Europos žydų kultūros diena Leipalingio dvare

Į rugsėjo 3 dieną Leipalingio pagrindinės mokyklos A. Volungevičiaus vardo kraštotyros muziejuje vyksiančio projekto „Praeities ir ateities fonetika“ veiklas kviečiami visi, besidomintieji krašto istorija.
Kiekvienais metais rugsėjo mėnesį Lietuva kartu su visa Europa mini žydų kultūros dieną, pasirenkant vis kitą nematerialaus ar materialaus žydų kultūros paveldo objektą. Šių metų tema – „Žydų kalbos“. Leipalingio pagrindinė mokykla taip pat prisideda prie šios dienos paminėjimo. Rugsėjo 3 dieną organizuojami projekto „Praeities ir ateities fonetika“ renginiai, kurių metu vyks hebrajų kalbos kaligrafijos edukacinis užsiėmimas ir koncertinė programa-performansas „Ir visa tai kalba…“.

Ištisus istorijos šimtmečius žydai buvo Lietuvos gyventojai, daug jų Antrojo pasaulinio karo metais buvo sunaikinta. Ir Leipalingio miestelyje nuo seno gyveno žydai. Muziejaus šaltiniuose minima, kad XIX a. Leipalingyje gyveno 364 žydai. Po 1863 m. sukilimo nemažai žydų emigravo. Antrojo pasaulinio karo metais Leipalingyje buvo sušaudyti 152 šios tautybės žmonės. Taip miestelyje nebeliko žydų. Paradoksalu, tačiau šiuo metu vienintelis žydus primenantis objektas Leipalingyje yra paminklas „Žuvusiems kovose už Lietuvos nepriklausomybę“. Jo autorius Beselelis Melchis, žydas, gyveno Leipalingyje, o vėliau emigravo į Izraelį.
Šiandien sunku pasakyti, kokie buvo miestelyje gyvenusios bendruomenės papročiai. Jei mėgintume atkurti, vargu ar pasiektume tikrą, autentišką rezultatą. Tačiau pajusti žydų bendruomenės dvasią, emocinį mentalitetą įmanoma, pasitelkiant kalbą ir muziką. Projekto „Praeities ir ateities fonetika“ programą sudaro hebrajų kalbos kaligrafijos edukacinė programa, kurios metu bus pateikiama trumpa hebrajų šrifto atsiradimo istorija, pateikti įvairių amžių raštai, o taip pat programos dalyviai išmoks parašyti savo vardą hebrajų kalba. Šią programą ves tautodailininkė-juvelyrė Ela Pavinskienė. Projekto koncertinės programos solistė – Izraelio atlikėja Esti Kenan Ofri, kurios performanse – judesio, kalbos ir muzikos sintezė.
E. Kenan Ofri – kompozitorė, šokio projektų režisierė ir solistė. Jos kūrybiniai partneriai – Izraelio filharmonijos orkestras kartu su Placidu Domingu bei žymiausiu Izraelio kompozitoriumi Naom`u Sheriff.`u. Nuo 1994 m. menininkė kuria projektus, jie pristatomi Europos šalyse. Jos kūrybinę biografiją praturtino Lician`o Berio opera „Ofenim“ su dvigubu Berlyno simfoniniu orkestru, kuriame solistė atliko parindinį vaidmenį – tai tik vienas iš nedaugelio ryškių E. K. Ofri kūrybinės biografijos pavyzdžių. Mūsų projekto solistės partneriai yra Lietuvos muzikantai profesionalai. Vienas jų – Lietuvos perkusininkas, avangardinio džiazo, šiuolaikinės muzikos atlikėjas Arkadijus Gotesmanas. Jo kūrybinis laukas neapsiriboja tik vienu žanru ar stiliumi. Gastrolės po įvairias šalis ir dalyvavimas įvairiuose festivaliuose aukšto lygio atlikėjui suteikė solidžią muzikinę patirtį. Ne mažiau įsimintinas ir kito projekto dalyvio – Arno Mikalkėno muzikinis talentas. Tai puikus akordeonistas bei džiazo muzikos festivalių ir koncertų Lietuvoje, Norvegijoje, Airijoje, Rusijoje, prancūzijoje, Italijoje, Vokietijoje bei kituose Europos miestuose dalyvis ir atlikėjas. Savo profesinį meistriškumą jis ne kartą įrodė, užimdamas prizines vietas įvairiuose tarptautiniuose konkursuose, tokiuose kaip: „Panello Val Tidone“ 2000 (Italija), 1 vietos laureatas; „Sigulda 2001“ (Latvija) 2 vietos laureatas; „Daugavpils 2003“ (Latvija) 1 vietos laureatas; „Sanok 2004“ (Lenkija) 2 vietos laureatas; „Stefano Bizzari 2004“ (Italija) 2 vietos (klasikinės muzikos kategorija) ir 1 vietos (džiazo kategorija) laureatas.
Projektą „Praeities ir ateities fonetika“ remia Lietuvos Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos ir Druskininkų miesto savivaldybė. Projekto partneris – Leipalingio miestelio bendruomenė.

Projekto „Praeities ir ateities fonetika“ edukacinė programa:

15.00 val. – edukacinis hebrajų kalbos kaligrafijos užsiėmimas vaikams.
16.45 val. – edukacinis hebrajų kalbos kaligrafijos užsiėmimas suaugusiems.
Užsiėmimus ves tautodailininkė-juvelyrė Ela Pavinskienė.
20.00 val. – koncertas-performansas „Ir visa tai kalba…“
Dalyvaus: Esti Kenan Ofri (vokalas, šokis), Arkadijus Gotesmanas (perkusija) ir Arnas Mikalkėnas (akordeonas).

Laima Žukauskaitė