Druskininkų savivaldybės teritorijoje nustatytas pirmas afrikinio kiaulių maro atvejis

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Druskininkų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – Druskininkų VMVT) informuoja, kad šerno gaišenai, rastai 2017-08-06 Druskininkų sav., Leipalingio sen. Gailiūnų k., medžiotojų būrelio „Nemunas“ medžioklės ploto vienete, nustatytas afrikinis kiaulių maras (toliau – AKM).

Aukščiau nurodytas medžioklės ploto vienetas pripažįstamas AKM užkrėsta teritorija, kaip nurodyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2016 m. kovo 30 d. įsakyme Nr. B1-265 „Dėl afrikinio kiaulių maro stebėsenos ir kontrolės priemonių šernų populiacijoje ir kiaulių laikymo vietose“ (toliau-Įsakymas), šio medžioklės plotų vieneto naudotojams taikomos Įsakymo 4 punkto nuostatos. Vadovaujantis Įsakymo 4.1.2 papunkčiu,  suderinus su Druskininkų VMVT pareigūnais arba jiems dalyvaujant, medžioklės ploto vieneto dalyje, kurioje nustatytas AKM, ne trumpiau kaip 1 mėnesį ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę medžioklės ploto vieneto naudotojas atlieka medžioklės ploto vieneto apžiūrą siekiant surasti ir surinkti šernų gaišenas.

Norime atkreipti kiaulių laikytojų, kurių kiaulių laikymo vietos patenka į teritorijas, esančias arčiausiai vietos, kurioje buvo rasta AKM virusu užkrėsto šerno gaišena (Snaigupės k., Ricielių k., Liepiškių k., Miciūnų k.), dėmesį ir įspėti, kad siekiant išvengti galimo AKM užkrato plitimo, būtina griežtai laikytis biologinės saugos priemonių reikalavimų. Smulkiuose kiaulių ūkiuose, kuriuose laikoma iki 10 kiaulių skerdimui (savo reikmėms), būtina užtikrinti šiuos biologinės saugos reikalavimus:

  1. Kiaulių laikymo patalpos arba valda, kurioje yra kiaulių laikymo patalpos, aptverta tvora (medine, tinkline ir kt.), prie įvažiavimo/įėjimo į kiaulių laikymo patalpas ar valdą yra įrengti vartai. Vartai įrengti taip, kad į kiaulių laikymo patalpas negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai ar bešeimininkiai gyvūnai.
  2. Teritorija apie kiaulių laikymo patalpas turi būti reguliariai tvarkoma, žolė šienaujama, krūmai apkarpomi, medžiai nugenėjami ar iškertami; kiaulių laikymo patalpose reguliariai naikinami graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai.
  3. Įeinant į kiaulių laikymo patalpas persirengiama darbiniais ar specialiais rūbais ir persiaunama darbiniais ar specialiais batais, išeinant persirengiami naudoti darbiniai ar specialūs rūbai ir persiaunami naudoti darbiniai ar specialūs batai. Drabužiai ir batai švarūs, drabužiai-reguliariai skalbiami ir keičiami, batai-reguliariai valomi ir dezinfekuojami.
  4. Prie įėjimo/išėjimo iš kiaulių laikymo patalpų tinkamai įrengti dezinfekciniai kilimėliai, reguliariai drėkinami autorizuotais veterinariniais biocidiniais produktais (dezinfekciniais skysčiais), efektyviais prieš afrikinio kiaulių maro sukėlėją.
  5. Kiaules draudžiama šerti maisto atliekomis ir termiškai neapdorotais pašarais (žalią žolę, lapines daržoves, kitus žaliuosius augalus naudoti šėrimui galima tik nuplikius verdančiu vandeniu).
  6. Pakratams naudoti praėjusių metų derliaus šiaudus arba einamųjų metų derliaus šiaudus, prieš naudojimą juos išlaikius sausoje vėdinamoje vietoje ne trumpiau kaip 3 mėn.
  7. Kiaules laikyti tik uždarose patalpose (draudžiama laikyti lauke).
  8. Lankytojai į kiaulių laikymo patalpas įleidžiami tik su kiaulių laikytojo leidimu; draudžiama lankytis kiaulių laikymo patalpose, jeigu nėra praėję 48 val. po lankymosi kitose kiaulių, šernų, šernakiaulių laikymo, šernų medžioklės ar jų pirminio išdorojimo vietose, skerdyklose, šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo vietose.

Atkreipiame dėmesį, kad kiaulės į naują laikymo vietą turi perkeliamos paženklintos (su įsagais), kiaulės prieš perkėlimą turi būti apžiūrėtos veterinarijos gydytojo ir išduotas jų sveikatos būklę patvirtinantis veterinarijos pažymėjimas. Kiaulių laikytojai, įsigydami neženklintas, prieš pardavimą veterinarijos gydytojo neapžiūrėtas ir neretai iš nežinomų ūkių kiaules, ne tik pažeidžia teisės aktų reikalavimus, bet ir rizikuoja į savo ūkį įsivežti galimai sergančias kiaules ir tokiu būdu platinti ligas, įskaitant ir afrikinį kiaulių marą.

