Armėnai, kartvelai, lietuviai – visi esame lygūs

Gegužės 22-28 dienomis Sakartvele organizuoti trišaliai jaunimo mainai, kuriuose dalyvavo Armėnijos, Sakartvelo ir Lietuvos jaunimas. Projekto „We are all equal“ (liet. „Visi esame lygūs“) tikslas – skatinti toleranciją ir pagarbą tarp skirtingų kultūrų, dalintis patirtimi, atkreipiant dėmesį į netoleranciją ir kitataučių stereotipus, skatinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą.

Vienas iš įspūdingiausių – kultūros vakaras, kurio metu jaunuoliai turėjo progą ne tik paragauti armėniškos dolmos, bet ir prisidėti prie jos gamybos. Juokais lietuviai juos praminė „armėniškais balandėliais“. Sakartvelo komanda visus nustebino naminiu chačapuriu, o lietuviai, žinoma, pateikė mūsų pasididžiavimą – naminę duoną ir medų.

Projektas daugumai jaunuolių suteikė progą pirmą kartą atsidurti lėktuve ir sudalyvauti tokio pobūdžio mainuose taip toli nuo namų… Pirmos mainų dienos buvo skirtos komandos formavimui, tikslų išsikėlimui, daug dėmesio skirta darbui grupėmis.

Jaunuoliams didelį įspūdį ir susidomėjimą sukėlė idealios valstybės kūrimo užduotis, kurioje bene labiausiai išryškėjo bendradarbiavimas ir noras turėti tolerantiškas, neteisiančias, visus priimančias valstybes. Net ir pasibaigus šiai užduočiai, tarp dalyvių netilo diskusijos, norint įrodyti, kodėl vienos ar kitos grupės šalis yra tolerantiškiausia.

Jaunuoliai turėjo progą aplankyti Kobuleti centrą, Batumi miestą. Šių išvykų metu jie buvo „išstumti iš komforto zonos“ – ne vienam teko užkalbinti vietinius, miestų centruose atlikti šiek tiek keistus, juoką keliančius pratimus.

Druskininkų atstovai dalyvavo Sakartvele organizuotoje trišalėje – Armėnijos, Sakartvelo ir Lietuvos – jaunimo mainų programoje, suteikusioje galimybę pažinti kitų šalių kultūrą, papročius ir susirasti naujų draugų / Druskininkų JUC archyvo nuotraukos

Išklausę pristatymus apie kiekvienos valstybės istoriją bei tradicijas, jaunuoliai buvo pakviesti vieni kitus mokyti tradicinių liaudies šokių. Kiekvieną vakarą visų trijų valstybių dalyviai praleisdavo kartu, klausydamiesi ir šokdami pagal armėnišką, sakartvelietišką, lietuvišką muziką, žiūrėdami toleranciją skatinančius filmus ar tiesiog draugiškai ir linksmai sėdėdami ant jūros kranto.

Visiems ši savaitė tiesiog lėkte pralėkė. Jaunuoliai sugrįžo pasisėmę gerų emocijų, prisiminimų, žinių apie kitas kultūras ir, žinoma, susiradę ne vieną naują draugą.

Labai norisi pasidalinti keleto dalyvių atsiliepimais apie praėjusius mainus:

Kamilė: „Man labai patiko ši mainų programa. Tai buvo viena iš smagiausių ir įsimintiniausių akimirkų gyvenime. Buvo smagu susipažinti su naujais žmonėmis, su jų aplinka, maistu, šiek tiek sužinoti apie jų šalį, kalbą, tradicijas. Projekto metu patyriau daug smagių akimirkų, bus labai daug prisiminimų ir, aišku, susipažinau su labai mielais žmonėmis.“

Sigita: „Šis projektas buvo puiki galimybė susipažinti su žmonėmis iš kitų šalių, pažinti jų kultūrą, papročius. Taip pat pavyko patobulinti anglų kalbos žinias.“

Gytė: „Labai patiko mainai, laukiu daugiau ateityje, susipažinau su kitomis kultūromis ir žmonėmis, patyriau nerealių akimirkų, kurias prisiminsiu visą gyvenimą.”

Ugnė: „Atvykus į Sakartvelą, buvo viena vienintelė baimė, jog mes visi susibendrausime paskutinėmis dienomis. Taip ir buvo, todėl visiems buvo labai liūdna išsiskirti. Projektas labai patiko, laukiu rugsėjo!“

Smiltė: „Smagu, kad atsirado galimybė aplankyti Sakartvelą, susipažinti su šios šalies kultūra, žmonėmis. Įspūdžiai išliks ilgam. Gaila, kad savaitė prabėgo taip greitai. Nekantraudama laukiu visų Lietuvoje!“

Eitvilė: „Projektas man labai patiko, o ši savaitė buvo viena iš geriausių mano gyvenime. Susipažinau su Armėnijos ir Sakartvelo kultūromis, susiradau naujų draugų, turėjau galimybę palyginti Lietuvos kraštovaizdį su Sakartvelo, taip pat susipažinau su kitų postsovietinių šalių gyventojų gyvenimo būdais. Projekto metu taip pat patobulinau savo asmenines savybes ir sugebėjimus. Nekantriai laukiu kito susitikimo.“

Jaunimo mainų „We Are All Equal“ projektas finansuotas Europos sąjungos, ERASMUS+ programos. Projekto Nr. 2020-3-LT02-KA105-007157

Druskininkų JUC informacija