Aptarta aklųjų ir silpnaregių situacija Druskininkuose

Spalio 15-ąją bus minima Pasaulinė baltosios lazdelės diena. Baltoji lazdelė – aklųjų orientavimosi erdvėje priemonė ir regos negalią turinčių žmonių simbolis. Šią dieną visame pasaulyje atkreipiamas visuomenės dėmesys į regėjimo negalią turinčius žmones ir problemas, su kuriomis jiems tenka susidurti.

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Druskininkų filialo nariai su savivaldybės vadovais aptarė aklųjų ir silpnaregių savivaldybės gyventojų situaciją, problemas ir siūlymus/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Pasitinkant Pasaulinę baltosios lazdelės dieną, antradienį Druskininkų savivaldybėje apsilankė Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Druskininkų filialo pirmininkė Lilija Sereikienė ir nariai. Kartu su Savivaldybės meru Ričardu Malinausku bei administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Grigoriene asociacijos atstovai aptarė aklųjų ir silpnaregių savivaldybės gyventojų situaciją, problemas ir siūlymus.

Susitikimo metu pristatyta LASS Druskininkų filialo veikla, vykdomi užsiėmimai, naujos techninės pagalbos priemonės. Pirmininkė L. Sereikienė apgailestavo, kad ne visi regos problemų turintys asmenys kreipiasi į šią organizaciją, kurioje galėtų gauti visą reikalingą informaciją, galimybę įsitraukti į veiklas, gauti visas reikalingas paslaugas. Buvo tartasi, kokiomis priemonėmis būtų galima labiau paskatinti gyventojus tapti sąjungos nariais ir prisijungti prie organizacijos veiklos.

Savivaldybės vadovai kartu su filialo atstovais diskutavo, kaip būtų galima paraginti privačias įstaigas nuspalvinti geltona spalva pirmą ir paskutinį laiptų laiptelius. Geltona – pati intensyviausia spalva, kurią mato ne tik silpnaregiai, bet ir šviesos pojūtį turintys aklieji. Silpnai matančiam žmogui pagelbėti gali spalvų kontrastai – perspėti, jog jis atėjo prie laiptų, padėti rasti įėjimą į pastatą. Todėl pirmoji ir paskutinė laiptų pakopa turėtų būti pažymėta geltona stora linija.

Lietuvos Aklųjų ir silpnaregių sąjungos pirmininko pavaduotojos Irmos Jokštytės teigimu, išsivysčiusiose šalyse silpnaregių sparčiai daugėja, prie įgimtų ir įgytų ligų prisideda skaitmeninis akių nuovargis, pandemijos paskatintas nuotolinis darbas. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) Pasaulinės baltosios lazdelės dienos proga kviečia atkreipti dėmesį į silpnaregius ir jų poreikius. Svarbiausias kvietimo tikslas – aplinką, kurią kuriame visi drauge, padaryti tinkamesnę tiems, kas blogai mato: „Statistikos departamento duomenimis, apie 300 tūkstančių prastai matančių mūsų šalies gyventojų, net nešiodami akinius ar kontaktinius lęšius, susiduria su dideliais sunkumais gyvendami jiems nepritaikytoje aplinkoje. Net ir gerai matant, neretam būna sunku pataikyti į nepažymėtas stiklines duris ar įskaityti daugelį instrukcijų, vaistų ir kitų produktų aprašymų, skelbimų ir tvarkaraščių. Silpnaregiai su tokiais nepatogumais susiduria kiekviename žingsnyje. Dažnai jų prastesnė rega išoriškai nepastebima. O ir patys silpnaregiai nenori išsiskirti iš visuomenės, kad nebūtų nustumti į darbo rinkos ir socialinio gyvenimo pakelę. Neretai šie žmonės su savo problema lieka vieni. LASS kviečia kiekvieną prisidėti prie silpnaregiams gyvenimą lengvinančių pokyčių.“

L. Sereikienė, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos Druskininkų filialo pirmininkė: „2017 metų vasario mėnesį veiklą pradėjęs Druskininkuose aklųjų ir silpnaregių filialas šiuo metu vienija 32 regos negalios žmones. Mums rūpi kiekvienas druskininkietis, kuris susiduria su regėjimo sunkumais, todėl kviečiame juos prisijungti prie mūsų organizacijos veiklų. Jeigu jaučiate, kad jums silpsta rega, sunkiau įskaityti smulkesnį tekstą, prieblandoje ar šviečiant ryškiai šviesai susilpnėja rega, eidami dažnai kliūnate už daiktų ar jaučiate kitus su rega susijusius nepatogumus, susisiekite – mes galime jums patarti, pakonsultuoti ir padėti.

Yra gausybė techninės pagalbos priemonių, kurios padeda neregiams ir silpnaregiams būti savarankiškiems: padidinimo stiklai, kalbantys laikrodžiai, kalbantys kraujospūdžio matuokliai, mobilaus ryšio telefonai, bekontakčiai kalbantys kūno termometrai, svarstyklės ir kita. Mūsų filialo nariai dalyvauja socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems Druskininkų bendruomenėje projekte, projekto vykdytojas konsultuoja ir padeda išsirinkti jums tinkamiausias pagalbines priemones, konsultuoja dėl regos priemonių kompensavimo tvarkos, padedame užpildyti dokumentus dėl priemonių įsigijimo. Gavus priemonę, ją pristato jums į namus, pamoko, kaip ja naudotis.

Mūsų kontaktai: pirmininkė Lilija Sereikienė, telefonai 8 672 51118 arba (8 313) 53232, elektroninis paštas – drs.duc@gmail.com“