Socialinės paslaugos Druskininkų savivaldybėje – tokios, kokių reikia gyventojams

Kaip Druskininkų savivaldybėje užtikrinamos socialinės paslaugos: ar tokių paslaugų pakanka, ar jos yra kokybiškos ir ar tokios, kokių reikia bendruomenei, gyventojams?

Atsakydamas į šiuos savaitraščio „Mano Druskininkai“ užduotus klausimus, Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius akcentavo, kad socialinių paslaugų įvairovę ir kokybę Druskininkų savivaldybė pasiekia, pasitelkusi ne biurokratinį aparatą, o bendruomenę, ir skatindama savanorystę bei draugišką kaimynystę: „Manome, kad tai ir yra Druskininkų savivaldybės stiprybė, teikiant ir organizuojant socialines paslaugas.“

Mero pavaduotojas L. Urmanavičius: „Socialinių paslaugų įvairovė ir kokybė – būtent tokius gyventojų lūkesčius Druskininkų savivaldybė atliepia, pasitelkusi ne biurokratinį aparatą, o bendruomenę, skatindama savanorystę ir draugišką kaimynystę.“/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

 

– Pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos paskelbtą savivaldybių išlaidų socialinėms paslaugoms žemėlapį, 2017-ųjų duomenimis, šalies miestai, rajonai tokioms paslaugoms teikti vidutiniškai skyrė 3 proc. savo biudžetų išlaidų. Kaip pakomentuotumėte informaciją, esą Druskininkų savivaldybė socialinėms paslaugoms išleidusi 1,3 proc. savo biudžeto lėšų?

– Visų pirma, toje informacijoje nurodytos sumos neatspindi Druskininkų savivaldybėje teikiamų socialinių paslaugų įvairovės, kokybės ir bendruomenės dalyvavimo, jas teikiant. Antra, į lėšas neįskaičiuota pastatų: Socialinių paslaugų centro, nevyriausybinių organizacijų, 7 vaikų dienos centrų, kaimo bendruomenių pastatų, kuriuose organizuojamos ir teikiamos socialinės paslaugos, išlaikymas. Taip pat neįtrauktos mokymų, laisvalaikio užimtumo veiklų organizavimo, transporto paslaugų ir kitos išlaidos. Įtraukus minėtas išlaidas, minimas lėšų procentas gerokai didėtų. Trečia, pačios populiariausios ir reikalingiausios socialinės paslaugos, tokios kaip pagalbos į namus, dienos globos asmens namuose, apgyvendinimo savarankiško gyvenimo namuose ir vaikų dienos užimtumo centrų lankymas nėra brangios, bet reikalauja labai daug žmogiškųjų išteklių ir laiko, kurie yra nepamatuojami, neapskaičiuojami ir negali atsispindėti biudžeto eilutėse. Savivaldybėje skatiname ir savanorišką veiklą. Vien praėjusiais metais įvairiose Druskininkų savivaldybės organizacijose savanoriavo daugiau kaip 100 asmenų, savanorystė išaugo net 27 procentais. Savanorystė nieko nekainuoja, tačiau yra labai svarbi, norint, kad socialinės paslaugos būtų kokybiškos, efektyvios.

 

– Kaip išsiaiškinama, kokios socialinės paslaugos Druskininkų savivaldybės gyventojams yra reikalingos?

– Kasmet, rengiant socialinių paslaugų planą, specialistai atlieka didelį darbą – kruopščiai rengiamos išsamios miesto gyventojų, kaimiškųjų bendruomenių, socialinių paslaugų gavėjų apklausos žodžiu, raštu, internetu. Norime kuo detaliau išsiaiškinti, kokias teikiamas paslaugas bendruomenė vertina kaip labiausiai atitinkančias jų poreikius, ką norėtų keisti ir kokių naujų paslaugų reikia? Atsižvelgiant į tai, skiriama tiek lėšų, kad išsakyti žmonių poreikiai ir lūkesčiai būtų tenkinami. Labai norėtume padėti visiems, kuriems reikia vienokių ar kitokių socialinių paslaugų, tačiau ne visada pavyksta iki galo išsiaiškinti minėtų paslaugų poreikį. Todėl kiekvienais metais tobuliname apklausos metodus tam, kad numatyti ir įgyvendinti Druskininkų savivaldybės bendruomenei reikalingas socialines paslaugas pavyktų kuo efektyviau.

