Viltis ir būties apmąstymai A. Šuliausko paveiksle Druskininkų miesto muziejuje

Būdami religingi ar ne, šį sakralinį Kalėdų laukimo periodą kiekvienas išgyvename kaip gamtos ir tradicijų kvietimą susikaupti savyje, įvertinti ir paleisti praeinančių metų naštą. Tuo pat metu pakviesti į širdį ir gyvenimą naujus viltingus siekius, pojūčius, planus.

Druskininkų miesto muziejuje 2020 metais eksponuotas šviesaus atminimo dailininko A. Šuliausko kūrinys, skirtas popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo 100-osioms gimimo metinėms/ Muziejaus archyvo nuotrauka

Druskininkų miesto muziejuje 2020 metais buvo eksponuojamas žinomo šviesaus atminimo Druskininkų dailininko Alfonso Šuliausko kūrinys, skirtas popiežiaus Jono Pauliaus II-ojo 100-osioms gimimo metinėms. Dailininkas turėjo savitą viziją ir asmeniškai jautrų santykį su šia charizmatiška išskirtine katalikų pasaulio asmenybe, daug apie jį skaitė ir žavėjosi darbais. Dailininkui teko keletą kartų matyti popiežių gyvai, ir tai tik dar labiau sustiprino jo pagarbą šiam kukliam bei iškiliam žmogui.

Apie mūsų muziejuje eksponuojamo darbo kūrimą papasakojo dailininko našlė Vida Šuliauskienė: „Kai Alfonsas išgirdo, kad Jonas Paulius ruošiasi 2000 metais įvykdyti seną savo svajonę – suburti ant Palatino kalvos Romoje visų konfesijų atstovus ir sujungti juos Taikai, jis užsidegė sukurti teminį darbą – didelės apimties paveikslą. Subrendo planas, kaip turėtų atrodyti šis kūrinys. Alfonsas pasidarė daug eskizų. Ši vizija buvo įgyvendinta per penkerius metus. Didžiausia problema buvo formatas, nes jo vaizduotėje tai buvo didelis darbas, o tame „sklepe“, kuriame buvo kūrybinės dirbtuvės – žemos lubos. Tai apsunkino darbą. O ir eksponuoti tokios apimties kūrinį įmanoma tik erdvioje salėje. Todėl vėliau jis buvo padovanotas Miesto muziejui. Kūrinio idėja buvo tokia, kad visada gyvenime yra dvi pusės – juoda ir balta. Yra pažangūs žmonės, kurie aukoja gyvenimą, siekdami taikos. Ir yra kita pusė – „trukdytojai“, kaip jis juos vadindavo, kurie trukdo atlikti garbingus darbus. Reikėjo surinkti medžiagą apie vienus ir kitus, kaip jie turėtų atrodyti, kaip apibūdinti kiekvieną iš jų. Įsižiūrėjus, galima pamatyti pačius baisiausius pasaulio niekadėjus – Hitlerį, Staliną ir kitus. Paveikslo centre Alfonsas pavaizdavo Joną Paulių II-ąjį, globojantį ir laiminantį vaikus. Pačiam A. Šuliauskui visada svarbiausia buvo šeima. Todėl paveiksle popiežius laimina jo anūkėlius – Barborytę ir Mikutį, kuriems tuo metu buvo 3 ir 4 metai. Dabar jie yra studentai, vienas studijuoja Osle, kitas – Romoje. Fone pavaizduoti Romoje, ant Palatino kalvos esantys rūmai, kuriuose ir buvo suburtas įvairių tikėjimų žmonių ratas.“

Ponia V. Šuliauskienė parodė ir kitą, su popiežiumi susijusį paveikslą, esantį jų namuose. Tai – Jono Pauliaus II-ojo susitikimas su samdomu žudiku Mehmetu Ali Ahdža, kuris 1981 m. pasikėsino į popiežiaus gyvybę ir sunkiai jį sužeidė. Tai įvyko šv. Petro aikštėje, kai popiežius sveikino susirinkusius tikinčiuosius, ir sargybiniai negalėjo jo apsaugoti. Kulka pataikė į pilvą, taigi vėlesnis išgijimas buvo tiesiog stebuklingas. „Kodėl jūs nemirėte?“ – klausė žudikas Joną Paulių II-ąjį, kai šis aplankė jį kalėjime su atleidimu. Vėliau ta kulka buvo įmontuota į Fatimos Mergelės Marijos postamentą. Šokiruojančio įspūdžio paveiktas, A. Šuliauskas nutapė popiežiaus portretą su žudiku.

Nors dailininkas netapo kunigu, kaip svajojo jo motina, tačiau tėvų pasėta dvasingumo sėkla jame augo visą gyvenimą. A. Šuliauskas visada su didžia pagarba ir jauduliu prisiliesdavo prie sakralinių žmogaus būties momentų, prie asmenybių, kurios pasirinko tikėjimo, taikos ir dvasinio žmonių švietimo kelią.

Džiaugiamės, kad Druskininkų miesto muziejus  galėjo supažindinti lankytojus su žymaus miesto dailininko A. Šuliausko darbu. Ir palydėkime 2020 metus įžvalgiais dailininko A. Šuliausko žodžiais, išsakytais filme „Gyvenimo vėjai“: „Kartais atėjusi nelaimė sukuria įspūdį, kad tai jau yra pasaulio pabaiga. O Laikas, geriausias gydytojas, parodo, jog tai yra tik etapas gyvenime, ir reikia jį mokėti pereit, pergyventi“.

Išlikime optimistais ir kurkime naujas svajones!

Parengė Inga Paltarackaitė–Van Gucht, Druskininkų miesto muziejaus vyriausioji muziejininkė