KOMENTARAS: Seimo komitetų posėdyje, ignoruojant darbuotojų interesus, nuspręsta pradėti sanatorijos „Belorus“ perėmimo procedūrą

Panašu, kad ima pildytis užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbegio grėsmingas planas – perimti sanatoriją „Belorus“ Lietuvos nuosavybėn. Akivaizdu, jog valdžiai visai nerūpi beveik 400 sanatorijos darbuotojų, jau ne vieną mėnesį gyvenančių be darbo ir pajamų, likimas, bet norima puikiai įrengtą sanatoriją pasiimti iš kaimynų už simbolinę kainą, gal tam panaudojant net ir bankroto procedūrą.

Balandį visoms valdžios institucijoms buvo įteikta per 6 tūkst. sanatorijos darbuotus palaikančių parašų, tačiau į šį žingsnį sureagavo vienintelė Prezidentūra, kuri liko vienintelė sanatorijos žmonių viltis/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

Toks liūdnas scenarijus paaiškėjo po pirmadienį Seime sušaukto jungtinio Socialinių reikalų ir darbo bei Užsienio reikalų komitetų posėdžio.

Sieks perimti sanatoriją

Posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavęs sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas Vytautas Čėsna pripažino, jog toks posėdžio sprendimas nuteikė labai pesimistiškai ir pamynė sanatorijos darbuotojų lūkesčius. „Posėdyje buvo nuspręsta pradėti derybas su Baltarusija dėl sanatorijos perėmimo. Apie piniginius darbuotojų reikalus nebuvo kalbos. Įsijungė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Povilionis su vieninteliu klausimu, jo iniciatyva buvo nubalsuota, kad reikia pradėti derybas su Baltarusija“, – pasakojo V. Čėsna.

Posėdyje dalyvavęs URM viceministras pasakė, kad „Belorus“ darbuotojams reikia piketuoti ne prie URM pastato, bet važiuoti protestuoti į Minską.

Pasidomėjus, ar posėdžio metu buvo pasiūlymų dėl to, kaip dabar spręsti darbuotojų finansines ir socialines problemas, V. Čėsna sakė, kad buvo kalbama apie tai, kaip būtų galima pervesti pinigus iš Baltarusijos, tačiau jokių realių pasiūlymų nebuvo.

Sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas pasakojo, jog dabar komitetai pateiks Seimo vadovybei siūlymą pradėti derybas dėl sanatorijos perėmimo. Akivaizdu, jog šis procesas gali tęstis ilgai.

„Ž. Pavilonis pripažino, jog, norėdami perimti sanatoriją, pagal Ženevos konvenciją, apie tai prieš metus turėtų perspėti Baltarusijos pusę. Jei Baltarusija nesutiks, prasidės europiniai teismai, kurie gali tęstis ir metus, ir dvejus. Ir nėra garantijos, kad Lietuva laimės“, – sakė V. Čėsna.

EK laiškas nepakeitė nuomonės

Pasak sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininko, toks problemos sprendimas sanatorijos žmonėms yra absoliučiai nepriimtinas. „Mes turime Europos Komisijos laišką, pasidarėme oficialų jo vertimą. Pacitavome per posėdį kelias vietas, kuriose sakoma, jog tik URM atsako už visų sankcijų taikymą ir išimtis. Išimčių jie nenusiteikę daryti. URM įsitikinusi, jog yra didelis žygdarbis tai, ką jie dabar dėl mūsų daro. Kita vertus, rašte teigiama, jog sankcijos gal pritaikytos ir teisingai, bet jos turėtų kirsti per kišenę Šeimanui. Tačiau jam tos sankcijos nekerta, kenčia sanatorijos darbuotojai. Rašte teigiama, kad visoje ES sankcijos turi būti pritaikomos vienodai, tačiau matome, jog Latvijoje ir Lietuvoje jos taikomos ir traktuojamos skirtingai“, – sakė V. Čėsna.

Jo teigimu, sanatorijos darbuotojai gavo pinigus tik už sausį, bet už vasarį, kovą ir balandį vis dar laukia pavedimo iš Baltarusijos. Anot V. Čėsnos, komitetų nariams nebuvo palikta alternatyva kitokiems siūlymams – buvo kalbama apie pastatų, žemės perėmimą, bet ne apie žmones.

Gali inicijuoti bankrotą

Sanatorijos „Belorus“ profsąjungos pirmininkas teigė žinantis, jog „Sodros“ iniciatyva yra areštuota tam tikra dalis sanatorijos turto, nors „Sodros“ atstovai oficialiai tai neigia. „Jie paprašė pateikti viso turimo turto sąrašą. Panašu, jog jie rengiasi pradėti bankroto procedūrą“, – svarstė profsąjungos vadovas.

Balandį visoms valdžios institucijoms buvo įteikta per 6 tūkst. sanatorijos darbuotus palaikančių parašų, tačiau į šį žingsnį sureagavo vienintelė Prezidentūra, paprašiusi papildomų dokumentų. V. Čėsna pripažino, kad Prezidentūra liko vienintelė sanatorijos žmonių viltis.

Vietoj epilogo

Kas galėtų paneigti, kad konservatorių valdžia žingsnis po žingsnio vykdo savo klastingą planą – perimti iš Baltarusijos sanatoriją „Belorus“, pasitelkiant į pagalbą bankroto procedūrą? Paprastai tariant, paskelbti sanatorijos bankrotą, o paskui puikiai įrengtą sanatoriją įsigyti už vieną eurą, kitaip tariant – nacionalizuoti.

Tai, kad šis procesas užtruks ne vieną mėnesį ar net metus, o sanatorijos darbuotojai po bankroto bus priversti išeiti su simbolinėmis išeitinėmis ir ieškotis darbo, kurio Druskininkuose nėra, tai centrinei valdžiai nerūpi. Geopolitiniai reikalai ir lengvai perimamas vertingas turtas konservatorių valdžiai svarbiau už Lietuvos žmones? Neabejotina, jog toks problemos sprendimas, kurį siūlo konservatorių valdžia, turės grėsmingų pasekmių: bus sulaužyti žmonių likimai, žmonės neteks mėgiamo darbo ir padidins bedarbių gretas. Ar to siekia mūsų valdžia? Ar tai kelias į Gerovės valstybę?

Laimutis Genys