Dar prieš 15 metų, formuojant Druskininkų savivaldybės socialinę politiką, buvo numatyta strategija, kurioje aiškiai įvardinome, kad savivaldybėje nebus vaikų ir suaugusiųjų globos namų ir sieksime, kad visi savivaldybės vaikai būtų globojami šeimose, o senyvo amžiaus ir neįgalūs žmonės gautų maksimalią priežiūrą savo namuose ir galėtų kuo ilgiau išlikti savarankiški. Šiandien savivaldybė laikosi tos pačios krypties. Tokia Druskininkų savivaldybės socialinė politika Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateikiama, kaip socialinės politikos pavyzdys ir įvairioms organizacijoms, ir kitoms šalies savivaldybėms.

 

– Kokia plėtra, naujovės numatytos Druskininkų savivaldybėje teikiamų socialinių paslaugų srityje?

– Socialinių paslaugų spektras Druskininkų savivaldybėje sistemingai plečiamas. Yra pateikta paraiška ES fondų finansavimui, laukiama partnerių iš Baltarusijos patvirtinimo labai svarbiam projektui – Dienos centro senyvo amžiaus asmenims ir neįgaliesiems įrengimui; centrą planuojama įrengti šiuo metu nenaudojamose Druskininkų ligoninės patalpose. Dienos centre planuojama teikti savivaldybės bendruomenei ir kurorto svečiams aktualias paslaugas. Šiomis paslaugomis galės pasinaudoti neįgaliųjų tėvai ar globėjai bei senjorus prižiūrintys artimieji, keletą valandų negalintys pasirūpinti savo artimuoju dėl gyvenimiškų priežasčių. Dienos centras bus pritaikytas negalią turintiems vaikams ir suaugusiesiems, čia bus teikiamos kineziterapijos paslaugos. Šalia Dienos centro planuojama įrengti ir neįgaliesiems pritaikytą kiemelį. Dabar Druskininkų savivaldybėje veikia šeši vaikų dienos užimtumo centrai ir vienas dienos užimtumo centras, skirtas neįgaliesiems, kurį lanko ir suaugusieji, ir vaikai. Dienos užimtumo centrus lanko daugiau kaip 130 asmenų, gyventojų poreikis šiai paslaugai yra visiškai patenkintas.

Į šiuos centrus Druskininkų savivaldybė yra suplanavusi nemažai investicijų: keturių Druskininkų savivaldybėje veikiančių Vaikų dienos centrų auklėtiniai jau kitąmet galės džiaugtis naujomis, erdvesnėmis ir šviesesnėmis patalpomis. Naujos patalpos bus įrengtos Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijose veikiantiems vaikų dienos užimtumo centrams, o Socialinių paslaugų centre veikiantis Vaikų dienos centras persikels į naujas patalpas Švietimo centre. Dar vieną Vaikų dienos centrą, kurio veiklą organizuoja VšĮ „Gelbėkit vaikus“, iš Gardino gatvėje esančių patalpų kitąmet perkelsime į erdvesnes patalpas V. Kudirkos gatvėje.

Daugiau dėmesio skiriame ir socialinėms paslaugoms, skirtoms šeimoms, pavyzdžiui, šiais metais pradėtas projektas „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“, skirtas padėti tobulinti tėvystės įgūdžius, harmonizuoti šeimos santykius, praturtinanti laisvalaikį, surasti atsakymus į rūpimus klausimus, susijusius su šeima ar vaikų auklėjimu. Seminarai su profesionaliais lektoriais ir psichologais, diskusijos, įvairios kūrybinės veiklos įtraukia vis daugiau šeimų.

 

Parengė Ramunė Žilienė