Dienos centro įkūrėjai Rima ir Giedrius Bocisai: „Didžiausia laimė matyti, kaip keičiasi vaikai“

Tuo metu, kai kiti vaikai po pamokų valandų valandas sėdi prie kompiuterių ar televizorių ekranų, kiti skuba į dienos centrus ir ten daug turiningiau leidžia laiką – kartu su kitais vaikais gamina sau maistą, dalyvauja edukacinėse programose, keliauja į turiningas ekskursijas. Tokia įdomia ir prasminga savo diena gali pasidžiaugti dienos centro „Po vienu stogu“ lankytojai. Šiuo metu šį centrą lanko 16 vaikų iš Druskininkų, o jo įkūrėjai Rima ir Giedrius Bocisai džiaugiasi, jog jiems pavyko sudaryti vaikams puikias mokymosi, laisvalaikio praleidimo ir savirealizacijos sąlygas.

Dienos centro „Po vienu stogu“ įkūrėjai R. ir G. Bocisai džiaugiasi, jog jiems pavyko sudaryti vaikams puikias mokymosi, laisvalaikio praleidimo ir savirealizacijos sąlygas/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Jaučia ypatingą ryšį su vaikais

„Druskininkų miesto vaikų dienos centre „Po vienu stogu“ darbuojamės dar tik antrus metus, tačiau vaikų labui jau nemažai nuveikėme. Per visą laikotarpį buvo daugybė išties įsimintinų akimirkų. Organizuotos ekskursijos, vasaros stovyklos, įvairios edukacijos, socialinių įgūdžių lavinimo dirbtuvės, sporto užsiėmimai, kulinarija, rankdarbiai, įvairūs žaidimai ir daugybė įdomių bei prasmingų veiklų vaikams. Šiuo metu mūsų centrą lanko 16 vaikų“, – pasakojo šio dienos centro įkūrėjai.

Kalbėdami apie darbų pradžią, Rima ir Giedrius prisiminė svarstę, kokia veikla užsiimti. Tuo metu Savivaldybė pasiūlė dirbti su vaikais, steigti vaikų dienos centrą.

Tai jiems pasirodė įdomu, juolab, kad su vaikais juos sieja ypatingas ryšys. „Nežinau, kuo mes patraukiame vaikus, bet taip jau atsitinka, kad, kur benueiname, visur mus apsupa mažieji“, – šypsojosi Rima.

Ji sakė, kad veiklos pradžioje buvo daug nežinomybės, lankėsi nedaug vaikų, paskui grupės plėtėsi, o dabar „Po vienu stogu“ negali sutalpinti visų norinčiųjų.

Pasidomėjus, ką vaikai veikia dienos centre, Bocisai atsakė, kad vaikai čia ruošia pamokas ir kokybiškai užsiima įvairiapuse popamokine veikla. Daug dėmesio skiriama socialinių ir psichologinių įgūdžių ugdymui, maisto gamybai ir sportinei veiklai.

„Tai, kas daugeliui vaikų atrodo įprasta patirti ir turėti, kai kuriems mūsų centro lankytojams – svajonė ir siekiamybė. Džiaugiamės, kad daugelį tų svajonių padedame išpildyti“, – sakė Rima ir Giedrius.

Dienos centras „Po vienu stogu“ organizuoja daugybę įdomių bei prasmingų veiklų vaikams/Asmeninio archyvo nuotraukos

Dalijasi savo patirtimis

Nors Bocisai dienos centre „Po vienu stogu“ dirba kartu, tačiau jų emocinės patirtys yra individualios.

Giedrius: „Pradžioje vaikai mus tikrino, norėjo sužinoti, kiek galime jiems leisti. Dabar jie jau kitokie. Buvimas čia – puikus šansas vaikams, kurie savo įprastoje aplinkoje galbūt yra mažiau vertinami, neturi dėl ko stengtis. Mes stengiamės jiems padėti keistis, kad jie visose srityse pasivytų kitus vaikus. Jiems leidžiame daryti viską – maistą ruošti, daryti inkilėlius ir dalyvauti daugelyje kitų veiklų. Stengiamės parodyti, jog gyvenime yra daugiau spalvų ir atspalvių, kad gyvenimas daug platesnis nei tas, kurį jie kasdien mato.“

