2020-ieji – naujų atradimų ir galimybių metai JUC`e

Druskininkų jaunimo užimtumo centras (JUC), šiemet įgyvendindamas Druskininkų savivaldybės finansuojamą sveikatos stiprinimo projektą „Be streso“, pasirinko šiek tiek kitokią kryptį, nei įprastai. Šįkart nusprendėme didesnį dėmesį skirti jaunuolių tėvų švietimui – projekte numatytos 4 paskaitos tėvams su konsultantu Vaidu Arvasevičiumi. Pasaulyje ir Lietuvoje kylant COVID-19 grėsmei, konsultacijas teko perkelti į virtualią erdvę. Tačiau tai nesutrukdė tėvams dalyvauti susitikimuose ir diskutuoti jiems rūpimomis vaikų ir jaunimo lytiškumo, motyvacijos ir skatinimo, paauglio emocijų temomis ir, žinoma, šiuo metu aktualiu klausimu – kaip motyvuoti jauną žmogų, kai karantino metu tenka mokytis nuotoliniu būdu. Paskutinė paskaita bus organizuota lapkričio 20 dieną, todėl visus kviečiame stebėti jaunimo užimtumo centro „Facebook“ paskyrą, kurioje paskelbsime visą reikiamą informaciją apie laiką, temą ir prisijungimą.

Psichologė K. Jankauskaitė/JUC archyvo nuotrauka

Įvertinus praėjusių metų projekto veiklų pasisekimą ir aktualumą, pastebėjome, kad didelio pasisekimo sulaukė individualios psichologo konsultacijos. Jaunuoliai noriai konsultavosi su psichologu Jaunimo užimtumo centre, kuriame buvo sudarytos sąlygos konfidencialiam, neformaliam ir profesionaliam susitikimui su psichologu. Išryškėjo aiškios probleminės kryptys jaunų žmonių kasdienybėje: patyčios, įtampa dėl mokyklose duodamo krūvio, nesutarimai su tėvais. Tad šiais metais į projektą vėl įtraukėme psichologo konsultacijas jaunimui ir džiaugėmės, kad jos įgavo pagreitį, jaunuoliai dar aktyviau registruojasi, net karantino laikotarpiu buvo vykdomos nuotolinės konsultacijos.

Siekdami apžvelgti esamą situaciją, pakalbinome centre konsultacijas vykdančius psichologus Tomą ir Kamilę.

– 2019 metais JUC pradėjote teikti nemokamas psichologo konsultacijas. Papasakokite, kokia buvo pradžia, ar jaunuoliai noriai naudojosi paslauga?

– Pati pradžia nebuvo labai aktyvi. Tikriausiai jaunimui reikėjo laiko priprasti prie minties, kad jaunimo centre dirba psichologai ir galima į juos kreiptis. Galbūt jiems norėjosi kitų patirties, išgirsti, kaip sekėsi konsultacijose. Pradžioje nemažai laiko leisdavome, tiesiog būdami bendroje erdvėje kartu, kalbėdami, žaisdami stalo žaidimus ar tiesiog gerdami arbatą. Vėliau, artimiau susipažinus, atsirado daugiau norinčių privačių konsultacijų.

Psichologas T. Šlapikas/JUC archyvo nuotrauka

– Kokia situacija dabar? Kiek konsultacijų suteikiate per metus?

– Panašu, kad šiuo metu projektas jau įgavo pagreitį, kartais tenka net konsultavimosi pradžią atidėti ar pasiūlyti kreiptis į kitas įstaigas, Druskininkuose teikiančias psichologo paslaugas. Pastarąjį mėnesį suteikiame 3-4 konsultacijas į savaitę, tačiau, kaip įprasta, vasaros metu jų būna kiek mažiau… Taigi per metus suteikiame apie šimtą konsultacijų.

– Pernai Druskininkų savivaldybės jaunuoliai išskyrė 3 pagrindines problemas, dėl kurių kreiptasi į psichologus: patyčios, santykiai su tėvais, stresas mokykloje. Kokios ryškiausios problemos 2020 m. ?

– Didelių pokyčių šiuo klausimu nėra. Vis dar aktuali mokykla ir santykiai su tėvais. Kartu padaugėjo ir santykių su bendraamžiais ar santykių poroje svarba. Kiek mažiau pastebima patyčių tema. Kartu daugiau jaunimo kreipiasi savęs pažinimo klausimais, ieškodami atsakymų apie kylančias emocijas ir mokymąsi jas išreikšti tinkamai.

– Ar jaučiamas neigiamas poveikis jaunuolių psichinei sveikatai epidemijos metu ?

– Konkrečiai apie epidemiją jaunimas kalba nedaug. Panašu, kad jauni žmonės iš esmės geba pakankamai greitai ir lanksčiai prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos. Tiesa, praėjęs karantinas daliai žmonių sukėlė vienišumo jausmus – jie staiga buvo atkirsti nuo bendravimo rato.

– Nors situacija Lietuvoje keičiasi ir vis daugiau žmonių kreipiasi pagalbos į specialistus, jaunimas nėra linkę ieškoti tos pagalbos. Gal jiems gėda ar nedrąsu? Pasakykite iš psichologo perspektyvos, kodėl verta kreiptis į specialistus jauniems žmonėms? Kuo jie gali padėti ?

– Psichologas – tai žmogus, kuris priima kitą žmogų tokį, koks jis yra. Jo nevertina, nekaltina, nesmerkia. Su psichologu galima kalbėti apie tai, apie ką nedrįsti kalbėti su niekuo kitu. Ir kartais, jei jautiesi spaudžiamas iš visų pusių, nesupranti, kas vyksta su tavimi ir aplinkiniais, ar jautiesi vienišas ir galvoji, kad jau niekas negali padėti, reikia apie tai kalbėti. Nes išeitis visada yra, o su psichologo palaikymu visada tą išeitį surasti yra lengviau.

Primename, kad į psichologo konsultacijas jaunuoliai (14-29 metų) gali registruotis tel. +370 606 49625

Gerda Zubavičienė, 
JUC projektų koordinatorė

Druskininkų JUC informacija