Druskininkų švietimo centro Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje – paslaugos vaikams, jų tėvams bei pedagogams

Iki naujų mokslo metų lieka visai nedaug laiko. Pradėję lankyti mokyklą, vaikai ir jų tėveliai kartais susiduria su įvairiomis (mokymosi, elgesio ar emocinėmis) problemomis, todėl norėčiau supažindinti, kokias paslaugas vaikai, jų tėvai bei pedagogai gali gauti Švietimo centro Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje.

Pagalba specialiųjų poreikių vaikams. Svarbu suprasti, kad nėra jokių „specialiųjų poreikių“: visi vaikai turi natūralių, „normalių“ poreikių. Ir vienų vaikų poreikiai nesiskiria nuo kitų. Visi vaikai turi poreikį būti mylimi, svarbūs, mokytis, bendrauti, žaisti. Tiesiog yra vaikų, kurių natūraliems poreikiams patenkinti reikia daugiau suaugusių žmonių pastangų. Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje specialistai nustato, kiek ir kokių pastangų reikia, kad vaikas galėtų, kaip galima geriau patenkinti savo natūralius poreikius, prisitaikyti mokykloje, geriau mokytis. Tam atliekamas psichologinis, pedagoginis, logopedinis vaiko įvertinimas. Jeigu reikia, prašome gydytojų išvados. Ugdymo įstaiga gauna rekomendacijas, kiek ir kokios pagalbos vaikui reikia skirti. Kartais užtenka tėvų ir mokytojų (auklėtojų) papildomų pastangų, kartais prireikia specialistų (specialiųjų pedagogų, logopedų, psichologų, socialinių pedagogų, judesio-padėties specialistų) pagalbos, kartais skiriama pedagogo padėjėjo pagalba (pedagogo padėjėjas skiriamas mokytojui, nes jo klasėje yra vaikas, kuriam reikia ypatingo dėmesio. Padėjėjas neturi būti visada šalia vaiko, jis turi padėti mokytojui ir vykdyti jo nurodymus). Visa pagalba nukreipiama vieninteliam tikslui – padėti vaikui kuo geriau tenkinti jo natūralius poreikius, nes dėl ypatingos savybės (impulsyvumo, perdėto jautrumo, intelekto sutrikimo, dėmesio ar atminties sutrikimo) jis vienas to padaryti negali. Visi sprendimai dėl pagalbos skyrimo aptariami su tėvais. Vaikus, kuriems reikalingas įvertinimas, į mūsų tarnybą atsiunčia mokykla (jeigu sutinka tėvai), Vaikų teisių apsaugos tarnybos specialistai arba gali kreiptis patys tėvai.

Psichologinė pagalba. Šiais metais sustiprinome psichologų komandą (ankščiau dirbo vienas psichologas, kuris galėjo suteikti 20 individualių konsultacijų per savaitę; šiuo metu per savaitę galime suteikti 35 konsultacijas) bei pagerinome sąlygas psichologinės pagalbos teikimui (įrengtas dar vienas kabinetas). Laukti psichologo konsultacijos ilgiau nei 10 dienų mūsų savivaldybės vaikams ir jų tėvams nereikės. Konsultacijų skaičius vienam vaikui (tėvams, mokytojams) nustatomas kiekvienu atveju pagal poreikį. Dažniausia teikiame 5 konsultacijas asmeniui, tačiau, jeigu reikia, konsultacijų skaičius būna daug didesnis. Druskininkų mokyklose taip pat dirba psichologai (arba psichologai-asistentai), todėl psichologinės pagalbos prieinamumas mūsų vaikams ir jų tėvams yra pakankamai geras. Psichologo pagalbos vaikui dažniausia ieško tėvai, vyresnio amžiaus vaikai kreipiasi patys, psichologo konsultaciją gali rekomenduoti Vaikų teisių apsaugos tarnyba.

Specialiojo pedagogo pagalba. Specialusis pedagogas konsultuoja vaikus ir jų tėvus dėl iškilusių mokymosi sunkumų. Kai vaikui sunkiai sekasi mokykloje, nors jo intelektiniai gebėjimai yra vidutiniai ar net aukštesni už vidutinius, specialusis pedagogas padeda ieškoti mokymosi spragų, padeda sudaryti planą joms pašalinti, pasiūlo išbandyti įvairias mokymosi strategijas. Konsultacijų metu tėvai mokomi, kaip jie patys gali padėti savo vaikui, patariama, kaip organizuoti namų darbų atlikimą, bendradarbiauti su pedagogais ir mokykloje dirbančiais pagalbos specialistais. Specialiojo pedagogo konsultacijų dažniausiai pageidauja tėvai, kurie pastebi, jog vaiko mokymosi rezultatai akivaizdžiai neatitinka jo galimybių.

Mokymai. Keičiasi pasaulis, keičiasi požiūris į vaikų auklėjimą. Dažnai blaškomasi nuo pernelyg griežtos drausmės, taikant įvairias bausmes iki pernelyg liberalus vaiko auklėjimo, kai vaikui leidžiama viskas. Kasmet Pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė veda mokymus tėvams ir mokytojams. Kursų „Mokykla tėvams ir auklėtojams“ (40 val.) metu tėvai mokomi demokratiško auklėjimo (kaip nustatyti vaikui ribas, suprasti vaiko poreikius, kontroliuoti su meile ir „be dramų“, ugdyti savarankiškumą ir mokyti priimti teisingus sprendimus). Labai užimtiems tėvams siūloma trumpesnė „Bendravimo su vaiku įgūdžių tobulinimo grupė“ (20 val.). Panašūs kursai siūlomi ir pedagogams. Žinodami, kaip svarbu tėvams, kurie turi vaikų su sunkumais bendrauti tarpusavyje ir padėti vieni kitiems pasidalinant asmenine patirtimi, organizuojame tarpusavio pagalbos grupes.

Registruotis konsultacijoms ar pasiteirauti informacijos dėl mokymų galima telefonu 8 313 51455 arba el. paštu: ppt@dscentras.lt

Druskininkų švietimo centro pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė J. Kirkauskienė kviečia vaikus,  jų tėvus bei pedagogus naudotis tarnybos teikiamomis paslaugomis/Laimos Rekevičienės nuotrauka

 

Jona Kirkauskienė

Druskininkų švietimo centro pedagoginės psichologinės tarnybos psichologė