Europos medikų išbandyta naujove jau gali pasinaudoti ir Druskininkų PSPC pacientai

Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC), rūpindamasis savo pacientų sveikata ir geresniu sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumu, toliau diegia pažangius gydymo ir sveikatos priežiūros modelius, bendradarbiauja su didžiausiomis Lietuvos gydymo įstaigomis, vykdo inovatyvius projektus.

Progresyvų modelį išbando ir VšĮ Druskininkų PSPC gydytojai/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Vienas plačiausiai Europoje išbandytų dvejomis ar daugiau lėtinių ligų sergančių pacientų priežiūros modelių yra CHRODIS PLUS. Santaros klinikų specialistai turi unikalios patirties, rengiant ir išbandant šį modelį, todėl buvo pasirinkta šį progresyvų modelį išbandyti ir VšĮ Druskininkų PSPC.

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos kartu su partneriais įgyvendino jungtinės veiklos projektą „Gerųjų praktikų taikymas sergantiems lėtinėmis ligomis“ (CHRODIS PLUS), kurio metu sukūrė poliligotų pacientų sveikatos priežiūros sistemą, kuri gali būti taikoma visoje Europoje (Palmer et al. Health Policy 2018) – individualų poliligoto paciento sveikatos priežiūros planą (IPPSPP). Šis modelis apibrėžia šešiolika komponentų iš penkių sričių: priežiūros teikimo poliligotiems (turintys daugiau nei vieną ligą) pacientams, konsultacinės sistemos specialistams, pagalbos pacientui ir šeimai padėti įsisavinti ar pagerinti savipriežiūrą, informacinių sistemų ir technologijų bei socialinių ir bendruomenės (visuomenės) išteklių.

Šiuo metu, gydant ligonius, yra orientuojamasi į vieną ligą, todėl poliligoti pacientai susiduria su fragmentuota sveikatos priežiūra, kuri nėra pakankamai veiksminga bei efektyvi. Poliligotumas yra susijęs su kompleksine sveikatos priežiūra bei polifarmacija (daugelio vaistų vartojimas vienu metu) – dėl šių priežasčių padidėja nepageidaujamų reakcijų tikimybė, vaistų sąveikos rizika, galimas netinkamas vaistų vartojimas ar net tarpusavyje nederančių vaistų paskyrimas. Problema ta, kad iki šiol trūksta duomenų apie pacientų poreikius, lūkesčius, sveikatos būklę, tad svarbu orientuotis į visapusę sveikatos priežiūrą.

PSPC direktorė E. Matienė: „Šis inovatyvus projektas ypatingai naudingas mūsų įstaigos pacientams/Asmeninio archyvo nuotrauka

Būtent šio CHRODIS PLUS modelio pagrindu Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų, Druskininkų PSPC, Pakruojo PSPC ir Aukštadvario PSPC išbandoma ši naujovė. Šiame projekte  dalyvauja du VšĮ Druskininkų PSPC šeimos gydytojai Kęstutis Juška ir Gintarė Grigaliūnė bei su jais dirbančios slaugytojos Laima Tamulienė ir Ramunė Lydekaitienė. Taip pat projekte dalyvauja socialinė darbuotoja-atvejo vadybininkė Asta Aleksienė.

Druskininkų PSPC direktorė Eglė Matienė teigė, jog, gavę pasiūlymą iš Santaros klinikų Šeimos medicinos centro dalyvauti šiame inovatyviame projekte, nedvejojo, nes suprato, jog tai ypatingai naudingas projektas Druskininkų PSPC pacientams.

„Mūsų pacientai – vieni iš nedaugelio Lietuvos žmonių, turintys unikalią galimybę būti atidžiai stebimi ilgą laikotarpį, gauti daug šeimos gydytojo, slaugytojų dėmesio, patekti pas gydytojus specialistus „žaliojo koridoriaus principu“, naudotis inovatyviąja medicinos įranga ir panašiai. Labai džiaugiamės ir didžiuojamės, prisidėję prie šio projekto kūrimo ir įgyvendinimo. Tai – ne tik pritrauktos lėšos Druskininkams, bet ir neįkainojama nauda gyventojams“, – sakė E. Matienė.

Tikimasi, kad, įgyvendinus šį projektą, pagerės dviem ir daugiau lėtinių ligų sergančių pacientų sveikatos priežiūros paslaugos ir šių pacientų gyvenimo kokybė, sumažės jų apsilankymų skaičius pirminės sveikatos priežiūros įstaigose ir hospitalizacijų skaičius.

