Naujojoje Zelandijoje surengtame Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionate – ir druskininkiečiai

Naujojoje Zelandijoje surengtame Pasaulio jaunimo „Freeski“ (akrobatinio slidinėjimo specialiai įrengtame parke) čempionate pirmą kartą dalyvavo ir Lietuvos sportininkai – druskininkietė Medeinė Povilavičiūtė ir Druskininkuose gyvenęs Pijus Baniulis. Juos lydėjo druskininkietis treneris Mantas Točelis ir komandos vadovas Antanas Gaidamavičius.

Naujojoje Zelandijoje surengtame Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionate dalyvavo druskininkietis treneris M. Točelis, Druskininkuose gyvenęs P. Baniulis, druskininkietė M. Povilavičiūtė ir komandos vadovas A. Gaidamavičius. Asmeninio archyvo nuotrauka

Akrobatinio nusileidimo („Slopestyle“) rungtyje Medeinė iškovojo 21 vietą, o tarp vaikinų Pijus finišavo 55 pozicijoje. Nors lietuviams nepavyko patekti į finalines varžybas, labai svarbų laimėjimą jie pasiekė – M. Povilavičiūtė užtikrino Lietuvai vietą kitų metų Jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse Pietų Korėjoje.

Sugrįžęs iš Naujojoje Zelandijoje surengto Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionato, treneris M. Točelis įspūdžiais mielai pasidalijo ir su „Mano Druskininkai“ skaitytojais.

– Kaip patekote į Naujojoje Zelandijoje surengtą Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionatą?

– Į Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionatą susirenka geriausi kiekvienos šalies sportininkai iki 18 metų, tad kiekviena šalis yra atsakinga už tuos, kuriuos siunčia į varžybas. Nuo šio sezono įsigaliojo nauja kvalifikacijos taisyklė dėl patekimo į Jaunimo olimpines žaidynes. Dabar yra privaloma dalyvauti Pasaulio jaunimo čempionate – tik tokiu būdu galima kvalifikuotis į Jaunimo olimpines žaidynes. Taigi konkurencija buvo labai didelė.

– Kuo Naujojoje Zelandijoje surengtas čempionatas buvo išskirtinis?

– Man asmeniškai ir sportininkams išskirtinis buvo tuo, kad tai buvo paskutinės 2022/2023 sezono varžybos. Iš Lietuvos išskridome, kai buvo vasara, o ten atskridome į žiemą. Naujosios Zelandijos sportininkai turėjo pranašumą, nes jiems buvo jau žiemos sezono pabaiga, jie jau buvo pasiekę geriausią savo formą. Bet ir Lietuvos sportininkai didžiąją vasaros dalį praleido, treniruodamiesi Lenkijoje ir Švedijoje – ant oro pagalvės mokydamiesi naujų triukų, kuriuos pavyko perkelti ant sniego.

– Kaip sekėsi druskininkiečiams?

– Druskininkai – nedidelis Lietuvos miestas, kol kas nėra žinomas dėl profesionalių slidininkų, tačiau tai nesutrukdė mums siekti savo svajonių. Pirmą kartą istorijoje turėjome galimybę varžytis Naujojoje Zelandijoje surengtame Pasaulio jaunimo „Freeski“ čempionate ir buvome pasiryžę pasižymėti tarptautinėje arenoje. Prie to prisidėjo druskininkietė Medeinė ir Druskininkuose gyvenęs Pijus, kurie slidinėti pradėjo būtent šiame mieste.

„Slopestyle“ rungties (triukai ant vamzdžių ir tramplynų) kvalifikaciją pradėjo merginos, o viena iš jų buvo druskininkietė Medeinė. Per pirmąjį važiavimą puikiai ji įveikė visą trasą, atlikdama savo triukus ir šokdama per įspūdingo dydžio tramplynus. Po pirmojo važiavimo Medeinė buvo 14-a tarp 24 dalyvių. Antrame važiavime reikėjo pagerinti savo pirmąjį važiavimą ir atlikti dar sudėtingesnius triukus, tačiau, įveikus vamzdžius ir darant triuką per pirmąjį tramplyną, Medeinė nukrito.

