Viskas apie Latte kavą: nuo istorijos ir būdų, kaip pasigaminti namuose

Nors kavos gėrimų yra pačių įvairiausių, tik dalis jų yra neatsiejami nuo tradicinių kavos gėrimų meniu. Vienas tokių – latte kava, kuri dėl savo švelnaus skonio ir skirtingų paruošimo būdų yra vienas populiariausių kavos gėrimų visame pasaulyje. Tikėtina, jog užsukę į bet kurią kavinę ar restoraną galėsite užsisakyti įprastinės latte kavos ar net kelių šio gėrimo variacijų.

Klasikinė latte kava yra gaminama iš espresso kavos, kuri sumaišoma su pakaitintu pienu ir padengiama pieno puta, dar vadinama mikroputa. Latte kava išsiskiria tuo, kad į ją gali būti pridedama papildomų kvapiųjų medžiagų ar saldiklių, tokiu būdu išgaunant skirtingų rūšių latte kavas: nuo pikantiškos moliūginės latte, karamelinės latte iki vanilinės latte ir daug kitų. Taip pat latte kava gali būti patiekiama tiek karšta, tiek šalta, gėrimui suteikiant dar daugiau universalumo.

Šiame straipsnyje kviečiame susipažinti su latte kavos istorija, maistinėmis ir skoninėmis šio gėrimo savybėmis bei receptais, kuriuos galite išbandyti ir patys namuose.

Latte kava išpopuliarėjo XX a. 9 dešimtmetyje

Europoje kava su pienu pradėta vartoti maždaug XVII amžiuje. Latte kava, o tiksliau – itališkas terminas „caffe e latte“, pirmą kartą buvo paminėtas 1877 metais amerikiečių rašytojo Williamo Deano Howellso esė „Italian Journeys“ (liet. Itališkos kelionės). Tačiau tuo metu dar nebuvo sukurti espresso kavos aparatai, todėl tuometinis „caffe e latte“ ruošimo būdas buvo gana primityvus, tiesiog įprastą espresso kavą sumaišant su pienu.

1884 metais buvo patentuotas pirmasis espresso kavos aparatas, tačiau jis buvo nepakankamai pajėgus sukurti aukštą slėgį, reikalingą kreminei kavos tekstūrai išgauti. Todėl ir toliau „caffe e latte“ buvo ruošiama espresso kavą užpilant karštu pienu. Ir tik XX a. 5 dešimtmetyje, kada milanietis Achille‘as Gaggia kavos aparatuose įdiegė rankinį spyruoklinį stūmoklio svirtį, buvo atrastas būdas, kaip išgauti kavą su kreminės tekstūros paviršiumi – dar vadinamą „caffe creme“. 

1903 metais pradėta gaminti kavos aparatus su garine lazdele, kuri leisdavo automatiniu būdu įkaitinti pieną ir suplakti jį iki tankesnės tekstūros. XX a. 9 dešimtmetyje Vašingtone baristos pradėjo gaminti šiuolaikinės receptūros latte kavą, kada kreminės tekstūros kavos su pienu paviršius buvo „padengiamas“ tankia pieno mikroputa, ją išpiešiant tam tikrais ornamentais. Taip ir atsirado vadinamas latte kavos menas, kuris netrukus išpopuliarėjo visame pasaulyje.

Kuo Latte kava skiriasi nuo kitų kavos gėrimų?

Capuccino, macchiato, flat white, mocha, cafe au lait, latte – tai tik keli pavadinimai iš gausybės populiarių kavos gėrimų. Net ir tikram kavos entuziastui atskirti kiekvieno kavos gėrimo sudedamąsias dalis bei maistines savybes gali būti nemenkas iššūkis. Apžvelkime, kuo pasižymi ir išskiria latte kava nuo kitų populiarių kavos gėrimų.

Latte kava arba caffè latte tiesiogiai verčiama „pieniška kava“. Lyginant su kitais kavos gėrimais (pavyzdžiui, cappuccino ar macchiato), latte sudėtyje yra daug didesnis kiekis pieno. Tai kavos gėrimui švelnesnį, saldesnį skonį bei kreminę tekstūrą. Latte kavoje, į kurios sudėtį įprastai įeina dvigubo espresso porcija, randama maždaug 173 mg kofeino 475 ml stiklinėje, kaip ir cappucino kavoje. Lyginant su kitais populiariais kavos gėrimais, latte kava pasižymi didesniu kaloringumu, riebalų, baltymų ir kalcio kiekiu. Dar didesnis kaloringumas būdingas latte kavos gėrimams su saldikliais ar kitomis pridėtinėmis medžiagomis.

Dėl sąlyginai didelio kaloringumo ir kofeino kiekio, latte kava rekomenduojama mėgautis 1-2 kartus dienoje. O štai, pavyzdžiui, pietiečiai latte kavą geria tik rytais, kaip ir bet kokius kitus kavos gėrimus su pienu.

Latte kavą galite lengvai pasigaminti ir namuose

Originali latte kava yra gaminama iš viengubos arba dvigubos espresso porcijos, kuri užpilama maždaug dvigubai ar trigubai didesniu kaitinto pieno kiekiu ir padengiama nedidele pieno puta (mikroputa). Šios sudedamosios dalys latte kavai suteikia pienišką skonį ir švelnią, estetiškai patrauklią tekstūrą. Ji gali būti papildoma saldikliais, sirupais ar kvapiosiomis medžiagomis, taip sukuriant skirtingo skonio ir aromato latte kavas.

Jei norite pasigaminti kokybišką latte kavą namuose, geriausia naudoti kavos aparatus, kuriuose būtų latte kavos gaminimo arba pieno kaitinimo ir plakimo funkcija. Pavyzdžiui, tam itin tinkami Philips LatteGo kavos aparatai. Šie aparatai leidžia lengvai ir greitai pasigaminti aromatingą ir skanią latte kavą namuose tarsi iš baristos rankų. Kita vertus, pasigaminti latte kavą namuose galite ir be profesionalaus kavos aparato.

Tam, kad pasigamintumėte latte kavą, jums prireiks stiprios (geriausia – espresso rūšies) kavos, riebesnio augalinio ar gyvūninės kilmės pieno, cukraus, saldiklio ar sirupo (priklausomai nuo to, kokio skonio latte kavą norite išgauti). Taip pat jums bus reikalingas nedidelis puodas virimui, skysčių temperatūros matuoklis, indas su dangteliu arba pieno plakiklis, šaukštas maišymui.

Pasigaminkite viengubą ar dvigubą espresso puodelį stiprios kavos ir supilkite jį į aukštą stiklinę (atkošdami kavos tirščius). Jei norite latte kavai suteikti papildomo skonio, į paruoštą kavą pridėkite norimų saldiklių ar kvapiųjų medžiagų (pavyzdžiui, cinamono, vanilės ar karamelės sirupo). Tuomet į nedidelį puodą supilkite dvigubai didesnį kiekį pieno, negu paruoštos kavos, ir maišydami jį užkaitinkite iki 60-65°C temperatūros (jei tai augalinis pienas – įkaitinkite jį iki 50-55°C temperatūros).

Įkaitintą pieną padalinkite į dvi dalis – didesnę (maždaug 2/3) dalį supilkite į stiklinę su paruošta espresso kava ir gerai išmaišykite šaukštu. Likusį trečdalį įkaitinto pieno suplakite plakikliu arba specialiame inde su dangteliu, kol išgausite pieno putą. Gauta pieno puta padenkite savo gėrimą. Jūsų latte kava paruošta – mėgaukitės!