VMVT Druskininkų VMVT taip pat informuoja, kad 2017 m. rugpjūčio 7 d. nustatytas afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys kiaulių laikymo vietoje, esančioje Lazdijų r. sav., Veisiejų sen.,  Senkonių k., Senkonių g. 12.

VMVT direktoriaus 2017 m. rugpjūčio 7 d. įsakymu Nr. B1-492 „Dėl afrikinio kiaulių maro židinio Lazdijų rajono savivaldybės Veisiejų seniūnijos Senkonių kaime“ aplink AKM židinį nustatyta apsaugos  ir priežiūros zonos, į kurias patenka ir Druskininkų savivaldybės teritorijos:

Į AKM židinio apsaugos zoną įeina Leipalingio sen. Černiauskų k., Kaziulių k., Mikalinos k., Saltoniškės k., Vilkanastrų k.;

Į AKM židinio priežiūros zoną įeina Leipalingio sen. Baltosios Ančios HES k., Butelionių k., Čivonių k., Degėsių k., Didžiasalio k., Diržų k., Dulgininkų k., Druskininkėlių k., Guobinių k., Guronių k., Jovaišių k., Kamorūnų k., Krivonių k., Leipalingio k., Leipalingio mstl., Lipliūnų k., Mažonių k., Mizarų k., Miciūnų k., Radvilonių k., Ricielių k., Ringeliškės k., Savanorių k., Tautėnų k., Veršių k., Vileikių k.

Minėtose teritorijose vykdomos AKM kontrolės priemonės:

  1. Skubos tvarka surašomos kiaulių laikymo vietos ir atliekamas kiaulių klinikinis tyrimas ir, jeigu būtina, laboratorinis tyrimas, praėjus 45 d. nuo AKM užkrėsto ūkio pirminio valymo ir dezinfekcijos (2017-08-07).
  2. Draudžiamas kiaulių judėjimas ir vežimas visuomeniais ir privačiais keliais, išskyrus atvejus, kai kiaulės vežamos tranzitu neiškraunant.

Draudžiamas bet kokių naminių gyvūnų patekimas į kiaulių ūkius ar iš jų be VMVT leidimo (priežiūros zonoje – 7 dienas po priežūros zonos nustatymo (2017-08-07), apsaugos zonoje – iki bus baigtos vykdyti kitos priemonės).

Draudžiama be VMVT leidimo išvežti kiaules iš ūkių, kuriuose jos yra laikomos, apsaugos ir priežiūros zonose (mažiausiai 40 dienų užbaigus pirminį užkrėsto ūkio valymą ir dezinfekavimą, o praėjus 40 d. tik su VMVT leidimu gali būti leista išvežti kiaules iš ūkio tiesiai į VMVT nurodytą skerdyklą, perdirbimo įmonę, išskirtiniais atvejais į kitas patalpas, esančias apsaugos zonoje).

Kiekvienas į kiaulių laikymo vietą atvykstantis arba iš jo išvykstantis asmuo turi laikytis higienos reikalavimų, kad būtų sumažintas AKM viruso išplitimo pavojus.

Primename, kad siekiant išvengti galimo AKM užkrato plitimo, būtina griežtai laikytis biologinės saugos priemonių reikalavimų. Taip pat įspėjame, kad nesilaikant aukščiau paminėtų reikalavimų, gresia administracinės nuobaudos ir/ar priverstinis kiaulių išskerdimas. Nustačius, kad dėl kiaulių laikytojo kaltės pasireiškė afrikinio kiaulių maro protrūkis, kiaulių laikytojas ne tik netenka teisės į išmokas už sunaikintas kiaules, bet gali būti įpareigotas ir padengti užkrečiamosios ligos židinio likvidavimo kaštus. Taip pat atkreipiame dėmesį, kad pagal Administracinių nusižengimų kodekso 343 str. 3 d. už Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pareigūnų privalomųjų nurodymų likviduojant gyvūnų užkrečiamąsias ligas ar siekiant išvengti jų išplitimo nevykdymas užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto penkiasdešimt iki penkių šimtų penkiasdešimt eurų.

VMVT Druskininkų VMVT tikisi kiaulių laikytojų atsakingumo įgyvendinant biologinio saugumo priemonių reikalavimus kiaulių laikymo vietose bei vykdant kitas AKM kontrolės priemones kiaulių laikymo vietose bei prašo įtarus kiaulių užkrečiamąją ligą ar kiaulių gaišimo atveju, nedelsiant pranešti ūkį aptarnaujančiam privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT Druskininkų VMVT (V. Krėvės g. 8, Druskininkai, tel. (8-313 ) 60371, 51184, mob. 8 693 60878).

Radus šerno gaišeną, prašome neliesti ir kaip galima skubiau informuoti VMVT Druskininkų VMVT aukščiau nurodytais telefonais.

 

Druskininkų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija