Druskininkų tvarkdariai kovoja su kapinių šiukšlėmis ir rudens lapais

Visų šventųjų ir Vėlinių dienos buvo pats darbymetis Druskininkų tvarkadariams. Žmonės tvarkė artimųjų kapus, papildydami šiukšlių konteinerius dideliais atliekų kiekiais.

Druskininkų paslaugų ūkio darbuotojai visą savaitgalį važinėjo po kapines ir surinkinėjo šiukšles bei jas rūšiavo. Atlikę šiuose darbus, stojo į kovą su visą žemę užklojusiais medžių lapais.

Druskininkų paslaugų ūkio darbuotojams po Vėlinių teko perrinkti į bendrus konteinerius sumestas nerūšiuotas atliekas/Druskininkų paslaugų ūkio archyvo nuotrauka

Kapinių konteineryje – seni klozetai

Druskininkų savivaldybės Paslaugų ūkio direktorė Birutė Jonušauskienė, paklausta, ar keičiasi druskininkečių įpročiai atsikratyti šiukšlėmis kapinėse prieš Visų šventųjų ir Vėlinių šventes, pripažino, kad mūsų savivaldybės kapų lankytojai dar nėra sąmoningi ir ne visi linkę rūšiuoti šiukšles.

„Mes rūpinomės šiukšlių išvežimų trijose kapinėse – senosiose, naujosiose ir Ratnyčios. Penktadienį, prieš šventes,iš ten išvežėme visas šiukšles ir savaitgaliui palikome tuščius konteinerius. Iki sekmadienio ryto visi konteineriai vėl buvo pilni šiukšlių. Jų išvežėme keturis sunkvežimius, kiekviename iš jų telpa po 6 tonas atliekų“, – pasakojo direktorė.

Ji pastebėjo, jog naujosiose kapinėse yra pastatyti atliekų rūšiavimui skirti konteineriai, tačiau druskininkiečiai nelinkę jais naudotis.

„Žmonės nėra sąmoningi, visas šiukšles meta į bendrą konteinerį, o mums paskui tenka jas rūšiuoti“, – sakė direktorė.

Ji pastebėjo, jog druskininkiečiai į kapinių konteinerius meta ne tik su kapaviečių tvarkymu susijusias atliekas, bet ir tas, kurias atsiveža iš namų.

„Kapinių konteineriuose randame ir naudotų klozetų, ir kitų stambesnių daiktų. O bulvių lupenų Ratnyčios kapinių konteineriuose randame nuolat. Kodėl žmonės taip elgiasi, man sunku suvokti“, – sakė ponia Birutė.

„B. Jonušauskienė pastebėjo, kad žmonės dar nėra sąmoningi, visas šiukšles meta į bendrą konteinerį/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

Gėlių tradicijos nesikeičia

Kai kuriose kitų savivaldybių kapinėse šiemet jau buvo pastebėta nauja tendencija – žmonės ant kapų nešė šiek tiek mažiau gėlių, nei ankstesniaisiais metais. O kokios kapinių mados Druskininkuose?

B. Jonušauskienė sakė, kad gėlių Druskininkų kapinėse šiemet buvo tikrai ne mažiau, nei anksčiau: „Visi kapai buvo nustatyti gėlėmis. Gerai, kad nebuvo šalnų, nes tada atliekų konteineriai papildomai būtų užversti nušalusiomis gėlėmis, o kapinių lankytojai nušalusias gėlės būtų pakeitę šviežiomis. Pas mus gėlių mados vis dar nesikeičia, visi stengiasi jų atnešti kuo daugiau.“

Surinkti lapai taps vertingu kompostu

Po švenčių sutvarkius kapines, Druskininkų paslaugų ūkio laukia naujas iššūkis – surinkti visus miškeliuose ir parkuose esančius lapus.

„Lapų labai daug, jie dar šlapi, bet mūsų žmonės jau pradeda juos tvarkyti.

Neturime specialios technikos, naudosime patikrintus įrankius – grėblius. Kiekiai bus įspūdingi – ne vienas tūkstantis didžiulių maišų“, – sakė direktorė.

Pasidomėjus, koks bus surinktų lapų likimas, B. Jonušauskienė sakė, jog dalis lapų keliaus į ARATC atliekų surinkimo aikšteles, o kita dalis – į bendrovę „Druskininkų vandenys“, kurioje bus maišomi su dumblu ir taps puikia kompostine medžiaga.

Parengė

Laimutis Genys