Druskininkų restoranai ir kavinės dalijasi patirtimi apie maisto tausojimą
„Aš maisto nemėtau, viską suvalgau“, – tvirtina daugelis žmonių. Jei esate vienas iš jų, turite puikią progą papasakoti, kaip tai pavyksta – įkvėpti kitus.
Kasmet organizuojama Europos atliekų mažinimo savaitė šiemet skirta maisto švaistymo mažinimo temai. Lapkričio 16-24 dienomis vykstanti savaitė – proga ne tik kiekvienam peržvelgti savo asmeninius įpročius, pagalvoti prieš perkant maisto produktus, o dar labiau – prieš juos išmetant, bet ir pasidalinti patirtimi, patarimais, geraisiais pavyzdžiais, kaip tausojamas maistas, kaip panaudojami jo likučius ir sutaupoma savo bei aplinkos sąskaita.
Asociatyvi nuotrauka
Maisto atliekų mažinimo patirtimi dalijasi Druskininkų viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įstaigų atstovai.
Jūratė Vaitkevičiūtė, Sveikatingumo ir poilsio centro „Aqua“ marketingo ir pardavimų vadovė: „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ maitinimo padalinys stengiasi itin kruopščiai planuoti naudojamo maisto kiekius ir užsakymus, atsižvelgiant į ankstesnių metų praktiką ir užimtumus (tiek vandens parke, tiek viešbučiuose, tiek „Snow Arenoje“), kad maisto išmetimo kiekiai būtų maksimaliai sumažinti. Restorane-picerijoje „Aqua“, kurioje teikiame ir dienos pietus (siūlome sriubą, salotas, du karštus patiekalus), kiekvieną darbo dieną suplanuojame iki 100 porcijų, atsižvelgdami į savaitės dienų užimtumus bei patiekalų populiarumą. Pavyzdžiui, jeigu žinome, kad pirmadieniais sulaukiame x skaičiaus klientų, tuomet tam skaičiui ir planuojame antrojo patiekalo užsakymų skaičių, padalindami proporcijomis (pvz. 70 proc. – patiekalui su mėsa ir 30 proc. – vegetariškam patiekalui). Kartais atsitinka taip, kad vienas kažkuris patiekalas pasibaigia, bet siūlome svečiui tuo metu turimą alternatyvą. Tiesa, žinome, kokie patiekalai populiariausi, taigi jų visuomet gaminame daugiau, nes žinome, kad bus tikrai išpirkti“.
Audronė Mockienė , UAB „Eglės sanatorija“ Komunikacijos projektų vadovė: „Eglės sanatorijos“ Druskininkuose ir Birštone Maitinimo padalinys turi išties didelį iššūkį racionaliai apskaičiuoti reikiamą maisto kiekį, kuris varijuoja pagal sanatorijos užimtumą. Imamės prevencijos, kad maisto ruošimo metu ir po maitinimo susidariusių maisto atliekų skaičius būtų kuo mažesnis – samdome maisto technologus, kad optimizuotų valgiaraščius, apskaičiuotų maisto gaminimo kiekį, sudarytų prognozes ir pan. Klientams siūlome vis daugiau vegetariško, veganiško maisto. Daugumą produkcijos perkame iš vietinių ūkių ir vietinių tiekėjų, ji būna šviežesnė ir mažiau jos išmetama gamybos metu.
Maisto atliekas atiduodame utilizavimui – atliekų tvarkymo centras iš jų gamina kompostą, jo gaminimo metu surinktas išsiskyrusias dujas panaudoja elektros ir šilumos gamybai, o utilizavimui atiduotą panaudotą aliejų ir riebalus panaudoja biodyzelino gamybai.
Tvarumo kultūrą diegiame ir sanatorijos kolektyve – biure renkame kavos tirščius ir kitas organines atliekas, kurias taip pat perduodame atliekų tvarkymo centrui. Nuolat analizuojame klientų ir darbuotojų pasiūlymus, siekiant suprasti kas patinka ir ko galima atsisakyti bei kaip optimizuoti procesus“.
Inga Uleckienė, „Grand SPA Lietuva“ Maitinimo filialo direktorė: „Tvarumas „Grand SPA Lietuva restoranuose“– tai ne tik atsakomybė prieš aplinką, bet ir galimybė kurti pridėtinę vertę savo verslui.
Vienas iš svarbiausių tvarumo komponentų yra maisto švaistymo mažinimas, kuris ne tik padeda taupyti, bet ir prisideda prie teigiamo įvaizdžio formavimo. Mūsų restoranai mažina atliekų kiekį keliais būdais: planuojame meniu pagal sezoniškumą, efektyviai naujame maisto likučius ir bendradarbiaujame su atliekų perdirbimo organizacijomis.
Viena iš veiksmingų praktinių priemonių yra kūrybiškas likučių integravimas į kitų patiekalų gamybą. Maisto likučiai gali tapti naujų patiekalų pagrindu – pavyzdžiui, keptos daržovės, likusios nuo garnyro, kitą dieną gali būti naudojamos gaminant sriubas arba įmaišomos į frittatą, kuri puikiai tiks pusryčiams. Vištienos likučiai gali būti panaudoti salotoms, sumuštiniams ar tortilijų vyniotiniams gaminti virtuvėje.
Maisto likučių realizavimas vykdomas pagal taisykles, kurios garantuoja tiek maisto saugumą, tiek kokybę. Kuriant naujus patiekalus iš likučių, laikomės taisyklės, kad likučiai nebūtų perdirbami kelis kartus toje pačioje patiekalų grupėje.
Restoranai gali sumažinti tiek išteklių sunaudojimą, tiek švaistymą planuodami meniu pagal sezoniškumą. Tai reiškia, kad virtuvė naudoja ingredientus, kurie yra lengvai prieinami tuo metu, kai jie yra šviežiausi ir pigiausi“.
Parašykite, kaip apsiperkate, kad nereiktų išmesti, pasidalinkite iš produktų likučių gaminamų patiekalų receptais, papasakokite apie įmonės ar bendruomenės iniciatyvas, mažinant maisto švaistymą – aprašymus iki lapkričio 24 d. siųskite į Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro messenger programą arba el. paštu aldona.jankauskiene@alytausratc.lt.
Jūsų patirtis ir pavyzdžiai bus apibendrinti ir panaudoti rengiant rekomendacijas bei praktinius patarimus, kaip išvengti ar sumažinti virtuvės (pvz. lupenos, žievės, kaulai ir kitos maisto ruošimo atliekos) atliekų susidarymą, o patiekalų receptai gali būti įtraukti į Alytaus regiono maitinimo įstaigų šefų ir gyventojų receptų iš maisto likučių leidinį. Tai – priemonės numatytos Alytaus regiono atliekų prevencijos ir tvarkymo plane 2021-2027 m.
O pasibaigus atliekų mažinimo savaitei originaliausių, įdomiausių iniciatyvų bei receptų autoriams įteiksime ARATC specialiuosius prizus – jų nugalėtojus skelbsime lapkričio 27 d.
Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija