Kovoje už teisingumą – pergalė: sanatorija „Belorus“ vėl priima pacientus

Po pusmečio kurtinančios tylos sanatorijos „Belorus“ teritorijoje vėl malonus triukšmas. Traktoriukas šienauja sanatorijos teritoriją, darbuotojai zuja po pastatus ir rengiasi darbui. Jau šiandien sanatorija plačiai atvers duris savo pacientams.

Per sunkių išbandymų pusmetį sanatorijos žmonių interesus gynė ir įvairias akcijas Druskininkuose bei Vilniuje rengė aktyvūs sanatorijos darbuotojai: V. Čėsna, E. Ramanauskienė, N. Slabosevičienė, O. Kisel, V. Šaruckij/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Praėjusį gruodį, kai Baltarusijos režimui buvo pritaikytos Europos Sąjungos sankcijos, jos be jokio teisinio pagrindo ir elementarios logikos buvo nukreiptos ir į  sanatoriją „Belorus“.

Bankas užblokavo įstaigos sąskaitas, žmonės neteko ir darbo, ir atlyginimo. Dėl neteisėtai pritaikytų sankcijų į įvairias Lietuvos ir ES institucijas kreipėsi ir Druskininkų savivaldybės taryba, ir Seimo bei Europos Parlamento nariai.

Nors Europos Komisija nesugebėjo surasti įtikinamų argumentų dėl sankcijų taikymo sanatorijai „Belorus“ teisėtumo ir sprendimus dėl jų panaikinimo delegavo Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijai, pastaroji nesileido į kalbas ir sankcijų nenaikino, net ėmė kalbėti apie sanatorijos perėmimą Lietuvos žinion.

Tik Baltarusijos pusei pakeitus sanatorijos savininkus, neliko jokio pagrindo sankcijoms, todėl praėjusią savaitę bankas atlaisvino sanatorijos sąskaitas ir įstaiga vėl gali dirbti.

Sanatorijos „Belorus“ vyr. gydytojas I. Yepifanau: „Personalas yra visiškai pasirengęs darbui“/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Laukia mažųjų ligoniukų

Apie sanatorijos kolektyvo emocijas, sulaukus žinios apie galimybę toliau dirbti, apie laukiančius iššūkius ir planus kalbamės su sanatorijos „Belorus“ vyriausiuoju gydytoju Ilya Yepifanau.

– Kaip jaučiasi Jūsų kolektyvas, sužinojęs, kad gali toliau dirbti?

Kaip gali jaustis žmogus, kuriam atrišo rankas, kojas, leido kvėpuoti? Puikiai! Juk tai, kad mūsų žmonėms neleido dirbti, mus labai slėgė.

– Kiek žmonių po priverstinių prastovų nusprendė negrįžti į darbą?

Tikslių skaičių nežinau, nes kai kurie žmonės lygiagrečiai dar dirba ir kituose darbuose, bet didžioji jų dalis sako, jog kitur dirba tik laikinai ir tikina, jog, kai tik bus galima, jie sugrįš į savo darbą pas mus.

– Ar dabar galite toliau tęsti savo darbą? Ar visas personalas, būtinas užtikrinti sklandų sanatorijos darbą, yra?

Taip, mes puikiai galime dirbti, personalas yra visiškai pasirengęs darbui. Tiesa, yra kai kurių buitinių dalykų, kuriuos reikia sutvarkyti, tačiau tai smulkmenos. Tai – einamieji darbai, jie nesunkiai sutvarkomi.

– Kada ketinate pradėti darbą?

Ketvirtadienį, liepos 8-ąją. Įstaigos telefonas netyla, daug žmonių skambina į registratūrą ir domisi galimybėmis pas mus atvažiuoti.

– Kokia situacija dėl darbuotojų atlyginimų?

Iki šiol darbuotojams sumokėta už sausio mėnesį, bet mes tikimės, jog per ateinančią savaitę sumokėsime už likusius mėnesius ir šį klausimą išspręsime iki galo. Žinoma, visko gali būti, šis pusmetis mane išmokė nieko neplanuoti, nes gali visko atsitikti. Tačiau po mano pokalbių su naujaisiais mūsų sanatorijos vadovais sulaukiau patikinimo, jog algos darbuotojams per savaitę turi būti išmokėtos. Taip pat tikimės sumokėti ir turimas skolas bei vykdyti kitus finansinius įsipareigojimus. 

– Pagrindiniai sanatorijos pacientai buvo vaikai iš Baltarusijos. Ar galima tikėtis, jog šie vaikai vėl atvažiuos į sanatoriją?

Noriu pasakyti, kad Baltarusija nusiteikus tam, kad sanatorija veiktų pilnu pajėgumu ir teiktų visas paslaugas. Vaikai pasirengę pas mus važiuoti. Kai Lietuvos vadovybė leis jiems kirsti sieną, tai jie ir atvažiuos. Mes tam pasirengę, labai daug norinčių atvažiuoti, tarp jų – ir neįgalūs vaikai.

Finansavimas yra, mes pasirengę juos priimti, kai nebus kliūčių, jie tikrai atvažiuos.

Šienaujama sanatorijos teritorija, darbuotojai rengiasi darbui ir ruošiasi susitikimui su sanatorijos svečiai/Laimos Rekevčienės nuotrauka

Rezervacijų nuolat daugėja

Sanatorijos „Belorus“ rinkodaros vadovė Elena Ramanauskienė sakė, kad šiuo metu vyksta aktyvus darbas, susigrąžinant pacientus į sanatoriją: „Pirmiausia šią džiugią žinią pranešėme savo partneriams – pardavimų portalui, turizmo agentūroms, kitiems partneriams Vokietijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje. Žinoma, dabar iš Baltarusijos pacientai dar neatvažiuos, bet po truputį tam jau galime ruoštis, kai leis sąlygos, jie tikrai sugrįš.

Smagu, kad jau sulaukėme pirmųjų klientų, kurie suplanavo viešnagę pas mus. Per tokį trumpą laiką tai visai neblogai.“ E. Ramanauskienės teigimu, kasdien rezervacijos pildosi, pacientų vis daugėja. Anot jos, daugelis žmonių nekantriai laukė, kol pradėsime dirbti. „Sužinoję, kad jau nuo šio ketvirtadienio startuojame, iškart jau nuo kitos savaitės rezervuoja vietas, net neklausdami, kokia bus paslaugų kaina. Jie sako: „Kainos mums nesvarbios, nes norime jus palaikyti“. Tai labai džiugina,“ – pasakojo rinkodaros vadovė.

E. Ramanauskienė patikino, kad sanatorija neturi organizacinių sutrikimų, per pastarąjį pusmetį sanatoriją paliko vos 18 žmonių: „Turint galvoje, kad čia dirba apie 400 darbuotojų, tai tas „nubyrėjimas“ yra labai menkas.“

Rinkodaros vadovė tikisi, jog per mėnesį pavyks sugrįžti į įprastą darbo ritmą.

Tikėjo teisingumo pergale

Per tą sunkių išbandymų pusmetį sanatorijos žmonių interesus aktyviai gynę ir nuolat organizavę įvairias akcijas Druskininkuose ir Vilniuje Darbo tarybos pirmininkas Vladislav Šaruckij ir profsąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna šiandien nusiteikę puikiai.

„Pagaliau triumfavo teisingumas, mes vėl galime dirbti“, – kalbėjo daug jėgų kovai už sanatorijos žmones ir pačios įstaigos atgaivinimą atidavę vyrai.

Paklaustas, ar tikėjo, jog pergalė bus pasiekta, V. Čėsna atsakė: „Jei būtume netikėję, tai nebūtume ir kovoję“.

Tiesa, vyrai gera žinia džiaugiasi labai atsargiai, nes iki galo nėra tikri, kad vėl neatsiras kokių nors kliūčių.

„Džiaugiamės tyliai, nes gyvenimas parodė, jog galime sulaukti pačių įvairiausių netikėtumų“, – sakė V. Šaruckij.

Už palaikymą ir konkrečius veiksmus sanatorijos žmonių labui sanatorijos kolektyvas sako esantis labai dėkingasi Druskininkų savivaldybės vadovams, ypač – merui Ričardui Malinauskui, kuris nenuleido rankų ir aktyviai dalyvavo kovoje už teisybę.

„Nusivylėme Lietuvos valdžios institucijomis, realiai jie nenorėjo išgirsti mūsų problemų ir jokios pagalbos nesuteikė, o kai kurie politikai akivaizdžiai norėjo, kad mūsų nebeliktų“, – kalbėjo „Belorus“ atstovai.

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas: „Džiaugiuosi, kad sanatorijos kolektyvas yra vieningas, kad įstaiga, kurioje jie dirba, jiems yra brangi ir vertinga. Žmonės parodė norą kovoti už savo teises. Smagu, jog šioje situacijoje Druskininkų bendruomenė dar kartą parodė, jog yra kaip vienas kumštis.

Po tam tikrų steigėjo ir Baltarusijos pusės padarytų žingsnių nebeliko nė menkiausios galimybės laikytis absurdiško sprendimo ir toliau palikti sankcijas. Šios istorijos pamokos tokios: pasaulyje nėra nieko švento. Kadangi gyvename pagal neaiškias tvarkas ir įstatymus, niekas dėl nieko negali būti ramus ir saugus.“

Parengė Laimutis Genys