Koronaviruso grėsmė pažeidžiamiausiems

Daugelis iš mūsų turime vyresnio amžiaus artimųjų, bičiulių, kaimynų. O gal patys esame garbaus amžiaus? Šiandien patiriame didelę grėsmę savo ir artimųjų sveikatai – dėl koronaviruso (COVID-19) pandemijos esame priversti laikytis karantino, saviizoliacijos ir imtis ypatingų savisaugos priemonių: dažniau plauti ir dezinfekuoti rankas, paviršius, viešose vietose dėvėti apsaugines kaukes ir vienkartines pirštines. Šis virusas ypač negailestingas žmonėms, kurių silpnas imunitetas, serga lėtinėmis ligomis, yra vyresnio amžiaus.

Tačiau mieste vis dar pastebime daug gyventojų, kurie, nepaisydami rizikos savo amžiaus grupei, nesureikšmina šios grėsmės sveikatai ir gyvybei, neriboja laiko, praleidžiamo viešose vietose, nesilaiko rekomendacijos saugiai pasilikti namuose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, korona virusas pavojingiausias 60 metų ir vyresniems žmonėms. Statistiškai, jei šiuo virusu užsikrečia vyresnis, nei 80 metų amžiaus žmogus, tikimybė, kad jį teks hospitalizuoti, yra 70 proc., o kad liga taps neišgydoma ir mirtina – net 14,8 proc.!

Todėl turime būti griežtesni ne tik patys sau, bet ir aplinkiniams, tačiau kartu išlikti ir paslaugūs bei draugiški vieni kitiems:

1. Nebijokime paprašyti kitų žmonių pagalbos. Dauguma darbingo amžiaus žmonių dabar turi daugiau laisvo laiko ir didesnių galimybių pasirūpinti sau brangiais žmonėmis – tereikia jiems pasakyti savo poreikius. Mes nesame našta vieni kitiems. Mes gyvename vieni dėl kitų ir, pasirūpindami kitu, suteikiame savo gyvenimui prasmę.

2. Venkime tiesioginio kontakto su kitais žmonėmis. Nesibūriuokime savo pamėgtose vietose, venkime keliauti viešuoju transportu, kalbėdamiesi, laikykimės dviejų ištiestų rankų atstumo, parduotuvėje ar vaistinėje užtrukime kuo trumpiau, o jei įmanoma, paprašykime, kad pirkiniais ir vaistais pasirūpintų kiti.

3. Planuokime pirkinius ilgesniam laikui, o mokesčius mokėkime visus vienu kartu. Stenkimės, kad kuo rečiau tektų eiti iki parduotuvės. Likime saugūs savo namuose.

4. Plaukime rankas šiltu vandeniu ir muilu bent 20-40 sekundžių. Arba naudokime dezinfekuojamąjį skystį, jei nėra galimybės nusiplauti rankų vandeniu. Nelieskime akių, burnos, nosies neplautomis rankomis, kad per gleivinę virusas nepatektų į organizmą.

5. Dažniau valykime paviršius, rankenas, kasdien liečiamus prietaisus valymo priemone ir švariu skudurėliu. Kelis kartus per dieną palikime atvirą langą 10-čiai minučių, o patys tuo metu išeikime iš vėdinamos patalpos, kad išvengtume peršalimo ir skersvėjų. Drabužius skalbkime ir lyginkime aukštoje temperatūroje, jei tik leidžia jų sudėtis ir priežiūros rekomendacijos.

6. Šiuo sudėtingu laikotarpiu tikriausiai jaučiame didesnį stresą ir nerimą. Stenkimės mažinti mus pasiekiančių žinių ir informacijos kiekį, kurios gali dar labiau nuliūdinti ir padidinti nesaugumo jausmą.

7. Bendraukime su kitais nuotoliniu būdu. Sustiprinkime savo ryšį su artimaisiais ir draugais, pasidalindami savo jausmais, savijauta, kasdienėmis naujienomis, išklausykime savo pašnekovą telefonu. Sąmoningai rinkimės nekalbėti apie neigiamus dalykus, išlikime pozityvūs, prisiminkime linksmus nutikusius dalykus. Nelikime vieniši patys ir pakelkime ūpą kitiems, kurie irgi šiuo metu negali išeiti iš namų. Specialiai senjorams sukurta „Sidabrinė linija“ tel. 8 800 80020 veikia nemokamai, kiekvieną darbo dieną nuo 8 iki 20 val. ir padeda rasti bendramintį pokalbiams telefonu.

8. Pasirūpinkime savimi dar labiau. Darykime lengvas mankštas, tempimo pratimus, medituokime. Svarbu laikytis dienos režimo, kad nesutriktų miegas ir maitinimosi tvarka.

9. Jei jaučiate karščiavimo simptomus, pasunkėja kvėpavimas, imate kosėti, kreipkitės karštąja linija 1808 arba į savo šeimos gydytoją, kurie jus dėl tolesnių veiksmų konsultuos telefonu.

Likime namuose dėl visų šviesių dienų, kurios mūsų dar laukia!

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras