Kaip valdyti pinigus arba kaip nesileisti valdomiems pinigų

Pinigų valdymas ir asmeniniai finansai nemenkai daliai žmonių gali atrodyti kaip labai „jautri“ tema. Begalė žmonių susiduria su rimtais nerimo priepuoliais, kuomet jie ima galvoti apie savo finansus ir biudžetą – tiek apie dabartį, tiek ir apie jų laukiančią ateitį.

Galbūt jūs nepradėjote laiku galvoti apie savo pensinį amžių, o galbūt jūs dar nesuformavote nenumatytiems atvejams skirto fondo ir šiuo metu susiduriate su rimtais finansiniais sunkumais? Nepaisant to, kokios bebūtų jūsų aplinkybės, turite nuspręsti pagaliau savo finansus suimti į rankas ir nebeleisti būti valdomiems pinigų.

Kaip valdyti savo pinigus

Yra trys svarbiausi pinigų valdymo elementai, kuriuos jūs galite įvaldyti:

  • Uždirbkite pinigus
  • Sutaupykite pinigus
  • Investuokite pinigus

Kaip teigiama millennialmoney.com, visi šie etapai yra labai svarbūs (ir lygiaverčiai), todėl tuomet, kai jūs kiekvieną iš jų tinkamai įvaldysite, suprasite, kad pagaliau būtent jūs ėmėte valdyti pinigus ir nebeleidžiate, kad jie valdytų jus.

Tai jūs galite vertinti kaip finansinės nepriklausomybės formulę, kuri jums padės apsisaugoti nuo didžiulio streso, kurį sukelia asmeninių finansų stygius.

Pasiimkite kuo daugiau iš savo pagrindinio darbo

Skamba neįprastai? Tačiau net jei jūs nemėgstate savo pagrindinio darbo, kurį dirbate pilnu etatu, labai tikėtina, kad tai šiandien yra pagrindinė vieta, kurioje jūs galite kiekvieną mėnesį užsidirbti daugiausiai pinigų.

Paprastas ir visiems puikiai žinomas faktas – dauguma žmonių susitaiko su savo darbovietėje gaunamu atlyginimu (net jei jis jų akimis yra pernelyg mažas) ir nesiima jokių situaciją galinčių pagerinti veiksmų, nes baiminasi, kad jie apskritai gali prarasti savo pagrindinį pragyvenimo šaltinį. Tačiau jei jūs bijosite kreiptis į savo darbdavį prašydami jo padidinti jums jūsų atlyginimą, jūs niekuomet taip ir negalėsite pagerinti savo finansinės padėties. Taigi, suimkite save į rankas ir keliaukite tiesiai pas savo darbdavį!

O jei jūs matote, kad darbdavys neturi jokio „noro“ pakelti jūsų atlyginimą, nepaisant to, kad yra labai daug priežasčių tai padaryti ir ne vienerius metus dirbdami konkrečiame darbe jūs įmonei sukūrėte labai didžiulę pridėtinę vertę, nebijokite pasidairyti naujo darbo. Ir norėdami tai padaryti, jūs tikrai neturite akimirksniu palikti savo dabartinės darbovietės. Naujo darbo paieškos gali būti vykdomos ir dar dirbant savo įprastiniame darbe.

Kita vertus, jei situacija yra kitokia ir jūsų darbdavys jums sutinka padidinti atlyginimą, nemanykite, kad jums to turėtų pakakti. Praėjus kuriam laikui ir pasiekus dar geresnius rezultatus jūs vėl galite keliauti pas įmonės direktorių prašydami dar didesnės algos. Tai yra visiškai normali praktika, kuri yra taikoma visame pasaulyje.

Pradėkite užsiimti papildoma komercine veikla

Diversifikuokite savo gaunamų pajamų šaltinius! Tai yra viena iš pačių svarbiausių taisyklių, kai yra kalbama apie asmeninių finansų gerinimą ir finansinės situacijos stabilizavimą. Jei jūs turite tik vieną pajamų šaltinį, esate „rizikos grupėje“. Net jei jūsų gaunamos pajamos jus tenkina, tai tikrai nereiškia, kad jūs galite jaustis visiškai saugūs. Net ir pačios sėkmingiausios kompanijos gali susidurti su rimtais sunkumais, kuomet mažina savo darbuotojų atlyginimus ar netgi imasi etatų mažinimo.

Todėl jei jūs pagalvosite apie papildomą komercinę veiklą ir įvairius uždarbio būdus, galėsite ne tik padidinti savo gaunamas pajamas, tačiau taip pat ir labai veiksmingai diversifikuoti savo gaunamų pajamų šaltinius. Tokiu atveju, jei vienos durys užsivertų, turėtumėte daugiau išeičių.

