Vasaros malonumų saugumą užtikrina prie Vijūnėlės budintys gelbėtojai

Vasarą, kai vis daugiau žmonių renkasi poilsį prie upių ir ežerų, ypač svarbus tampa gelbėtojų darbas. Nors kai kam gali atrodyti, kad jie tiesiog sėdi bokšteliuose ar stebi vandenį iš šalies, iš tikrųjų gelbėtojai atlieka gyvybiškai svarbią funkciją – jie saugo žmonių gyvybes.

Tie patys du gelbetojai dirba jau penkis sezonus, jie turi oficialius gelbetoju pa˛ymejimus / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Nors vasarotojų šiluma dar nelepina, bet druskininkiečių ir kurorto svečių saugumu prie vandens jau pasirūpino Druskininkų paslaugų ūkio darbuotojai, organizuojantys gelbėtojų veiklą.

Kaip teigė Druskininkų savivaldybės paslaugų ūkio direktorius Nerijus Tunkūnas, gelbėtojų postas prie Vėjūnėlės tvenkinio pradėjo darbą gegužės viduryje, jis veiks iki vasaros sezono pabaigos, paprastai – iki rugsėjo.

Prieš sezono pradžią buvo atlikti parengiamieji darbai, atnaujintos persirengimo būdelės, nuimti vandens stovai. Komunalinio ūkio transportas atvežė smėlio, jį sufrezavo, kad būtų minkštas ir švarus, taip pat buvo sutvarkyta pakrantė, sukabinti informaciniai ženklai.

„Gelbėtojas prižiūri ne tik savo teritoriją, bet ir žmones, kurie maudosi. Yra sustatyti plūdurai dėl saugumo, pagal gylį, kad vaikai nelįstų giliau ir būtų išvengta nelaimių. Gelbėtojai aprūpinti valtimis, taip pat turi gelbėjimo ratus, pirmosios pagalbos vaistinėles, jei poilsiautojai susižalotų“, – sakė N. Tunkūnas.

Kai nėra šilumos, gelbėtojai darbą pradeda nuo 10 val. ryto ir dirba iki 20 val., o aktyvaus vasaros sezono metu gelbėtojai budi nuo 9 iki 22 val.

Vijūnėlės paplūdimyje gelbėtojai turi savo patalpas virš persirengimo kabinų.

Anot N. Tunkūno, ten pat yra įrengta informacinė lenta, kurią gelbėtojai pildo, pateikdami informaciją apie vandens bei oro temperatūrą.

„Gelbėtojai matuoja vandens temperatūrą, du kartus per mėnesį iš visų paplūdimių imame grunto ir vandens mėginius tyrimams dėl užterštumo, kuriuos atiduodame į laboratoriją. Galime pasidžiaugti, jog iki šiol mūsų vandens telkiniai nebuvo užteršti“, – pasakojo Paslaugų ūkio vadovas.

Pasidomėjus, kas dirba gelbėtojais Vijūnėlės paplūdimyje, N. Tunkūnas sakė, jog tie patys du gelbėtojai dirba jau penkis sezonus, jie turi oficialius gelbėtojų pažymėjimus.

„Pernai surengtos patikros – buvo tikrinami gelbėtojų sugebėjimai. Gelbėtojai atlieka ir edukacinį darbą – veda moksleiviams mokomąsias ekskursijas. Buvo surengtos bendros pratybos su ugniagesiais gelbėtojais, kaip reikia elgtis skendimo atveju. Šiemet tokios pratybos taip pat numatytos“, – pasakojo N. Tunkūnas.

Paslaugų ūkio vadovo teigimu, gelbėtojai yra lyg paplūdimio šeimininkai, esant reikalui, jie gali iškviesti greitąją medicinos pagalbą, policiją, kitas tarnybas. Juos nesunku atpažinti, nes gelbėtojai vilki specialius marškinėlius.

Kokią pagalbą suteikia gelbėtojai?

Prevencinę – stebi poilsiautojus, perspėja apie pavojų, riboja neatsakingą elgesį.

Skubią pagalbą – skęstančiųjų gelbėjimas, traukimas į krantą, gaivinimas.

Pirmosios pagalbos suteikimas – nudegimai, sužeidimai, perkaitimas, šokas – viskas, kas gali nutikti poilsio metu.

Krizės valdymas – ramina panikuojančius artimuosius, koordinuoja pagalbos atvykimą.

Gelbėtojai paplūdimiuose – tai gyvybės saugotojai, o ne „paplūdimio dekoracija“. Jų buvimas – tai ne tik prevencija, bet ir gyvybę gelbstinti reakcija kritinėje situacijoje. Todėl kiekviena savivaldybė, organizuojanti maudymosi vietas, stengiasi užtikrinti, kad jos būtų prieinamos, saugios ir stebimos profesionalų.

Kodėl viešuose paplūdimiuose būtini gelbėtojai?

Nelaimės nutinka netikėtai – net ir patyrę plaukikai gali patekti į pavojų: sutraukiamas raumuo, ištinka sveikatos sutrikimas, prarandama orientacija. Pavojus ištinka per sekundes, o dažnai aplinkiniai žmonės nesugeba arba bijo padėti.

Upės ir ežerai – klastingi: dugnas gali būti nelygus, su duobėmis; vanduo netikėtai gilėja; gali būti srovės, po vandeniu augančios žolės, kurios supainioja kojas; nežinomos vietos dažnai tampa nematomais spąstais.

Daug neprižiūrimų vaikų – maži vaikai vandenyje elgiasi impulsyviai, jų negalima palikti be priežiūros net minutę. Gelbėtojai neretai pirmieji pastebi, kai vaikas tolsta nuo kranto ar pradeda skęsti.

Alkoholis ir pervertinti gebėjimai: dalis žmonių prie vandens poilsiauja su alkoholiu. Dažnas toks atvejis baigiasi rizikingu šokimu į vandenį, kvailais iššūkiais ar net mirtimi. Gelbėtojai stebi situaciją ir gali užkirsti kelią nelaimei.