Druskininkus mylintys tvarkdariai prisideda prie išskirtinio kurorto įvaizdžio kūrimo

Žmonės juokauja: apie švarą ir tvarką pradedama kalbėti tada, kai jos nėra. Tuo tarpu Druskininkams ši laki frazė negalioja, nes mūsų kurortas laikomas švariausiu, tvarkingiausiu šalies miestu, dažnai pateikiamas, kaip pavyzdys kitiems miestams ir rajonams. Prie to nemažai prisideda ir Druskininkų savivaldybės įmonės „Paslaugų ūkis“ kolektyvas, kuris ne tik sąžiningai rūpinasi tvarka Druskininkuose, bet ir atlieka „greitosios pagalbos“ funkciją – operatyviai atlieka ir tuos darbus, kurie nėra numatyti įmonės veiklos planuose.

Darbų apimtys – milžiniškos

Daugelis druskininkiečių puikiai pažįsta daug metų šiai bendrovei vadovaujančią Birutę Jonušauskienę, kuri savo profesionalumu ir tvirtu žodžiu sugeba puikiai vadovauti įmonės komandai. Ji – žmogus, puikiai žinantis kiekvieną Druskininkų žemės lopinėlį, dviračių taką, vandens telkinio pakrantę, kiekvieną mieste stovinti suoliuką, ežero lieptelį ar pavėsinę.

Pasidomėjus, koks yra „Paslaugų ūkio“ darbų „frontas“, ponia Birutė net keletą minučių be sustojimo vardijo veiklos sritis: „Mes prižiūrime visus tris kurorte esančius dviračių takus –

17 kilometrų, šalia jų esančias šiukšliadėžes, suoliukus. Reikia viską apšienauti, šiukšles surinkti. Taip pat prižiūrime visas Druskininkų kapines – senąsias, naująsias, Ratnyčios, lenkų, žydų. Šienaujame aerodromo, stadiono terotorijas. Žolė šiemet labai greitai auga, jau teko šienauti net šešis kartus“, – pasakojo B. Jonušauskienė.

Direktorė pastebėjo, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai sugadinamos pavėsinės, suolai, medinės šiukšliadėžės, juos tenka remontuoti ir atstatyti „Paslaugų ūkio“ žmonėms.

„Dar yra tokių „erelių“. Nežinau, ar poilsiautojai, ar mūsų jaunimėlis ardo pavėsines, suolus ir medieną naudoja šašlykams kepti, nors šalia yra krūvos sausų malkų? Gal taip nori pasirodyti prieš paneles, o gal pasireiškia nebrandumas?“, – pastebėjo ponia Birutė.

Anot direktorės, pernai buvo sausa vasara, tai darbo buvo mažiau, bet miestas atrodė nelabai gražiai, nes žolė buvo išdeginta. Šiemet darbo daugiau, bet ir vaizdas geresnis. Visus prižiūrimus plotus trimeriais šienauja penki žmonės, pasitelkiamas ir traktoriukas.

„Paslaugų ūkio“ darbuotojams taip pat tenka prižiūrėti keturis viešuosius tualetus, kuriuose darbuojasi pagal Užimtumo programą priimti darbuotojai.

Stalių ceche dirba auksarankiai

Daugelis druskininkiečių žino, kad „Paslaugų ūkio“ staliai gali padaryti bet kokio sudėtingumo gaminius. Jų darbais gėrisi ne tik druskininkiečiai, bet ir kurorto svečiai. O kai kurie unikalūs gaminiai stebina išskirtiniais technologiniais sprendimais.

„Staliai gali bet ką pagaminti, reikia tik nupiešti pavyzdį. Padarėme prakartėlę, kuri per šventes puošia Pramogų aikštę“, – pasakojo „Paslaugų ūkio“ direktorė.

Stalių cecho pastangomis buvo atnaujinti K. Dineikos parko, Vijūnėlės, Druskonio pakrančių suolai, pagaminti nauji lieptai prie Vijūnėlės.

