Druskininkų savivaldybės inicijuotas dujų balionų likvidavimas daugiabučiuose namuose Energetikos ministerijoje pristatytas kaip gerosios praktikos pavyzdys

Balandžio 26 d. Energetikos ministerijoje sušauktas tarpinstitucinis pasitarimas dėl naftos dujų balionų pašalinimo iš daugiabučių namų ir sklandaus gamtinių dujų tiekimo užtikrinimo Lietuvos gyventojams. Į pasitarimą buvo sukviestos visos valstybinės institucijos, atsakingos už dujų sistemų kontrolę bei plėtrą: Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos, AB „Energijos skirstymo operatorius“ bei kelių savivaldybių atstovai. Susitikimo metu buvo aptartas Energetikos ministerijos parengtas suskystintų naftos dujų balionų, naudojamų daugiabučiuose namuose, pakeitimo 2019-2021 metais veiksmų plano projektas.

Druskininkų savivaldybė buvo pakviesta į pasitarimą pristatyti savo gerosios patirties pavyzdį – sėkmingai vykdomą iniciatyvą, likviduojant dujų balionus daugiabučiuose namuose, nors tai ir nėra savivaldybės funkcija.

Dar 2017 metų pabaigoje Druskininkų savivaldybė, bendradarbiaudama su AB „Energijos skirstymo operatorius“ bei UAB „Lietuvos dujų tiekimas“, pakvietė daugiabučių namų gyventojus atsisakyti nuo blokados laikų užsilikusių, grėsmę keliančių naftos dujų balionų ir jungtis prie gamtinių dujų sistemos arba pasirinkti kitą alternatyvą – elektrines virykles.

Energetikams paskaičiavus tvarkingos vidaus dujų sistemos prijungimą prie veikiančio dujotiekio ir skaitiklio įrengimą arba perėjimą prie kitų šaltinių – 150 eurų kiekvienam butui, Savivaldybė numatė 50 proc. sumos kompensaciją gyventojams. Taigi prijungimas prie kitų norimų šaltinių Druskininkų savivaldybės gyventojui kainuoja tik 75 Eur.

Bendradarbiaujant su Valstybinės energetikos inspekcija bei ESO atstovais, daugiabučių namų savininkų bendrijų pirmininkais ir daugiabučių namų bendrojo naudojimo objektų administravimą atliekančia UAB „Druskininkų butų ūkis“ susitikimų metu gyventojams buvo pristatytos visos sąlygos: aptarta suskystintų naftos dujų balionų keitimo eiga, įvardintos dujų balionų grėsmės gyventojų turtui bei sveikatai, papasakota ir apie sprogusių dujų balionų atvejus Druskininkų savivaldybėje. Savivaldybei išreiškus rūpestį dėl dujų balionų keliamo pavojaus, supažindinus su visomis sąlygomis ir motyvuojant gyventojus, pavyko išspręsti visoje šalyje aktualią problemą.

Siekdama užtikrinti bendruomenės gerovę bei gyventojų saugumą dėl pavojų keliančių dujų balionų keitimo saugia prieiga prie dujų sistemos, Druskininkų savivaldybė pirmoji visoje šalyje pradėjo minėtą iniciatyvą, kuri nėra numatyta savivaldybės funkcija. Pirmiausia dujų balionai buvo panaikinti savivaldybės socialiniuose būstuose, vėliau į procesą įsijungė daugiabučių namų bendrijos. 2018 m. net 107 daugiabučių namų savininkai atsisakė suskystintų naftos dujų balionų naudojimo ir pasirinko saugią alternatyvą.

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pasidžiaugė, kad dar 2017 m. pradėta iniciatyva tapo tokia sėkminga, o druskininkiečių patirtimi domisi ir kitos Lietuvos savivaldybės: „Džiaugiuosi, kad pavyko surasti bendrus sprendimus kartu su daugiabučių namų bendrijų pirmininkais bei butų savininkais, o žmonės, suprasdami problemos esmę, atsisako pavojingų dujų balionų. Šiais metais balandžio 1 d. balionų jau yra atsisakę beveik 200 butų savininkų. Druskininkuose iš viso yra beveik 1000 dujų balionų, todėl veikti dar turime ką. Dėkojame gyventojams už supratingumą ir labai kviečiame visus kitus kuo greičiau išreikšti savo apsisprendimą. Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti ir kompensuoti dalį prisijungimo užmokesčio gyventojams ir spręsti pavojingų dujų balionų likvidavimo klausimą.“

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė V. Jurgelevičienė: „Džiaugiuosi, kad pavyko surasti bendrus sprendimus kartu su daugiabučių namų bendrijų pirmininkais bei butų savininkais, o žmonės, suprasdami problemos esmę, atsisako pavojingų dujų balionų.

Šiais metais balandžio 1 d. balionų jau yra atsisakę beveik 200 butų savininkai. Druskininkuose iš viso yra beveik 1000 dujų balionų, todėl veikti dar turime ką.

Dėkojame gyventojams už supratingumą ir labai kviečiame visus kitus kuo greičiau išreikšti savo apsisprendimą. Džiaugiamės, kad galėjome prisidėti ir kompensuoti dalį prisijungimo užmokesčio gyventojams ir spręsti pavojingų dujų balionų likvidavimo klausimą.“