Po merginų dviejų važiavimų prasidėjo vaikinų kovos, kur Pijui koją pakišo greitis – jo nesuvaldęs (greičiai atliekant triukus – dideli, nes „Snow parkas“ yra pasaulinio lygio), ant pirmojo tramplyno krito per abu važiavimus, nors buvo paruošęs labai gerą važiavimą, kuris būtų leidęs patekti į finalą.

Pijui geriausiai sekėsi „BIG AIR“ rungtyje. Nors nuo atlikto triuko ant oro pagalvės Švedijoje iki pirmą kartą atlikto triuko ant sniego praėjo tik 2 savaitės, pirmą kartą jis atliko labai sudėtingą triuką – double cork 1440 (4 pilni apsisukimai aplink savo ašį). To dar nepavyko atlikti nei vienam lietuviui. Šio triuko nepakako, norint patekti į finalą – pritrūko 5 taškų, tad nusprendėme atlikti dar sudėtingesnį triuką, kuris būtų užtikrinęs vietą finale tarp 12 geriausių pasaulyje. Atrodė, kad, ore atliekant Double cork 1620 (4,5 apsisukimo aplink savo ašį), puikiai pavyks nusileisti, tačiau visiškai stabiliai nepavyko nusileisti, Pijus nukrito. Kaip treneris, džiaugiuosi, kad sportininkai stengėsi ir kovojo, padarė viską geriausiai, ką mokėjo. Druskininkai turi puikią perspektyvą slidinėjimo sporte, o tokie čempionatai tik įrodo, kad galime varžytis su geriausiais pasaulio sportininkais.

– Kokią įgytą patirtį galėsite pritaikyti Lietuvoje?

– Sportininkams ir treneriams dalyvavimas kiekvienose varžybose atneša naudingos patirties, o ypač tada, kai dalyvaujama aukšto lygio varžybose, kuriose varžosi būsimi olimpiečiai, matomos jų varžybinių važiavimų taktikos bei atliekami triukai, treniravimosi metodikas. Žinau, kad sportininkams pabuvimas su geresniais už save suteikia dar didesnės motyvacijos – jeigu gali jis ar ji, tai kodėl negaliu ir aš taip?

Beje, „Freeski“ akademija nuo ateinančio sezono turi programą, skirtą sportininkams, kurie šiame sporte nori siekti aukštumų. O jau rugsėjį, treniruojantis „Snow Arenoje“, galima matyti, kaip greitai sportininkai pagal programą išmoksta triukų. Kažkoks kosmosas!

– Ar turėjote laiko pasigrožėti Naująja Zelandija, pamatyti jos gamtos grožį?

– Dėl intensyvaus treniruočių ir varžybų grafiko daug laiko neturėjome. Treniruotės ir varžybos kalnuose trukdavo iki 16 val. – tiek, kiek dirbdavo slidinėjimo trasos. Bet stengėmės pažinti Wanaka miestelį, kuriame gyvenome. Aukšto lygio varžybose paliekamos dvi atsarginės dienos po kiekvienos rungties, jeigu pasikeičia oro sąlygos, ir varžybos numatytą dieną negali įvykti, tai turi dvi dienas atsargines. Jas ir teko organizatoriams panaudoti. Per treniruočių dienas būdavo geras oras, o kai tik ateidavo varžybų diena, tai pūtė stiprūs vėjai ir buvo blogas matomumas. Tokių vaizdų ir gamtos grožio, kokį spėjome išvysti Naujojoje Zelandijoje, dar niekada nebuvo tekę matyti. Nusileidi nuo snieguoto kalno, o apačioje palmės auga.

– Kokie artimiausi Jūsų planai?

– Sugrįžę iš Naujosios Zelandijos, jau kitą dieną pradėjome naująjį sezoną ir intensyvias treniruotes ant sniego „Snow Arenoje“. Sausio mėnesį jau vyksime į Pietų Korėją – dalyvausime ten rengiamose Jaunimo olimpinėse žaidynėse.

Parengė Laima Rekevičienė