„Lieptai buvo taip supuvę, kad medieną teko išmesti, jos jau niekur negalėjome panaudoti“, – sakė B. Jonušauskienė.

Kai „Mano Druskininkai“ žurnalistai lankėsi stalių ceche, vyrai intensyviai gamino skelbimų lentas seniūnijoms. Puikia įranga aprūpintame ceche vieni vyrai kruopščiai pjaustė medienos ruošinius, kiti jau pagamintus gaminius dažė specialiais impregnantais.

Prie dirbtuvių buvo sustatyta jau pagaminta produkcija – vaikų žaidimų aikštelių fragmentai, pavėsinės, skelbimų lentos.

B. Jonušauskienė – puikiai žino kiekvieną Druskininkų žemės lopinėlį, dviračių taką, vandens telkinio pakrantę, kiekvieną mieste stovinti suoliuką, ežero lieptelį ar pavėsinę/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Paslaugų ūkio kolektyvas sąžiningai rūpinasi tvarka Druskininkuose/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Staliai gali pagaminti bet ką, reikia tik nupiešti pavyzdį/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Paslaugų ūkio darbuotojų pastangomis buvo atnaujinti lieptai prie Vijūnėlės tvenkinio Paslaugų ūkio kolektyvas/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Specialiu įrenginiu iškasti medeliai, nepažeidžiant šaknų, persodinami į viešąsias erdves/Laimučio Genio nuotrauka

Baigiami perdažyti tilto per Ratnyčėlę turėklai M. K. Čiurlionio gatvėje/Roberto Kisieliaus nuotrauka

Miesto erdves puošia medžiais

Druskininkai pelnytai gali didžiuotis prasminga tradicija – kiekvieną pavasarį miesto viešąsias erdves papuošti naujais medžiais. Svarbiausias vaidmuo čia tenka būtent „Paslaugų ūkiui“. Prašoma druskininkiečių pranešti apie ne vietoje augančius medžius, dažniausiai – pušeles, kurias galima būtų persodinti į viešąsias erdves.

„Sulaukiame daug pasiūlymų atvažiuoti ir paimti ne vietoje augančius medelius, tačiau kruopščiai atsirenkame, ką galima persodinti, o kas netinka. Paprastai specialia įranga iškasame iki 2 metrų aukščio pušeles ir jas nuvežame persodinti į numatytą vietą. Kadangi įrenginys iškasa medelius, nepažeisdamas šaknų, tai esame tikri, jog persodintas į kitą vietą jis prigis“, – pasakojo „Paslaugų ūkio“ vadovė.

Šį pavasarį, kai daugelis žmonių buvo karantino gniaužtuose, „Paslaugų ūkio“ vyrai, laikydamiesi visų saugumo priemonių, iš įvairių Druskininkų vietų prie senųjų miesto kapinių atvežė nemažai pušaičių, kurias persodinę, suformavo gražią pušaičių alėją.

Pasirengę atlikti bet kokius darbus

„Paslaugų ūkio“ veiklos spektras – labai platus. Darbuotojai moka dirbti beveik visus darbus, jie neskirstomi pagal specializacijas, nes direktorė žino, kad kiekvienas iš jų gali atlikti bet kokį darbą.

„Mūsų žmonės moka dirbti visus darbus, nėra taip, kad vienas dirba vieną darbą, kitas kitą – visi viską moka. Važiuojame ir tarėmės, kaip atlikti vieną ar kitą darbą. Jei būna kas nors labai neaišku, tada paklausiame ir Savivaldybės mero patarimo“, – kalbėjo direktorė.

Artimiausiu metu darbininkai eis dirbti į ligoninės žiedą ir pakeis ten esančius bortus, paskui keliaus Sveikatos gatve iki Kompozitorių gatvės, ten panaikins nereikalingą šaligatvį.

Šiuo metu „Paslaugų ūkio“ vyrai atnaujina vaikų darželio „Bitutė“ laiptus.