Įgyvendinant projektą, šeimos gydytojai turės naują efektyvų metodą gydyti poliligotus pacientus. Planuojama, kad pagerės šeimos gydytojų ir gydytojų specialistų bendradarbiavimo efektyvumas, tai suteiks galimybę ne tik pasiekti geresnių gydymo rezultatų, bet ir efektyviai planuoti pacientų gydymui skirtą laiką bei resursus.

„Projekto rezultatai sudarys prielaidas administracijos darbuotojams efektyviau planuoti gydytojų darbo laiką, naudoti sveikatos priežiūros resursus, sumažinti ligoninėms kainuojančių hospitalizacijų ir išvengtinų pacientų vizitų skaičių. Šį metodą ateityje planuojamas įdiegti visoje Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje, jis būtų įtrauktas į PSDF biudžeto lėšomis apmokamas paslaugas“, – pasakojo VšĮ Druskininkų PSPC direktorė E. Matienė.

Projekto metu įsigyta medicinos įrangos:

Elektrokardiografas – pacientų elektrokardiogramai užrašyti ir jai perkelti į „esveikatą“. Paciento EKG elektroninėje paciento kortelėje yra būtina, konsultuojantis nuotoliniu būdu su gydytoju specialistu, šeimos gydytojų ir daugiadalykės komandos konsiliumuose.

Paros arterinio kraujo spaudimo monitorius – paciento 24 valandų arterinio kraujo spaudimo monitoravimui. Būtinas nustatant pacientų arterinio kraujo spaudimo svyravimus skirtingu paros metu. Informacija bus perkeliama į ESPBI. Ši priemonė būtina konsultuojantis nuotoliniu būdu su gydytoju specialistu, šeimos gydytojų ir daugiadalykės komandos konsiliumuose.

Kūno sudėties analizatorius. Daugelis pacientų, sergančių lėtinėmis ligomis, turi viršsvorį arba yra nutukę, o tai apsunkina lėtinių ligų eigą. Gydant pacientus su viršsvoriu ir vertinant gydymo efektyvumą, labai svarbu atlikti kūno sudėties analizę. Gauti duomenys svarbūs koreguojant gyvensenos įpročius ir skiriant paciento gydymą.

Išmanioji apyrankė – pacientų fizinio aktyvumo ir miego kokybės vertinimui. Gauti duomenys padės efektyviau vertinti žmogaus fizinį aktyvumą dienos metu. Periodiškai renkama informacija bus analizuojama ir bus teikiamos rekomendacijos, skatinančios pacientus daugiau judėti. Taip pat šie duomenys padės atpažinti pacientus, kuriems objektyviai sumažėjęs jų fizinis aktyvumas dėl lėtinių ligų progresavimo.

Išmaniosios apyrankės taip pat padeda objektyviau įvertinti miego kokybę – tai leistų pagerinti miego sutrikimų diagnostiką ir gydymą.

Gliukozės kiekio kraujyje matuoklis ir diagnostinės juostelės – cukriniu diabetu sergantiems pacientams gliukozės kiekiui kraujyje matuoti ir duomenų perkėlimui į išmanųjį telefoną. Šiuos duomenis apie gliukozės koncentracijos svyravimą kraujyje galės vertinti gydantis gydytojas. Šie duomenys bus naudingi šeimos gydytojų konsiliumų ir daugiadalykės komandos aptarimų metu. Taip pat išmanieji gliukomačiai yra susieti su išmaniosiomis programėlėmis, kurios padeda pacientui geriau kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Programėlės, atsižvelgiant į gliukozės kiekio svyravimus, padeda paskaičiuoti suvartojamo maisto kiekius. Kartu su matuokliais bus įsigyjamos vienkartinės juostelės – 105 pacientams po 3 vnt. per dieną.

