Partizanų dainų festivaliui „Laisvės kelias“ – 10 metų
Druskininkų „Atgimimo“ mokykloje, kaip ir kasmet rudenį, organizuotas dešimtasis Partizanų dainų festivalis „Laisvės kelias“, jau turintis ir tarptautinį statusą. Renginio idėjos autorius, buvęs Rezistencijos ir tremties muziejaus direktorius Gintautas Kazlauskas pasakojo, kad pirmąkart toks festivalis organizuotas tuometėje M. K. Čiurlionio muzikos mokykloje, o pirmieji jo dalyviai buvo „Kupolės“ etnografinis ansamblio atlikėjai.
Druskininkų ,,Atgimimo“ mokykloje organizuotas jau dešimtasis Partizanų dainų festivalis „Laisvės kelias“ sulaukė didelio susidomėjimo/ Laimos Rekevičienės nuotrauka
Taigi, pradėję nuo praeities prisiminimų, mokyklos direktorės Danutės Časienės sveikinimų ir garbių svečių pristatymo, šįkart dainininkus „priskyrėme“ apygardoms: Dainavos, Tauro, Didžiosios Kovos, Vytauto… Jos buvo minimos neatsitiktinai – juk tai mūsų kovotojų už Lietuvos nepriklausomybę išmintinga strategija, leidusi Rezistencijos judėjimui trukti bemaž dešimtmetį.
Visų renginio dalyvių atmintyje dar ilgai išliks moksleivių atliktos dainos/Laimos Rekevičienės nuotrauka
Renginyje dalyvavo Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus vadovas Eugenijus Peikštenis, Genocido ir rezistencijos centro Memorialinio departamento vedėja Dalė Rudienė, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Gvidas Rutkauskas, Tarptautinės komisijos okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovo pavaduotoja, švietimo programų pavaduotoja Ingrida Vilkienė bei mokslinių tyrimų programų koordinatorė Eglė Šukytė-Malinauskienė, Krašto apsaugos atstovas, Druskininkų užkardos vadas Ričardas Birvinskas, Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas Kęstutis Valenta, Tremtinių politinių kalinių choro vadovė Antanina Laurenčikienė, Rezistencijos ir tremties muziejaus vyr. muziejininkas Saulius Lukošiūnas bei garbės svečias – buvęs partizanas Juozas Jakavonis-Tigras. Salė buvo pilnutėlė dalyvių bei žiūrovų.
Visi renginio dalyviai pripažino – kas gali būti gražiau už dainuojantį jauną žmogų, ateities Lietuvos pilietį?/Laimos Rekevičienės nuotraukos
Renginys prasidėjo jautria mokytojos Dalios Urniežienės parengta pradinukų kompozicija „Sudie, motule“. Po kiekvieno išringuoto posmelio renginio vedėjai improvizuotame žemėlapyje atidengdavo vis kitą apygardą ir čia pat simboliškai užberdavo smėlio žiupsniu…
Tylos minute pagerbėme kritusių už Lietuvos laisvę partizanų atminimą. Druskininkų šauliai, vadovaujami Ramūno Šerpatausko, padėjo gėles bei atminimo žvakes prie „Mergelių akių“ memorialo, skirto žuvusiems partizanams.
Partizanų dainą atliko ir „Saulės“ pagrindinės mokyklos moksleiviai/Laimos Rekevičienės nuotrauka
Sunku išvardinti visus festivalio dalyvius, tik verta paminėti, jog atvažiavo dainorėliai iš Alytaus, Varėnos, Prienų, Lazdijų rajonų, Kalvarijos, Ukmergės, Trakų Vokės, Vilniaus ir net iš Utenos… O jų vienos už kitas gražiau atliekamos dainos, tokios kaip „Jau brolelis ant vainelės rengias“ „Gal pavargai“ arba „Jei ne auksinės vasaros“, negalėjo palikti abejingų klausytojų.
Visuomet džiaugiamės Punsko Kovo 11-osios licėjaus choru „Pašešupiai“, vadovaujamu Dainiaus Pavilonio. Jų atliekamos dainos – tarsi pavyzdys, kad ir svečioj šaly gyvenant galima ugdyti meilę Lietuvai ir pagarbą jos istorijai.
Partizanų dainų festivalio „Laisvės kelias“ pabaigoje buvo apdovanoti kolektyvų vadovai. Mokyklos direktorė D. Časienė įteikė išleistą ta proga festivalio dešimtmečio kalendorių su partizano Tigro parašu. Svečiai už prasmingą ir pilietišką veiklą padėkojo mokytojams, parengusiems dainininkus, ir mokyklos Tolerancijos centrui, vadovaujamam mokytojos Lijanos Lukošiūnienės.
Net ir pasibaigus renginiui, dar ilgai mintyse skambėjo išgirstos dainos: „Rankšluosty išausiu: Lietuva Tėvyne, Tu didvyrių žeme – mes Tavo vaikai“…
Kas gali būti gražiau už dainuojantį jauną žmogų, ateities Lietuvos pilietį…
Vaiva Gintutienė.
„Atgimimo“ mokyklos mokytoja