos šio pastato ateities vizijos, kalbėjomės su bendrovės „CITUS“ savininku Mindaugu Vanagu.

– Kaip kilo mintis įsigyti šį objektą?

– Apie tą pastatą žinau 10 metų ir jau seniai esu jį nužiūrėjęs. Tada, prieš dešimtmetį, mūsų įmonė buvo labai maža, buvo veiklos pradžia, tai apie tokį objektą galėjome tik pasvajoti.

– Kodėl dabar nusprendėte tai padaryti?

– Pirma, rinkoje yra dėkinga situacija, padidėjęs antro būsto populiarumas ir Palangoje, ir Birštone, ir Druskininkuose. Žmonės nori įsigyti antrą būstą, nori daugiau laiko skirti kelionėms, kurios dabar dažniau vyksta Lietuvoje. Tai nėra trumpalaikė tendencija. Karantinas anksčiau ar vėliaus baigsis, žmonės vėl sugrįš į įprastą gyvenimą. Bet, manau, keisis darbo kultūra. Anksčiau buvo dirbama penkias darbo dienas iš biuro, o dvi dienas galėjai leisti bet kur. Matome, jog tai keičiasi. Panašu, kad daugelis įmonių keis darbo grafikus, žmonės galės pasirinkti – dvi tris dienas dirbs ofise, o likusias galės dirbti iš kitos vietos, pavyzdžiui, iš Druskininkų. Tai išlaikys antrojo būsto populiarumą. O ir pačius druskininkiečius turėtų dominti galimybė apsigyventi „Nemune“.

Daugelį metų merdėjęs ir apleistas „Nemuno“ sanatorijos pastatas netrukus bus prisikeltas naujam gyvenimui/Laimos Rekevičienės nuotrauka

– Ar, prieš įsigydami šį objektą, įvertinote jo techninę būklę?

– Taip, tai atlikome, ir ne vieną kartą. Yra pažeistų vietų, kurias reikės remontuoti, tačiau pats konstruktyvas yra geros būklės. Atlikome ekspertizes, bandymus, iš esmės viskas yra gerai.

– Visiems labai įdomu, kokia „Nemuno“ ateities vizija, kas čia bus?

– Tikimės, kad šiuo pastatu papuošime Druskininkus. O detalesnę viziją mes dar dėliojame. Tas planavimas šiek tiek užtruks – gal iki rudens, nes turime keletą scenarijų, kuriuos vertiname. Linkstame link varianto, kuriame vienoje dalyje pastato bus įrengti butai, o kitoje dalyje – viešbutis, gal ir su SPA centru. Butai, pavyzdžiui, galėtų būti pusiau nuosavybė, pusiau nuoma. Skaičiuojame, kalbamės su viešbučių operatoriais, su keletu tarptautinių prekės ženklų atstovais, viskas yra planavimo stadijoje. Kai įvertinsime visus pliusus ir minusus, priimsime sprendimą, kuria kryptimi eiti.

– Ar jau esate susitarę su projektuotojais?

– Vyksta derybos, kalbamės su didelėmis architektūros įmonėmis. Manau, kad po dviejų savaičių bus galimybė su vienais iš jų pasirašyti sutartį.

– Ar naujasis pastatas bus tokio paties aukščio, kaip senasis „Nemunas“? 

– Paliksime tokį patį pastato aukštį, vaizdai iš viršutinių aukštų tikrai puikūs, todėl norisi juos išsaugoti, kad mūsų klientai galėtų įsigyti apartamentus su fantastiškais vaizdais. Diskutuojame, jog architektams galima duoti užduotį suskaidyti pastato tūrį, kad jis nebūtų toks didelis. Suskaidytas segmentais, pastatas darniau įsilietų į Druskininkų aplinką. Taip pat svarstome pakeisti pastato medžiagiškumą – toks sprendimas nekeistų tūrio, tačiau visiškai pakeistų estetinę ir vizualinę išvaizdą. Čia taip pat bus nemažai kūrybinio darbo, kurį atliksime su pasirinkta architektų komanda.

– Kaip spręsite automobilių stovėjimo klausimą?

– Šalia pastato esantis sklypas – pakankamai didelis, jame turėtų užtekti vietos automobilių aikštelėms, todėl požeminio parkingo gali ir neprireikti. Poilsio paskirties butuose parkingo poreikis dažniausiai būna mažesnis negu ten, kur žmonės nuolat gyvena. Į tokio tipo pastatą vienu metu žmonės nesuvažiuoja, kaip būna daugiabučių atveju. Tačiau tai priklausys nuo galutinės koncepcijos, kuo turėtų virsti „Nemunas“.

– Keliate sau užduotis, kad pastatas būtų išskirtinis, harmoningai įsikomponuotų į kurorto kontekstą?

– Mes esame tie, kurie mėgsta išbandyti naujus sprendimus, naujas koncepcijas. Esame darę didelius projektus, kurie sulaukė specialistų pripažinimo. Štai dabar vykdome buvusios Kauno radijo gamyklos konversijos projektą. Mūsų projektai –„Radio City“ Kaune, „Miško ardai“ Vilniuje, nemaža dalis jų yra gavę apdovanojimų –  „Senamiesčio apartamentai“ Kaune, „Karaliaučiaus slėnis“ Vilniuje, už kurį gavome geriausio gyvenamojo projekto įvertinimą ir kitų įvertinimų, o „Neries ardai“ buvo pripažinti geriausiu ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Utopijų nedarysime, esame praktiški žmonės, norime iš vienos pusės padaryti labai gerai, o iš kitos, kad tai būtų praktiška ir patogu. Neprisisvaigstame to, ko po to neįmanoma padaryti. Planuojame gražiai ir protingai.

– Kada galime tikėtis pamatyti „Nemuno“ pasikeitimus?

– Pastato valymo ir tvarkymo darbus mes norėtume pradėti jau rugpjūtį, kai pavyks įmones pasamdyti, kadangi projektavimas reikalauja daug laiko, tai konkrečius judesius matysime metų gale.

– Senajame pastate yra visokių „Nemuno“ interjero likučių. Ar juos kaip nors panaudosite naujajame projekte?

– Konkrečiai atsakyti negalėčiau, bet iš principo stengiamės architektams kelti užduotis, ką reikia išsaugoti. Man asmeniškai labai patinka išlieti senojo „Nemuno“ laiptai, pati forma – lenkta, netradicinė. Smagu būtų išsaugoti kokių nors detalių, akcentų iš buvusio pastato. Tai esame darę Kaune, projekte „Telegrafas“, kuris yra Kauno tvirtovės dalis ir buvo bene pirmasis rekonstruotas pagal Autentiškumo programą. Tam tikrus elementus išsaugome ir „Radio city“ – tai intriguojantis ir įdomus darbas.

– Koks galėtų būti naujojo objekto pavadinimas?

– Man pavadinimas „Nemunas“ labai patinka, viena iš pavadinimo dalių tikrai galėtų būti „Nemunas“. Mes dabar rengsime protų šturmą ir bandysime išrinkti geriausią pavadinimą. Lietuviški pavadinimai yra visada gražūs.

– Pridėtinę vertę pastatui suteiks ir šalia kylantis Kultūros centras.

– Šiuo atveju įvyko gera sinergija – mūsų už šį objektą sumokėti pinigai – 3,6 mln. eurų – bus skirti užbaigti Kultūros centro statybą.

– Ačiū už pokalbį ir nekantriai lauksime „Nemuno“ renesanso.

Parengė Laimutis Genys