Apie projekto metu vykdomą dvejomis ir daugiau lėtinėmis ligomis sergančių asmenų priežiūrą

– Išsiaiškinami ir dokumentuojami paciento sociodemografiniai duomenys, gyvenimo bei šeimos anamnezė, vyraujantys nusiskundimai dėl sveikatos ir jų dinamika. Peržiūrimi klinikiniai duomenys asmens medicininėje dokumentacijoje, išsiaiškinama, koks nemedikamentinis ir medikamentinis gydymas taikomas pacientui bei užduodami klausimai dėl galimų vaistų šalutinių poveikių. Įvertinama vaistų tarpusavio sąveika:

– atliekamas objektyvus paciento ištyrimas: išmatuojamas ūgis, svoris, kūno masės indeksas (KMI), liemens apimtis, arterinis kraujo spaudimas bei pulsas (sėdint, 5 minutes pailsėjus); įvertinamas regos aštrumas, klausa (šnabždesiu), oda, jos vientisumo pažeidimai, apgamai

– paskiriami rutininiai tyrimai, reikalingi lėtinių ligų eigai ir kontrolės lygiui įvertinti

– gavus tyrimų rezultatus, atvejo vadybininkas informuoja šeimos gydytoją, kuris, tam skirtu laiku, susipažįsta su visa surinkta informacija, įvertina tyrimų rezultatus, aptaria juos su atvejo vadybininku ir užbaigus holistinį paciento įvertinimą įkelia visus duomenis į ESPBI IS

– Atvejo vadybininkas, apie kiekvieną pacientą, kuriam atliktas holistinis įvertinimas, informuoja atvejo vadybininkų koordinatorių, o jis organizuoja šeimos gydytojo komandos konsiliumą

– šeimos gydytojo komandos konsiliume dalyvauja ne mažiau 4 šeimos gydytojų, aptariamo paciento atvejo vadybininkas ir kiti šeimos gydytojo komandos nariai pagal poreikį (slaugytojas, socialinis darbuotojas, psichologas). Šeimos gydytojo komandos konsiliumo sprendimu, priklausomai nuo paciento būklės sunkumo, atvejo vadybininkų koordinatorius:

● registruoja pacientą skubiai gydytojo specialisto konsultacijai („žaliasis koridorius”);

● registruoja pacientą planinei gydytojo specialisto konsultacijai (apmokama PSDF biudžeto lėšomis);

– organizuoja nuotolinę šeimos gydytojo – gydytojo specialisto konsultaciją;

● organizuoja daugiadalykės komandos konsiliumą, suderina jo datą ir laiką

– po individualizuoto paciento sveikatos priežiūros plano aptarimo, atvejo vadybininkas dvylikos mėnesių laikotarpyje reguliariai susisiekia su pacientu ne rečiau nei kas 3 mėn. (iš anksto suderinęs datą ir laiką su pacientu)

– praėjus dvylikai mėnesių nuo tyrimo pradžios, atvejo vadybininkas kviečia pacientą atvykti į tyrimo centrą antram vizitui. Jo metu iš naujo atliekamas holistinis paciento įvertinimas. Įvertinamos pacientui paskirtų matuoti rodiklių reikšmės, jo įvykdytos užduotys bei pasiekti tikslai

– esant poreikiui (apsunkinta/bloga poliligoto paciento lėtinių ligų kontrolė, nustatyta sunki vaistų tarpusavio sąveika, reikalingas papildomas ištyrimas esant neaiškiai taktikai arba pacientas viršija trapumo kriterijų (Frailty)), pakartotinai organizuojami reikalingi konsiliumai ir specialistų konsultacijos

– po antro paciento vizito tyrimo centre, laikotarpiu nuo 13 mėn. iki 18-24 mėn. po paciento įtraukimo, atvejo vadybininkas reguliariai susisiekia su pacientu ne rečiau nei kas 3 mėn. (iš anksto suderinęs datą ir laiką su pacientu)

– praėjus 18-24 mėn. nuo tyrimo pradžios, atvejo vadybininkas kviečia pacientą atvykti į tyrimo centrą trečiam (galutiniam) vizitui. Jo metu atliekamas holistinis paciento įvertinimas, įvertinami duomenys medicininėje dokumentacijoje (apsilankymai skubios pagalbos skyriuose, neplaninės gydytojų specialistų konsultacijos bei hospitalizacijos dėl lėtinių ligų paūmėjimo). Įvertinamos pacientui paskirtų matuoti rodiklių reikšmės, jo įvykdytos užduotys bei pasiekti tikslai

– paciento sveikatos būklei pasikeitus, apsilankymas pas šeimos gydytoją tyrimo centre ir paciento sveikatos įvertinimas gali įvykti anksčiau, nei nurodyti terminai.