Rima: „Pas mus centre taikomas daugiau ne įstaigos, o šeimos modelis. Džiaugiamės, kad į centrą gali ateiti visi vaikai, o ne tik socialiai remtinų šeimų atžalos. Ir visi jie puikiai bendrauja, mokosi vieni iš kitų. Vaikai čia jaučiasi gerai, žino, kad mes juos priimame tokius, kokie jie yra. Kai kurie centro lankytojai pasižymi komplikuotomis charakterio savybėmis, bet mes jų nesistengiame bet kokia kaina perauklėti. Tiesiog laviname jų gebėjimus – jei vaikas gerai piešia ar gali sportuoti, pasirūpiname, kad talentas nežlugtų, mes juos nukreipiame į būrelius. Manau, kad didžiausia mūsų centro nauda – popamokinė veikla. Vaikai nelieka namie, nesėdi prie kompiuterių, bet čia prasmingai praleidžia laiką, išmoksta bendrauti. Pas mus viskas vyksta pagal nustatytą tvarką ir eiliškumą, todėl vaikai turi galimybę suprasti, kas yra taisyklės“.

Paklausti, kas jiems teikia didžiausią džiaugsmą, Rima ir Giedrius atsakė: „Didžiausias pasitenkinimas, kai matome vaikų pokytį, stebime, kaip keičiasi jų bendravimas, santykiai ir pasaulio suvokimas Dėkojame už paramą Druskininkų savivaldybei, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai bei savanoriams“.

Vaikai neslepia pasitenkinimo

Kalbinti dienos centro „Po vienu stogu“ vaikai buvo vieningi – jiems čia labai patinka, nes susiranda naujų draugų ir užsiima įdomia veikla.

Orinta, 12 m.: „Linksmai leidžiame laiką su bendraamžiais, susirandu draugų. Kasdien ateinu su džiaugsmu, smagu daryti įvairius darbelius“.

Augustė, 12 m.: „Galiu susirasti draugų, labai smagu ką nors veikti su Rima. Patinka čia, niekada nebūna liūdna. Žinau, jog jei reikės, tai visi man padės“.

Dominykas: „Kol nebuvo karantino, po pamokų ateidavau į sporto salę, labai smagu sportuoti, čia susiradau daug draugų“.

VAIKŲ DIENOS CENTRAI

Druskininkų savivaldybėje veikia 6 vaikų dienos centrai: VšĮ „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centras, VšĮ „Po vienu stogu“ vaikų dienos centras, „Padėkime vaikams“ vaikų dienos centras, Druskininkų Šv. apaštalo Baltramiejaus parapijos vaikų dienos centras „Džiugučiai“, Viečiūnų kaimo bendruomenės „Versmė“ vaikų dienos centras ir Leipalingio miestelio bendruomenės vaikų dienos centras. Visi jie priklauso nevyriausybinėms organizacijoms. Praėjusiais metais visuose dienos centruose įvairias paslaugas gavo 155 vaikai.

Druskininkų savivaldybės administracija 2020 metų lapkričio mėnesį suteikė teisę teikti akredituotą vaikų dienos socialinę priežiūrą visiems savivaldybės teritorijoje veikiantiems vaikų dienos centrams. Tai reiškia, kad nuo 2021 metų vaikams teikiamos tam tikrus reikalavimus atitinkančios vaikų dienos socialinės priežiūros paslaugos: su vaikais dirba išsilavinimo kriterijus atitinkantis socialinis darbuotojas, centro darbuotojams sudaryta galimybė tobulinti kvalifikaciją, o veiklos vyksta daugiau nei vienoje patalpoje.

Vaikų dienos centruose ugdomi kasdieniai vaikų gyvenimo įgūdžiai, pavyzdžiui, mokoma higienos, sveikos gyvensenos, lavinami socialiniai, bendravimo įgūdžiai, teikiama psichologinė pagalba, organizuojamas užimtumas. Dienos centrus lankantys vaikai su darbuotojais kalbasi apie savo sunkumus, išgyvenimus, mokomi pažinti save, spręsti problemas. Kiekvienu atveju atsižvelgiama, kokių paslaugų vaikui ir jo šeimai reikia labiausiai, pavyzdžiui, padedama spręsti šeimoje iškilusias problemas, rūpinamasi vaiko teisių apsauga, organizuojama psichologinė pagalba, teikiamos kitos individualios socialinės paslaugos. Centruose vaikai gauna šilto maisto, turiningai praleidžia laisvalaikį, jiems padedama ruošti namų darbus. Centrai veikia ir vasaromis – organizuoja įvairias stovyklas ar kitas veiklas.

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informaciją