Kaimynystės grimasos: kas kaltas dėl užlieto buto?

Yra toks posakis: „Kaimynas artimesnis už gimines“. Ko gero, daugelis tai yra patyręs savo kasdienybėje. Jei reikia pasiskolinti druskos, bėgame pas kaimyną, jei reikia vaiką pasaugoti, prašome kaimyno. Jei ištinka bėda, irgi padeda kaimynas. Kaimynų svarbą, ypač daugiaubučiuose namuose, patvirtina ir tas faktas, jog nekilnojamojo turto skelbimuose apie parduodamus butus neretai tarp būsto privalumo nurodoma – ramūs ir draugiški kaimynai. Tačiau su kaimynais pasitaiko įvairių istorijų, kurios ne visada nuteikia pozityviai.

Vieną dieną, atvažiavusi iš Vilniaus, Mizarų gatvės aštuonbutyje esantį butą Rima rado užlietą/Asmeninio archyvo nuotraukos

Rado užlietą butą

Į redakciją kreipėsi Rima (pavardė redakcijai žinoma. – aut. past.), gyvenanti viename iš Mizarų gatvės aštuonbučių. Moteris sakė, jog pusę metų ji su šeima praleidžia Vilniuje, o kitą pusę –Druskininkuose: „Man labai patinka Druskininkai, todėl daug laiko čia praleidžiame. Tik stebina kai kurių namo kaimynų nuostatos – jie nenori renovuoti namo, nelabai tvarko aplinką. Žinant, kokia sąmoninga ir progresyvi Druskininkų bendruomenė, tokia jų pozicija mane stebina.“

Tačiau labiausiai ją nustebino paskutinis įvykis daugiabutyje ir kaimyno, gyvenančio aukštu aukščiau, elgesys.

„Vieną dieną, atvažiavę iš Vilniaus, mūsų butą radome užlietą. Jis neseniai buvo suremontuotas. Panašu, kad buvo užlietas seniau, nes jau buvo atsiradusių drėgmės padarinių, tvyrojo nemalonus kvapas. Nuėjau pas kaimyną, gyvenantį virš mūsų, ir paklausiau, kas atsitiko. Jis pasakė, jog trūko vamzdis ir užliejo mano butą“, – pasakojo Rima.

Ji paklausiusi kaimyno, kodėl šis jai iškart po avarijos nepaskambinęs – tikrai būtų skubiai atvažiavusi ir bandžiusi skubiai gelbėti savo turtą. Kaimynas jai atsakė neva neturėjęs jos telefono numerio, todėl ir neskambinęs. Tačiau, kaip paaiškėjo vėliau, Rimos telefono numerį jis tikrai turėjo.

Avarija nebuvo fiksuota

Rima sakė iš pradžių maniusi, kad po šios avarijos jai pagaliau pavyks prikalbinti kitus namo kaimynus pasirašyti renovacijai, nes juk tokia bėda, kai trūksta seni vamzdžiai, nerenovuotame name gali atsitikti kiekvienam.

„Kreipiausi į Butų ūkį ir klausiau, ar į mūsų name įvykusią avariją buvo iškviesti Butų ūkio avarijų šalintojai. Man raštu tiesiai šviesiai atsakė, jog į mūsų namą avarinė tarnyba dėl trūkusio vamzdžio niekada nebuvo kviesta. Panašu, kad kaimynas man sumelavo“, – sakė Rima.

Moteris pasakojo, kad vėliau pavyko „prispausti“ kaimyną, klausiant, kas iš tikro atsitiko, nes dėl neva trūkusio vamzdžio avarinė į namą tikrai nevažiavo.

„Tada jis man prisipažino, kad trūko jo indaplovės išbėgimo vamzdis, o vanduo išbėgo į mano butą. Taip ir likau nesupratusi, kodėl jis man melavo ir nepaskambino po avarijos“, – stebėjosi Rima.

Tai, kad kaimynai nelabai rūpinasi namo aplinkos tvarkymu, ji pastebėjusi ir žiemą, kai rasdavo apsnigtus ir nenuvalytus bendro naudojimo laiptus: „Aš stengiuosi viską padaryti, kad mums patogu būtų gyventi, tačiau stebina tai, kad namo gyventojai žiemą net nenukasa sniego nuo laiptų. Nesuprantu, kodėl taip yra, juk Druskininkai – stiprios bendruomenės miestas, sąmoningi žmonės.“

Kaltas indaplovės gamintojas?

Kad liktume objektyvūs, vertindami šią situaciją, pakalbinome ir Rimos butą užliejusį kaimyną. Pasidomėjome, kaip šią susidarusią situaciją vertina antrame aukšte gyvenantis Valdas. Pateikiame pokalbį su juo.

Kas ten atsitiko, kai buvo užlietas kaimynės butas?

– Indaplovės mova trūko.

Kodėl apie avariją neinformavote buto savininkų?

– Aš net nepagalvojau apie tai, informavau draudimą, jie užregistravo ir viskas.

Bet užpylė žmonėms butą. Jei būtumėte jiems pranešę, jie būtų susitvarkę.

– Ką ten susitvarkę, aš užsukau vandenį ir viskas. Tai tuo ir baigėsi.

Iš Butų ūkio avarinės nekvietėt?

– Kad ten ne Butų ūkio kaltė. Plastmasinis sujungimas trūko.

Tai čia Jūsų kaltė?

– Ką aš žinau. Gamintojo kaltė. Blogas vamzdis.

Savininkė sakė, kad vaizdas bute nelabai geras.

– Bet jiems draudimas viską kompensuos.

Bet remontą jiems reiks daryti?

– Abejoju, kad jiems ką reiks daryti. Buvau užėjęs, tai nieko tragiško ten nemačiau.

P.S. Vietoj moralo: Štai tokia kasdieniška, banali situacija, kuri galėjo pakrypti visai kita linkme, jei kaimynas būtų pasielgęs kaimyniškai ir pranešęs apie nutikusią bėdą užlieto buto savininkei. Gal tada nereikėtų meluoti ir vaikiškai išsisukinėti ir kaltinti indaplovės gamintoją.

Parengė Laimutis Genys