Kaip mes mokėmės pažinti gyvuliukus

Druskininkų „Atgimimo“ mokykla praėjusiais mokslo metais vykdė Šviečiamosios gyvulininkystės programą, kurią įgyvendino Žemės ūkio ministerija ir Programos „Leader“ bei žemdirbių mokymo metodikos centras.  Mūsų partneriais projekte sutiko būti žinomi Druskininkų krašto bitininkai Jolanta ir Algis Miliai. Šioje programoje aktyviausi buvo 2 ir 3 klasių mokiniai, kuriuos subūrė mokytojos Daiva Milevskienė ir Gitana Zdanavičienė.

 

Tarp II modulio dalyvių „Atgimimo“ mokyklos mokiniai tapo III-osios vietos laimėtojais ir džiaugėsi puikiais prizais/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka

 

Programos tikslas – skatinti vaikų ir jaunimo susidomėjimą gyvulininkyste. Įgyvendinant programą, mokiniai praktiškai susipažino  su pienine galvijininkyste, paukštininkyste ir bitininkyste. Teoriškai buvo aptartos ir išnagrinėtos visos Lietuvoje paplitusios tradicinės gyvulininkystės šakos: kiaulininkystė,  arklininkystė, avininkystė, ožkininkystė, kailinė žvėrininkystė, triušininkystė.

Visus mokslo metus buvo vykdomos įvairios veiklos, kurios apjungė ir kitų klasių mokinius bei priešmokyklinio ugdymo grupes. Kad kuo daugiau pradinukų žinotų apie šią programą, nutarėme dekoruoti laiptinės sieną tema „Mūsų ūkis“.  Idėją įgyvendinti padėjo būrelio „Spalvos“ vaikai su mokytoja Violeta Lekavičiene. „Augink, rūpinkis, mylėk“ būrelio vaikai darė,  spalvino gyvuliukus ir bitutes, o draugai – gamino 3D medžius, saulėgrąžas. Papuošę sieną, pažiūrėjome filmuką apie naminius gyvūnus, pasidalinome turimomis žiniomis ir draugiškai nusifotografavome prie mūsų sukurto ūkio.

Rugsėjį visi būrelio „Augink, rūpinkis, mylėk“ nariai buvo pakviesti į Didžiasalio kaime esantį Augų ūkį. Vaikai pamatė ir glostė mažus veršiukus, ponius, arklius. Iš kalakutų „mokėsi“, kaip reikia ginti savo teritoriją. Ir įsitikino, kad kiaušinius deda vištos. Labai įdomu buvo sužinoti, kaip atsiranda pieno produktai: vaikai patys gamino ir slėgė saldų varškės sūrį, mušė sviestą, ragavo šviežio pieno.

Lapkričio mėnesį suruošėme viktoriną iš temų, kurias nagrinėjome bei atlikome užduotis knygelėse.

Antrą mokslo metų pusmetį surengėme Gyvulininkystės programos pristatymą priešmokyklinio ugdymo grupei. Mokytoja Gitana trumpai pasikalbėjo su mažaisiais apie naminius gyvuliukus, 2 ir 3 klasių mokiniai pristatė savo kūrybos pasakas. Visi bendrai suvaidinome pasaką „Vištytė ir gaidelis“. Prisiminėme, kaip senovėje žmonės gyveno, gyvuliukus ganė, dainavome lietuvių liaudies dainą „Tarnavau, vargavau pas poną“.

Visą mėnesį iš antrinių žaliavų vaikai darė darbelius „Mano mylimiausias gyvūnas“ – darbeliams naudojo kamštelius, senus žurnalus bei laikraščius. Antrokai iš kamštelių sukūrė spalvingą „Arklį pievoje“, trečiokai iš kamštelių padarė traktorių – žmogaus pagalbininką ūkio darbuose, iš laikraščio – kačiukų ir šuniukų portretus.

Per Gyvulininkystės programą ugdėme vaikų atsakingą požiūrį į švarią gamtą.

Kovą antrokai ir trečiokai pristatė vieni kitiems savo sukurtas receptų knygas, dalijosi mėgstamų desertų ar pusryčių patiekalų receptais. Kalbėjome, kad mūsų ūkininkai turėtų auginti vištas ir karves – juk maisto gamybai reikia daug kiaušinių bei pieno produktų!

Baigiamojo renginio, kuriame dalyvavo 137 mokiniai, metu paminėjome ir Šv. Jurgio, gyvuliukų ir žemdirbių globėjo, dieną. Vaikai įdėmiai klausėsi pasakojimų, patys išbandė senovinius darbus, šoko ir dainavo, patys kepė ir vaišinosi kiaušiniene, ragavo medaus. Įtvirtinome įgytas žinias apie bitininkystę, bitininkės Jolantos Miliuvienės.

Apibendrindama projekto veiklas, mokytoja Gitana nutarė sudalyvauti Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyvių kūrybinių darbų konkurse „Gyvulininkystė ir mes“ – reikėjo pateikti visų mokslo metų veiklų ataskaitą, dalyvių skaičių bei sukurti filmuką.

Prasidėjus naujiems mokslo metams, gavome kvietimą atvykti į Raudondvarį, kur spalio 2 d.  surengti Šviečiamosios gyvulininkystės programos dalyvių kūrybinių darbų konkurso „Gyvulininkystė ir mes“ nominantų apdovanojimai. Iš keturiasdešimties konkursui pateiktų projektų buvo atrinkta penkiolika geriausių – po penkis iš kiekvienos amžiaus grupės.

Į šį renginį važiavo 10 aktyviausių būrelio „Augink, rūpinkis, mylėk“ mokinių: Emilija Bagdonaitė, Paulius Bagdonas, Gustis Sandanavičius, Viktorija Radionova, Goda Gelgotaitė, Simas Bozys, Karolina Kalantaitė, Laurynas Stravinskas, Rūta Zubrickaitė ir Vasarė Kvederavičiūtė. Juos lydėjo mokytojos D. Milevskienė ir G. Zdanavičienė. Tarp II modulio dalyvių tapome III-osios vietos laimėtojais ir džiaugėmės puikiais prizais.

Ačiū visiems, pagelbėjusiems, vykdant šią programą.

 

Gitana Zdanavičienė, Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos pradinių klasių ir tikybos mokytoja