Druskininkų savivaldybė ruošiasi kovai su pavojingais Sosnovskio barščiais

Sosnovskio barštis – vienas iš pavojingiausių invazinių augalų, keliančių grėsmę ir žmonėms, ir gyvūnams, ir aplinkai, kurioje auga. Druskininkų savivaldybė, siekdama išsiaiškinti šios problemos apimtis ir pavojingų Sosnovskio barščių paplitimą Druskininkų savivaldybės teritorijoje, prašo gyventojų pateikti informaciją apie jų sklypuose ar kaimyninėse teritorijose augančius Sosnovskio barščius, kuriuos reikia naikinti.

Sosnovskio barštis – vienas iš pavojingiausių invazinių augalų, keliančių grėsmę ir žmonėms, ir gyvūnams, ir aplinkai, kurioje auga / Asociatyvi nuotrauka

Informaciją galite pateikti Ūkio ir turto valdymo skyriaus vyriausiajai specialistei Laimai Bučionytei Carlsson el.paštu laima.bucionyte@druskininkai.lt arba tel. (8313) 52 242.

Taip pat Leipalingio seniūnui Antanui Krancevičiui el.paštu antanas.k@druskininkai.lt tel. (8313) 43 360 ir Viečiūnų seniūnui Alvydui Varaniui el.paštu alvydas.varanis@druskininkai.lt, tel. (8313) 479 17.

Informacijos laukiame iki rugpjūčio 26 d.

Išanalizavus gautą informaciją, bus svarstoma galimybė kitų metų biudžete suplanuoti lėšas invazinių augalų naikinimui, numatant gyventojams dalines kompensacijas.

Primename, kad Sosnovskio barštis 2016 m. paskelbtas invazine Europos Sąjungos rūšimi. Iki 3-5 metrų aukščio užaugantis augalas į Lietuvą atvežtas apie 1950 metus ir augintas kaip pašarinis augalas gyvuliams. Žmonėms šis augalas pavojingas dėl stipraus jo sultyse esančio alergeno – furanokumarino, kuris, atsidūręs ant odos, gali sukelti net 1-3 laipsnio nudegimus.

Tai nereiklūs augimo sąlygoms augalai – kasmet net prieš tai naikintuose plotuose atželia, itin greit plinta. Nekontroliuojamai želdami jie užima didžiules teritorijas ir pažeidžia ekologinę pusiausvyrą, išstumia vietinę florą. Naikinimo būdai – šienavimas bei purškimas herbicidais. Pavienius augalus galima iškasti.

Sosnovskio barštis šienaujamas tik siekiant sustabdyti plitimą sėklomis. Jis turi būti nupjaunamas, kol žiedai nesubrandinę sėklų. Metodiškai turi būti naikinamas herbicidais ar iškasamas pavasarį, kol yra nedidelis, siekia apie 30 cm aukščio.