URM tikslina A. Skaisgirytės pasisakymą dėl sanatorijos „Belorus“: ne Lietuva priėmė sprendimą dėl sankcijų

Užsienio reikalų ministerija (URM) tikslina prezidento vyriausiosios patarėjos Astos Skaisgirytės antradienio pasisakymą dėl sankcijų, tekusių Druskininkuose esančiai sanatorijai „Belorus“.

Prezidento vyriausiosios patarėja A. Skaisgirytė/T.Bauro nuotrauka

A.Skaisgirytė antradienį „Žinių radijui“ teigė, kad Lietuvos atsakingos institucijos turėtų skubiau spręsti situaciją dėl sanatorijos „Belorus“ darbuotojų, kurie dėl įšaldytų įmonės sąskaitų nuo gruodžio negauna subsidijų už prastovas per pandemiją.

„Kadangi sankcijos pritaikytos valstybės siūlymu, tai valstybės pareiga yra padėti tiems darbuotojams, o ne siūlyti ieškoti kito darbo, nes, kaip žinoma, nedarbas Druskininkuose siekia net 18 proc., tai kur kitą darbą rasti“, – sakė prezidento patarėja ir apgailestavo, kad sprendimai iki šiol yra „labai lėti.“

Į šį pasisakymą netruko sureaguoti URM. Ministerija teigia, kad ne Lietuva priėmė sprendimą sankcionuoti sanatorijos „Belorus“.

„Lietuvos valstybė nepriėmė sprendimo sankcionuoti sanatorijos „Belorus“. Sankcijos, ES Tarybos sprendimu, įvestos dėl Aliaksandro Lukašenkos režimo nusikaltimų ir nesibaigiančios prievartos prieš taikius protestuotojus Baltarusijoje. Sankcijas verslo įmonės, – šiuo atveju, bankai – taiko tiesiogiai“, – rašoma pranešime.

URM taip pat pažymi, kad Lietuva neteikė siūlymo ES sankcionuoti sanatorijos „Belorus“. Pasak ministerijos, sanatorija tapo antrinių sankcijų taikymo objektu dėl sąsajos su A. Lukašenkos administracijos pareigūnu Viktoru Šeimanu. V.Šeimanas, akcentuoja URM, į sankcionuojamųjų asmenų sąrašą įtrauktas ne Lietuvos iniciatyva.

Belorus sanatorija/T.Bauro nuotrauka

„Pagal sanatorijos pateiktus prašymus, teisės aktų nustatyta tvarka URM siūlymu, taip pat yra suteikta išimtis, leidžianti sanatorijai išmokėti valstybės paramą, skirtą tikslinėms išmokoms darbuotojams. Subsidijos buvo sustabdytos kitame komerciniame banke, nesusijusiame su šiuo sankcijų įgyvendinimo atveju. URM daro viską, kad likusi valstybės skola būtų išmokėta“, – teigiama URM pranešime.

A.Skaisgirytė interviu „Žinių radijui“ taip pat ragino URM imtis kuo greičiau veiksmų, sprendžiant sanatorijos „Belarus“ darbuotojų problemas.

„Kiek dar reikia laukti, kad ministerija priimtų nutarimą, kad galima būtų atpalaiduoti subsidijų paketą, nes darbuotojai tris mėnesius negauna savo algų. Tas delsimas yra nedovanotinas, ir labai tikimės, kad ir Užsienio reikalų ministerija, ir kitos atsakingos institucijos imsis veiksmų išspręsti „Belorus“ sanatorijos darbuotojų likimą ir rasti ilgalaikį ir tvarų sprendimą sanatorijai, nes taip, kaip dabar yra, yra blogai“, – teigė G.Nausėdos patarėja.

Portalui „Delfi“ užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pirmadienį sakė, kad situacija dėl sankcijų greitai nesikeis, todėl saugiausia išeitis šiuo atveju būtų ieškotis darbo kitose sanatorijose. „Swedbank“ gruodį įšaldė sanatorijos „Belorus“ sąskaitas, Europos Sąjungai įvedus ribojamąsias priemones Baltarusijai.

„Lietuvos rytas“, 2021-03-16