Centre „Dainava“ vyko Lietuvos ir Lenkijos partnerių medicinos darbuotojų mokymai

Viešoji įstaiga Valstybės ir savivaldybių tarnautojų mokymo centras „Dainava“ kartu su Augustovo ligonine įgyvendina projektą „Reabilitacijos paslaugų prieinamumo didinimas senyvo amžiaus žmonėms“ (Projekto Nr. LT-PL-4R-291). Projektas finansuojamas Interreg V-A Lietuvos-Lenkijos bendradarbiavimo programos (3 Prioritetas – „Socialinės įtraukties skatinimas, kova su skurdu ir diskriminacija“) lėšomis.

Mokymo centre „Dainava“ surengtuose Lietuvos ir Lenkijos partnerių medicinos darbuotojų mokymuose savo žiniomis ir patirtimi reabilitacijos metodų taikymo stuburo ir sąnarių pažeidimų prevencijos srityje dalijosi kineziterapeutas, masažuotojas D. Nedzinskas / Centro „Dainava“ archyvo ir asociatyvios nuotraukos

2022 m. birželį mokymo centre „Dainava“ vyko Lietuvos ir Lenkijos partnerių medicinos darbuotojų mokymai. Savo žiniomis ir patirtimi reabilitacijos metodų taikymo stuburo ir sąnarių pažeidimų prevencijos srityje dalijosi kineziterapeutas, masažuotojas Domantas Nedzinskas.

Jo įžvalgomis norime pasidalinti ir su „Mano Druskininkai“ skaitytojais.

Stuburo skausmo prevencija

Kokių kasdienės veiklos pratimų ar judesių reikia imtis esant stuburo skausmams?

1.  Svarbu tinkamai aktyvuoti giliuosius raumenis, ypatingai – diafragmą

Svarbu jausti įkvėpimą į nugaros plotą, ypatingai – sėdimoje pozicijoje. Įkvėpti reikia per nosį – pilnai įkvėpkite, pilnai iškvėpkite ir užlaikykite kvapą iki 4 sekundžių. Kartokite nuo 6 iki 12 pakartojimų, bent 2-3 kartus per dieną.

2.  Stuburo slankstelių ir tarp jų esančių diskų tempimo skatinimas

Atsisėskite ant kėdės krašto, atsiremkite dilbiais į stalą ar kėdės ranktūrius, šiek tiek pasvirkite pirmyn. Pėdas laikykite tiesiai bei klubų plotyje. Iškvėpimo metu stipriai remkitės pėdomis į žemę bei sėdmenimis į kėdę ir vienu kartu tempkite viršugalvį aukštyn, taip priversdami stuburą ilgėti. Kartokite nuo 6 iki 10 pakartojimų, 2-3 kartus per dieną.

3.  Giliųjų ir paviršinių korseto raumenų aktyvavimas gulimoje pozicijoje

Įkvėpimo metu laikykite rankas ant šonkaulių apačios, jauskite, kaip jie plečiasi. Iškvėpimo metu stipriai įtraukite pilvą, bambą artindami prie stuburo ir šiek tiek tempdami į viršų link galvos. Iškvėpus visą orą, laikant įtrauktą pilvą, šiek tiek pakelkite sėdmenis į viršų, 2-3 sekundes išlaikykite tokią padėtį ir lėtai nuleiskite žemyn. Kartokite nuo 4 iki 8 kartų, 2-3 kartus per dieną.

Kelio ir klubo sąnarių skausmo prevencija

Patarimai, kaip sumažinti kelio ir klubo sąnarių įtampą, skausmą ar diskomfortą vaikščiojant

1.  Dėvėkite laisvą, priekinės pėdos dalies nevaržančią avalynę.

2.  Dėvėkite avalynę, kurios pado aukštis ne didesnis nei 3 cm.

3.  Pasivaikščiojimui rinkitės nelygų reljefą, kuriame yra įkalnių ir nuokalnių. Taip kelio ir klubo sąnariai dirba ergonomiškiau ir ekonomiškiau.

4.  Norėdami palengvinti kelio ir klubo sąnarių darbą ėjimo metu, prieš ėjimą voluokite pėdas su kietu kamuoliuku iki 2 minučių, o po fizinio krūvio – iki 5 minučių.

5.  Sąnarinio skysčio didinimui tinka įvairūs ėjimo intervalai. Pavyzdžiui, 5 minutes eikite sparčiu tempu, 5 minutes eikite itin lėtai, pakartodami tai nuo 8 iki 10 kartų.

Mitybos rekomendacijos, mažinančios uždegiminius procesus sąnariuose

•    Tinkamai vartokite vandenį – svarbus ne tik išgeriamo vandens kiekis, bet kaip dažnai jis vartojamas. Išgerkite iki pusės stiklinės vandens kas 1-1,5 val.

•    Vanduo ypatingai svarbus ryte. Atsikėlę, iš karto suvartokite iki 500 ml šilto vandens ir po to fiziškai pajudėkite iki 45 min. – tai itin teigiamai veikia tarp stuburo slankstelių esančius diskus.

•    60 proc. viso maisto raciono turėtų sudaryti sveikieji angliavandeniai ir tik po 20 proc. – riebalai bei baltymai.

•    Venkite maisto produktų maišymo, nes tai sukelia ilgus rūgimo procesus, po to rūgštiniai produktai sunkiai pašalinami iš sąnarių.

•    Rūpinkitės kepenų ir žarnyno sveikata, nes tai pagrindiniai organai užtikrinantys tinkamą sąnarių funkciją (tinkami kurkumino, piperino, margainio, gysločio preparatai).

•              Maitinkitės tik 2-3 kartus per dieną.