Jaunimo integracijos į darbo rinką programa – galimybė užsidirbti ir „pasimatuoti“ profesiją

Ko gero, Druskininkuose mažai jaunuolių ir verslininkų, kurie nėra girdėję apie Druskininkų savivaldybės inicijuotą ir Jaunimo užimtumo centro (JUC) vykdomą Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programą. Unikali programa Druskininkuose gyvenantiems 14-29 metų jaunuoliams suteikia galimybę išbandyti save darbo rinkoje, „pasimatuoti“ vieną ar kitą profesiją ir užsidirbti pinigų savo poreikiams. Programoje dalyvaujantys darbdaviai, įdarbinę jaunus žmones, turi galimybę prisidėti prie jaunimo verslumo ugdymo, padėti jauniems žmonėms tobulėti ir suteikti darbo patirties.

Programa 14-29 metų Druskininkų jaunuoliams suteikia galimybę išbandyti save darbo rinkoje, „pasimatuoti“ vieną ar kitą profesiją ir užsidirbti pinigų savo poreikiams/JUC archyvo koliažas

Žinoma, ir pernai, ir šiemet, programos eigą pakoregavo pandemija, tačiau ji vis tiek išlieka populiari.

Išsamiau apie Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programą kalbėjomės su ją koordinuojančio Druskininkų JUC direktoriaus pavaduotoja Daiva Norkūniene.

– Ir šiemet Druskininkų jaunimui ir verslo atstovams vasarą bus siūloma dalyvauti Jaunimo užimtumo ir įdarbinimo programoje. Ar šiemet joje yra kokių pokyčių? Ar keitėsi jos taisyklės bei sąlygos?

– Druskininkų JUC Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programą įgyvendins jau penktus metus iš eilės. Programa orientuota į verslumo ugdymą ir pagalbą jauniems žmonėms, įgyjant praktinių įgūdžių bei užtikrinant kitas reikalingas priemones įsitvirtinimui darbo rinkoje. Programa įgyvendinama kovo-spalio mėnesiais. Kiekvienais metais jis vis analizuojama ir tobulinama, o naujausios patobulintos programos sąlygos jau paskelbtos atnaujintame programos tvarkos apraše JUC interneto svetainėje www.juc.lt

– Kaip per programos gyvavimo metus keitėsi darbdavių ir paties jaunimo požiūris į ją?

– Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programa pasiteisino – į jos įgyvendinimą aktyviai įsitraukė darbdaviai ir jaunimas, pavyko sumažinti nedarbą, ugdyti verslumą. Be abejonės, per programos gyvavimo metus keitėsi darbdavių ir jaunuolių požiūris ne tik į šią programą, bet ir vienų į kitus. Programa padeda konstruktyvaus dialogo tarp verslo atstovų ir jaunuolių vyksmui. Keičiasi požiūris, koks turi būti geras, darbdavio geidžiamas darbuotojas – dabar prioritetu tampa jaunuolio asmeninės savybės, ieškomi kūrybingi, tikslo siekiantys ir greit besimokantys darbuotojai.

– Ką pasakytumėte darbdaviams, kurie dar abejoja dėl dalyvavimo programoje? Kodėl jiems verta būtų įdarbinti savo gyvenimo kelio dar tik ieškantį jaunuolį?

– Nors dėl pandemijos laikmetis sunkus, bet, kaip ir kiekvienais metais, jau dabar kviečiame verslininkus tapti Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programos partneriais ir registruotis, užpildant anketą darbdaviams, esančią JUC interneto svetainėje http://www.juc.lt/registracija-i-jaunimo-verslumo-programa-darbdaviams.

Darbdaviai užsiregistruoti gali iki birželio 1 dienos. Druskininkų jaunimo užimtumo centras karantino metu dirba nuotoliniu būdu, bet į visus iškilusius klausimus mielai atsakysime el. paštu pavaduotojas@juc.lt

Darbdaviams, dar abejojantiems dėl dalyvavimo šioje programoje, norime pasakyti, kad tai – išskirtinė galimybė investuoti į jauną žmogų, prisidėti prie jaunimo verslumo ugdymo, suteikti darbo patirties, ugdyti profesines kompetencijas. Jūs galite padėti planuoti karjeros kelią savo vietos gyvenime ieškančiam jaunam žmogui, norinčiam geriau pažinti save, išmėginti savo jėgas, tobulėti, pajausti savarankiškai uždirbtų pinigų tikrąją vertę ir suprasti kokią profesiją norėtų pasitrinkti ateityje.

– Kokios darbo vietos būdavo paklausios anksčiau, kokios dabar?

– Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programa vykdoma jau penktą kartą, o tai įrodo, kad ji populiari, pateisina verslo atstovų ir jaunuolių lūkesčius. Vasarą daugiausia darbo vietų yra paslaugų ir pramogų sektoriuose, bet kiekvienais metais plečiasi siūlomų specialybių spektras, atsiranda vis daugiau darbo vietų, kuriose jaunas žmogus gali realizuoti savo gabumus ir atskleisti savo stipriąsias asmenybės puses.

– Kaip jaunuoliai vėliau vertina savo patirtį? Ar yra tokių, kurie kelis kartus dalyvauja?

