Paroda, gimusi iš sunkaus darbo ir didelio noro kurti

Gyvenimas kūryboje ir kūryba gyvenime – taip galima būtų apibūdinti tautodailininkės, meno kūrėjos Linos Kabelkaitės jubiliejinę parodą, veikiančią Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Parodoje autorė karpinių paveikslais pristato savo tapatybę, išreiškia savo gyvenimo esmę, supažindina su pagrindinėmis savo veiklomis ir atskleidžia, kad jos pašaukimas –  kūryba.

Į meno kūrėjos L. Kabelkaitės kūrybos darbų parodos ,,Mano muzika“ atidarymą susirinko jos kūrybos gerbėjai ir bičiuliai / Alvydo Lukoševičiaus nuotrauka

Nuo mažumės Lina domėjosi rankdarbiais, siuvinėjo, mezgė ir nėrė, vėliau išbandė kitas technikas – audimą, siuvimą, fotografavimą. Atradusi fotografiją, sumanė išsiuvinėti tai, ką nuotraukose yra užfiksavusi. Leipalingietė yra demonstravusi savo nuotraukas ir iš jų siuvinėtus paveikslus. Lankytojai stebėdavosi, kodėl parodoje pateikiama po du vienodus darbus, nes iš tolo neatskirdavo, kuris eksponatas yra nuotrauka, o kuris – siuvinėtas nuotraukos atvaizdas…

Jau daugelį metų Linos gyvenime karaliauja ir muzika. Paauglystėje, besimokydama Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, Lina susipažino su muzikos pasauliu ir šiandien gali patvirtinti, kokia didelė yra muzikos galia. Muzika Linai gelbėjo sunkiausiais gyvenimo metais, neleido palūžti, padėjo atrasti vidinę ramybę, guodė, ramino ir suteikė vilties, kai po autoavarijos teko iš naujo mokytis vaikščioti ir kalbėti.

L. Kabelkaitė karpinių paveikslais pristato savo tapatybę, išreiškia savo gyvenimo esmę, supažindina su pagrindinėmis savo veiklomis / Alvydo Lukoševičiaus nuotrauka

Meilė muzikai atvedė ir prie vargonų. Dabar jau sunku suskaičiuoti Lietuvos ir užsienio bažnyčias, kuriose leipalingietei teko vargonuoti ir giedoti. Prieš keletą metų Lina pasišovė tas bažnyčias perkelti į savo karpinius. Tačiau parodai pakako mažiau nei pusės šventovių, o kita pusė išsirikiavo menininkės būsimų darbų sąraše.

Tad nieko stebėtino, kad jubiliejinę karpinių parodą, puošiančią Viešosios bibliotekos erdves, L. Kabelkaitė pašventė muzikai. Parodoje – vienuolika karpinių, kurių dydis – apie 1,7 x 0,8 metro. Pirmame karpinyje – į vasaros žolynus grakščiai įpintas parodos pavadinimas „Mano muzika“, antrame – simboliais užkoduoti autorės pomėgiai, o likusiuose paveiksluose Lina pavaizdavo širdžiai mielus muzikos instrumentus.

Prie kai kurių darbų nurodyta, kad jie yra ciklo „Tikėjimas. Viltis. Meilė“ kopijos. Originalai šiuo metu – Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos Vardo parapijos nuosavybė. Šiais L. Kabelkaitės karpiniais parapijiečiai yra padabinę šarvojimo koplyčios langus.

Jubiliejinės parodos darbai įrodo menininkės profesionalumą, kruopštumą, kūrybinę brandą. „Esate talentinga ir įvairiapusė tautodailininkė, meistriškai įvaldžiusi ne vieną tradicinį amatą – nuo subtilių karpinių ir siuvinėjimo iki audimo bei nėrimo. Jūsų rankose gimstantys darbai puoselėja ir naujai atskleidžia lietuvių liaudies meno grožį. Svarbi ir Jūsų edukacinė veikla, kai dosniai dalijatės savo žiniomis bei meistryste su kitais, taip prisidėdama prie tradicijų tęstinumo. Dėkoju už Jūsų atsidavimą tautodailei, už amato paslapčių perdavimą ir indėlį į Lietuvos etninę kultūrą“, – sveikindamas L. Kabelkaitę su gražia gyvenimo sukaktimi, šiuos žodžius elektroninėje erdvėje jai paskyrė kultūros ministras Šarūnas Birutis.

Belieka pridurti, kad pripažinimas pas kūrėją neateina savaime – tai ilgo ir skrupulingo darbo rezultatas.

Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos informacija