Žinoma, galite svarstyti, „kas tai galėtų būti“, tačiau pirmiausia yra naudinga pagalvoti apie tai, ką jūs iš tikrųjų mėgstate ir kas galėtų geriausiai atitikti jūsų lūkesčius. Galbūt jūs turite tam tikrų hobių? Jei taip, galbūt bent vienas iš jų galėtų būti paverstas papildomų pajamų šaltiniu?

Pradėkite valdyti savo biudžetą

Yra dviejų tipų žmonės – tie, kurie mėgsta valdyti savo biudžetą, ir tie, kurie to daryti nėra linkę. Tačiau jei jūs priklausote pastarajai žmonių kategorijai, turėtumėte suprasti, kaip tai galėtų prisidėti prie jūsų geresnės finansinės padėties. Kai žinosite, ką galėtumėte pasiekti pradėję tinkamai valdyti savo asmeninį biudžetą, galėsite lengviau pajudėti pirmyn, priimdami teisingus ir finansiškai sėkmingus sprendimus.

Išmokti valdyti savo biudžetą tikrai nėra taip sudėtinga, kaip jums iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti. Visą tai jūs galite suprasti, kaip konkrečios pinigų sumos paskirstymą ir konkrečių taisyklių nustatymą. Jei jūs paskirstysite savo gaunamas pajamas, jūs taip pat iš anksto žinosite, kur nukeliauja jūsų pinigai, o tai reiškia, kad jums taps lengviau suvaldyti savo turimus pinigus.

Veiksmingas biudžeto valdymas padeda gerokai daugiau sutaupyti, o sutaupytas lėšas šiuo atveju galima skirti investavimui arba nenumatytiems atvejams skirto fondo suformavimui.

Atsikratykite finansinių įsipareigojimų

Nepaisant to, ar tai yra studijų paskola, kredito kortelė ar būsto paskola – turint finansinių įsipareigojimų mes kasdien jaučiamės būdami kažkieno kito valioje ir kontrolėje. Jei mes turime ne vieną paskolą, tuomet tai dar labiau paveikia mūsų finansinę padėtį ir tai ima mums kelti didžiulį papildomą stresą.

Tačiau jei jūs pasistengsite savo finansinius įsipareigojimus padengti kuo greičiau, su kiekviena nauja diena jausitės vis geriau ir būsite vis labiau motyvuoti. Be abejo, tokiais atvejais reikėtų pradėti nuo didžiausiomis palūkanomis pasižyminčios paskolos, kadangi tokia paskola sukuria jums daugiausiai išlaidų.

Su kiekviena padengta paskola jūs vis labiau išsilaisvinsite nuo turimų finansinių įsipareigojimų. Be to, tai jūsų biudžete padės jums atrasti daugiau papildomų lėšų, kurias jūs galėsite skirti greitesniam kitų turimų paskolų padengimui. Žinoma, paskolos internetu gali būti labai skirtingos (reikia skirti „blogą“ nuo „geros“ paskolos), todėl kai kuriais atvejais kreipimasis dėl paskolos ir finansinių įsipareigojimų prisiėmimas gali būti protingas ir finansiškai naudingas sprendimas. Tačiau siekis paskolą grąžinti kaip įmanoma greičiau turėtų visuomet išlikti.

Sukurkite pasyvių pajamų šaltinius

Kai kalbama apie pinigus ir jų gavimą, pasyvios pajamos yra vienas iš pačių geriausių dalykų jūsų gyvenime. Jei jūs pajėgsite sukurti bent vieną pasyvių pajamų šaltinį, kuris jums kiekvieną mėnesį be jokių papildomų pastangų generuos pajamas, tai turės labai reikšmingą teigiamą įtaką jūsų asmeniniam biudžetui.

Net jei jums šią akimirką visa tai skamba kaip pokštas ir jūs niekuomet negalėjote pagalvoti, kad pinigus galėtumėte uždirbti nedirbdami, galite būti tikri, kad tai tikrai yra įmanoma ir pasiekiama – net ir patiems didžiausiems skeptikams.

Investuokite kuo anksčiau, dažnai ir kuo daugiau

Investuoti jūs galite absoliučiai į bet kurią sritį (akcijos, obligacijos, nekilnojamasis turtas ir kt.), todėl galimybių yra gausybė. Viskas priklauso nuo to, kuriose srityse jūs turite daugiausiai patirties arba žinių. Ir net jei jūs neturite patirties nei vienoje investicinėje srityje, šiandien mes gyvename moderniųjų technologijų amžiuje ir turime galimybę pasinaudoti neišsemiamais informacijos kiekiais. Šaltinių apie investavimą yra gausybė – ir visą tai jūs visiškai nemokamai galite atrasti internete.

Jei jūs gilinsite į savo pasirinktas investicines sritis ir pradėsite investuoti kaip įmanoma anksčiau, tai darysite sistemingai ir dažnai, galite būti tikri, kad neilgai trukus jūs suprasite, kokį svarbų ir reikšmingą žingsnį žengėte link savo finansinės nepriklausomybės.

Be abejo, pradžioje jums visa tai gali skambėti kaip daugybė „magiškų“ ir „stebuklingų“ žodžių, kurie iš tikrųjų jums neturi jokios prasmės. Tačiau kuo daugiau gilinsitės ir kuo daugiau laiko skirsite investicinių sričių analizavimui, tuo lengviau jums bus suprasti, kas yra kas. Be to, laikui bėgant jūs imsite jaustis lyg žuvis vandenyje.

Ir nepamirškite, kad investicinė grąža neturėtų būti akimirksniu išleidžiama. Tai, ką jūs gausite iš investicijų, turėtumėte skirti reinvestavimui, tokiu būdu sistemingai augindami savo investicinį portfelį ir paversdami jį dar didesniu bei stabilesniu.

Ruoškitės nenumatytiems atvejams

Niekas niekuomet negali žinoti, kada teks nemenką dalį lėšų investuoti į sugedusią santechniką, sugedusią transporto priemonę ar naujos buitinės technikos įsigijimą. Su nenumatytomis išlaidomis daugeliui iš mūsų tenka susidurti pakankamai reguliariai. Tačiau jei mes neturėsime nenumatytiems atvejams skirto biudžeto, tuomet kaskart susidursite su labai dideliu stresu ir įtampa. Norint to išvengti ir lengviau įveikti tokius iškylančius nenumatytus sunkumus, būtina suformuoti nenumatytiems atvejams skirtą asmeninį fondą.

Toks fondas turėtų puikiai pasitarnauti ir atėjus ekonominei krizei ar kitam sunkmečiui. Jei jūs dėl nuo jūsų nepriklausančių priežasčių susidursite su pajamų sumažėjimu ar kitais apribojimais, tuomet jūsų turimas nenumatytiems atvejams skirtas fondas padės išgyventi ir išlaukti, kol prasti laikai pasibaigs ir jūs vėl sugrįšite į savo įprastinį gyvenimą.

Tuo tarpu, kiek pinigų turėtų būti jūsų nenumatytiems atvejams skirtame fonde, labai priklauso nuo to, kokios yra jūsų mėnesinės išlaidos. Specialistai rekomenduoja tokį fondą suformuoti iš 3-6 mėn. dydžio pajamų. Tai reiškia, kad jei jums iškiltų didelių sunkumų (pvz., jūs prarastumėte darbą), toks fondas jums padėtų išgyventi minėtą laikotarpį, kol jūs vėl atsistotumėte ant savo kojų.

Valdykite savo kredito reitingą

Jūsų asmeninis kredito reitingas vaidina labai svarbų vaidmenį jūsų finansiniame gyvenime. Nors nemenka dalis žmonių mano, kad kredito reitingas yra svarbus tik tuomet, kai norima kreiptis į kreditorius gaunant paskolą, vis dėlto į kredito reitingą reikėtų žvelgti visiškai kitaip. Tai yra jūsų finansinės situacijos ir jūsų finansinių sprendimų atspindys. Jei jūsų kredito reitingas ima mažėti, tai tampa puikiu ženklu, kad jūs turite imtis priemonių, kurios padėtų jūsų finansinei situacijai.

Trumpiau tariant, mažėjantis kredito reitingas gali sufleruoti ir apie padarytas ar šiuo metu daromas finansines klaidas. Todėl jei jūs nepamiršite apie savo asmeninio kredito reitingo stebėjimą, turėtumėte lengviau išsaugoti stabilumą savo finansiniame gyvenime.

Sumažinkite savo didžiausias išlaidas

Kiekviename biudžete galima nustatyti pačias didžiausias išlaidas. Tai reiškia, kad jos daro pačią didžiausią įtaką žmonių finansinei padėčiai. Ir nors nemenka dalis žmonių laikui bėgant su savo patiriamomis išlaidomis susigyvena ir ima manyti, kad tai yra tiesiog neišvengiama, vis dėlto jas galima pasistengti sumažinti. Priemonių tam padaryti yra daugybė. Tereikia pagalvoti apie įvairius šiandien prieinamus sprendimus.

Venkite impulsyvaus pirkimo

Impulsyvaus pirkimas gali labai neigiamai paveikti žmogaus finansinę situaciją ir netgi sunaikinti jo biudžetą. Jei jūs norite įsigyti brangesnį pirkinį, neleiskite sau to padaryti iš karto. Luktelkite bent vieną ar kelias dienas ir dar kartelį pagalvokite, ar tokio daikto jums iš tikrųjų reikia. Jei imsite abejoti, tuomet būsite sutaupę daugiau lėšų.