– Programoje dalyvauja ir naujų, ir jau joje dalyvavusių jaunų žmonių. Darbdaviai kviečia gerai dirbusius jaunuolius vėl dirbti jų įmonėse. Toks darbdavio kvietimas jaunam žmogui parodo, kad vertinami jo gebėjimai, todėl jaunuolis, žinodamas to darbo specifiką matydamas, kad įmonės kolektyve yra puoselėjami geri tarpusavio bendravimo ir bendradarbiavimo santykiai, noriai grįžta pas tą patį darbdavį. Jaunimui labai svarbu išbandyti kuo įvairesnes darbo sritis, kad galėtų geriau pažinti save, suprasti, ko jis nori ir kas jam nepatinka, išmokti tvarkytis su stresinėmis situacijomis. O įgyti įgūdžiai, manau, tikrai labai pravers ir ateityje.

– Kokių galimybių programa suteikia jaunuoliams?

– Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa jaunimui labai svarbi. Jaunas žmogus turi galimybę išbandyti save darbo rinkoje, įgyti praktinių įgūdžių, kurie vėliau palengvina kelią įsitvirtinti darbo rinkoje, o uždirbtos savarankiškos pajamos leidžia jaunuoliams planuotis asmeninį biudžetą ir padeda išsiaiškinti, ar jie teisingai pasirinko profesiją. Programoje dalyvavę jaunuoliai sakė, kad trumpai nieko neveikti yra malonu, bet, jeigu nuolatos nieko neveiki, darosi gaila švaistomo laiko. O ši programa jiems suteikia galimybę dirbti vasarą, padaryti kažką svarbaus ir naudingo kitiems. Dirbdamas jaunas žmogus gali išreikšti save, panaudoti savo gebėjimus ir talentus, didžiuotis savimi, kai gerai atlieka užduotį ar įveikia iššūkį.

– Kaip COVID-19 pakeitė programos eigą?

– Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programą 2020 metais pakoregavo visoje šalyje paskelbtas karantinas dėl COVID-19koronaviruso plitimo, bet programa vis tiek buvo populiari, sulaukė didelio jaunuolių ir verslininkų dėmesio. Programoje pernai dalyvavo 45 įmonės, pasiūliusios darbo vietas jaunimui, buvo įdarbinti 132 jaunuoliai. Nors visą šalį apimantis karantinas tęsiasi, tikimės, kad epidemiologinė situacija šalyje greitai pagerės, mes galėsime sėkmingai vykdyti programą, o jaunimas vasarą turės galimybę išmėginti save darbo rinkoje.

D. Norkūnienė: „Programa įrodė, kad einame teisinga linkme, sudarydami jaunuoliams galimybes ieškoti, atrasti ir pažinti save“/Asmeninio archyvo nuotrauka

– Kas gali dalyvauti programoje? Kur jiems reikėtų kreiptis?

– Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programoje gali dalyvauti Druskininkų savivaldybės 14-29 metų jaunuoliai, užsiregistravę http://www.juc.lt/registracija-i-jaunimo-verslumo-programa-jaunimui

Pagal paskelbtą darbdavių sąrašą, kuriame nurodomas ir darbuotojų poreikis, jaunuoliai galės pasirinkti, koks darbo pobūdis juos labiausiai domina. Norime jaunuoliams priminti, kad registracija į jaunimo verslumo programą dar negarantuoja norimo darbo gavimo. Jaunuolis, pasirinkęs jį dominančią darbo poziciją, turės sudalyvauti darbo pokalbyje: pristatyti save, turimą darbo patirtį darbdaviui, aptarti darbo sąlygas. Darbo pokalbiui pasirengti jaunuoliams gali padėti ir JUC darbuotojai.

– Kuo ši programa svarbi pačiam JUC?

– JUC kolektyvas džiaugiasi Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programos pasiektais gerais rezultatais, verslo atstovų, jaunimo įsitraukimu ir jos populiarumu ne tik mūsų savivaldybėje, bet ir už Druskininkų ribų. Džiaugiamės Savivaldybės bei verslininkų dialogu ir bendradarbiavimu, nulėmusiu programos sėkmę. JUC svarbu padėti jaunuoliui atrasti savo gyvenimo kelią. Ši programa mums atvėrė naujas galimybes pažinti jauną žmogų ir jo lūkesčius, o jaunimui – susipažinti su verslu, išbandyti savo jėgas darbo rinkoje, tobulėti. Programa įrodė, kad einame teisinga linkme, sudarydami jaunuoliams galimybes ieškoti, atrasti ir pažinti save, motyvuodami jaunus žmones sugrįžti į gimtąjį miestą, kaip jauniems specialistams.

– Kaip programą vertina Druskininkų savivaldybė, kuri ir skiria finansavimą?

– Druskininkų savivaldybės vadovai džiaugiasi sėkmingai vykdoma Jaunimo verslumo ir integracijos į darbo rinką programa, kuri sulaukia susidomėjimo visoje šalyje. Programa, kaip verslumo ugdymo gerosios praktikos pavyzdys pristatoma kitose savivaldybėse ir valstybinėse institucijose. Užimtumo tarnybos konferencijoje „Socialinės partnerystės vaidmuo užimtumui didinti“, kurioje apdovanoti socialinių iniciatyvų, labiausiai prisidėjusių didinant gyventojų užimtumą įvairiuose Lietuvos regionuose, įgyvendintojai, Druskininkų savivaldybei buvo skirta padėka už sisteminį jaunimo verslumo ugdymą.

Parengė Laima Rekevičienė