Nuomonė: A. Rusteika: Nacionalinės valdžios medžioklės ypatumai

Kažin, kur pasuks didžiausia istorijoje kovotoja su komunizmu, TSKP platformininkė D. Grybauskaitė ir visa jos valdžios partija? Didysis planas užsilipti ant Europos Sąjungos kapitono tiltelio nepavyko – ten savų tuskų ir kitų pakalikų pakanka.

Nereikėjo Vytautui Landsbergiui partijos ir valstybės paveldėtojo išstumti taip arogantiškai, galėjo palaukti/Eltos nuotrauka

Atsarginiu buvęs konservatorių išsapnuotas variantas pakartoti šlovingą V. Putino kelią – išsirinkus I. Šimonytę patapti premjere vienai kadencijai ir po to parjoti į Baltuosius rūmus – irgi nenuskilo. Sutriuškinimas antrajame prezidento rinkimų ture gerai parodė, ko žmonės niekada nebenorės valdžioje matyti.

Liko glostyti pagal savo palaimintą įstatymą atimtiems vaikučiams galveles. Ir dar liko paskutinė, sprendžiamoji kova – Seimo rinkimai. Ten bus mesta viskas ir nebus pasigailėta nieko, panaudoti visi sukaupti kompromatai ir patys purviniausi metodai. Nes pralaimėjus būtų prarasta viskas ir visai valdžios partijai grėstų reali asmeninė atsakomybė.

Tik va, bėda – pati valdžios partija, pasiklydusi tarp kelių apsimestinių vertybinių pušelių, pagaliau skyla. Nereikėjo, oi nereikėjo V. Landsbergiui partijos ir valstybės paveldėtojo išstumti taip arogantiškai, galėjo palaukti. Dabar G. Landsbergio konservatoriai nesugeba atsikratyti tik dėl patriarcho, kurio netekus, vedlys per porą mėnesių būtų išmestas visiems laikams.

Įpėdinis per tuos metus nepateikė anei vieno konkretaus, valstybei reikšmingo pasiūlymo, tesugeba pagiežingai tampytis, neturi nei autoriteto, nei lyderio savybių ir narsiai veda konservatorius į tolesnius pralaimėjimus.

Konservatorių kadaise prarytų ir apvirškintų „krikdemų“ likučiai dar gyvi. Kartu su kitais bręstančiais politiniais judesiais „krikdemų atsiskyrimas ir naujos dešiniosios, krikščioniškos jėgos atsiradimas būtų Sąjūdį, o po to ir valstybę privatizavusios ir šitiek metų eksploatavusios valdžios partijos pabaigos pradžia.

Ak, kaip sukruto dvaro kirmėlynas, visi tie „laisvi“ apžvalgininkai, „politologai“, valstybinių seklių informacija šeriami „tiriantieji žurnalistai“, „nepriklausomi nuomonių formuotojai“ ir kiti demokratiškai veikiantys asmenys! Tautinės jėgos jau apšauktos „fašistais“, nes nieko, išskyrus pravardžiavimąsi, draugelių žiniasklaidoje paklaikę iš baimės prarasti šėryklą parazitai juk nesugeba.

Karštligiškai ieškoma G. Nausėdos klaidų, klaidelių ir aplinkos liapsusų, kurių jis neabejotinai turi ir dar turės, paskui bus pereita prie kritikos, nes visų specialiųjų tarnybų šefo šioje kovoje užimta pozicija gali būti lemiama. Vis dar galvojama, kad galima bus išsisukti gavus poros svarbiausių ambasadų palaikymą, kokiais nors tekstais, organizuotomis priešininkų ujimo kampanijomis, saugumo struktūrų ir savų redaktorių paslaugėlėmis.

Nepavyks. Visos diktatūros ir autoritariniai, baime ir pataikavimu paremti, režimai žlunga po pirmojo, kad ir mažyčio, pralaimėjimo, nes kilus bent mažytei abejonei šeimininko galia prarandama iniciatyva ir jau ne jie diktuoja įvykių eigą, o tik reaguoja į situaciją. Ginant klasta užimtas teritorijas dar nė vienas karas nebuvo laimėtas.

Ateinantis politinis sezonas gali būti pats įdomiausias per pastaruosius dvidešimt metų. Esminis įvykis jame bus neišvengiamai prasidėsiantis konservatorių ir su jais susijusios grupuotės – valdžios partijos – byrėjimas ir įtakos išleistuvės, nes atsinaujinti iki rinkimų ir išsigelbėti kompanija akivaizdžiai nesugebės.

Po to nukris daug kaukių ir gal paaiškės – jei tik pralaimėjusieji neturi užslėpę juodai dienai kokių termobranduolinių kompromato sprogmenų, kad to išvengtų – kiek didieji kovotojai su išorės grėsmėmis iš tikrųjų su jomis kovojo, o kiek patys yra už jas, valstybės negalią ir žmonių neviltį atsakingi.

Esminis išbandymas visuomenei bus tai, ar susidariusį vakuumą bus sugebėta užpildyti konstruktyviu turiniu ir pradėti tikrąjį Lietuvos atsinaujinimą. Priešingu atveju artėjančios pasaulio ekonominės ir politinės krizės, kurių ženklai vis akivaizdesni, sąlygomis scenarijus gali būti pavojingas pačiai valstybei.

„Respublika“, 2019 rugpjūčio mėn. 30 d.