„Mes prisitaikome prie vaikučių gyvenimo grafiko. Kai vaikai miega, nedirbame, netriukšmaujame, kad netrukdytume jų poilsio“, – sakė ponia Birutė.

Per karantiną buvo nušveisti ir nudažyti visi suolai K. Dineikos parke, aplink Vijūnėlę, dabar baigiami perdažyti tilto per Ratnyčėlę turėklai M. K. Čiurlionio gatvėje.

„Paslaugų ūkio“ žmonės, tvarkydami miesto aplinką ir išveždami nuvirtusius ar supuvusius medžius, kasmet paruošia po 600 kubinių metrų malkų. Mediena supjaustoma, specialiu aparatu suskaldoma ir rudenį išvežama socialiai remtinoms savivaldybės šeimoms.

„Paslaugų ūkis“ rūpinasi ir savivaldybės ugniagesių-gelbėtojų komanda. Perka jiems būtinas medžiagas, užtikrina darbo drausmę. Ugniagesiai kartu su kolegomis važiuoja į gaisrus, šalina gamtos stichijos padarinius. „Mes medžiagas jiems perkame, važiuojame pažiūrėti, ar nemiega“, – juokavo B. Jonušauskienė.

Pasigamino unikalų plaustą

Kadangi Druskininkai yra apsupti įvairių vandens telkinių, „Paslaugų ūkiui“ tenka dar viena ypatinga pareiga – šienauti vandens telkiniuose esančią augaliją.

Kasmet Druskonyje, Vijūnėlės tvenkinyje priauga gausybė švendrių, kurios gadina vandens telkinių ir miesto estetinį vaizdą, todėl vandens augmeniją rudeniop reikia nupjauti.

„Visoje Lietuvoje ieškojome tam skirtos įrangos, norėjome ją išsinuomoti, bet nieko labai priimtino neradome, todėl patys suradome sprendimą. Mūsų staliai pagamino pontoninį plaustą, kurio plotas – 5 kvadratiniai metrai. Su šiuo plaustu galime pasiekti bet kurią vandens telkinio vietą ir trimeriais nupjauti švendres. Naudosime ekologinį tepalą, todėl gamta nenukentės“, – apie savo išradimą pasakojo ponia Birutė.

Juokais paklausta, ar jos staliai galėtų pagaminti didelę plaukiojančią sceną Druskonio ežere, moteris, nė nemirktelėjusi, atsakė: „Jei bus druskininkiečių pageidavimas, pagaminsime“.

Dirba ir kaip „greitoji pagalba“

Kiekviena darbo diena „Paslaugų ūkyje“ prasideda gamybiniu pasitarimu, per kurį aptariami dienos darbai, įvertinama Savivaldybės vadovų informacija apie problemines vietas, nustatomi prioritetai ir visiems paskiriamos užduotys.

„Kasdien automobiliu ne vieną kartą apvažiuoju miestą ir įvertinu situaciją, per dieną įsuku per 80 kilometrų, reikia viską sukontroliuoti. Negaliu pykti, vyrai gerai dirba – ir etatiniai, ir iš Užimtumo programos, bet kontrolė reikalinga. Pas mus nėra kada nuobodžiauti. Gera būti vadovu, kai gera komanda, kai visi žino, kad reikia padaryti tai, ką reikia. Jie myli savo miestą ir daro taip, kad miestas atrodytų gražiai. Atvažiuoja svečiai, ir mūsų žmonės pasididžiuodami rodo: „Čia mano padaryta“, – kalbėjo direktorė.

Ponia Birutė sakė, jog kartais atsiranda nenumatytų, neatidėliotinų darbų, todėl tenka keisti nustatytą darbų planą ir atlikti „greitosios pagalbos“ vaidmenį.

Ji pripažįsta, kad kartais tenka padirbėti ir savaitgaliais, jei kyla problemų, tačiau taip būna retai. Jos nuostata tokia – vyrai per penkias darbo dienas turi atlikti visus numatytus darbus, todėl jie pavargsta ir nusipelno savaitgalį pailsėti.

Parengė Laimutis Genys