Projekto „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ užsiėmimai – didelė ir vertinga parama šeimai

Visoms druskininkiečių šeimoms skirtas projektas „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ pradėtas įgyvendinti prieš pusmetį. Kaip tobulinti tėvystės įgūdžius, harmonizuoti šeimos santykius, įveikti bendravimo krizes? Atsakymus į šiuos ir į kitus rūpimus klausimus, susijusius su šeima, vaikų auklėjimu, paauglystės problemomis, galima rasti, dalyvaujant pagal projektą vykdomose veiklose. Projektą vykdo Druskininkų savivaldybės administracija, projekto partneriai – Druskininkų šeimos paramos centras, VšĮ „Kitokie projektai“, VšĮ Paramos vaikams centras. Pavasarį pradėtas vykdyti projektas „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ sėkmingai tęsiamas.

 

Pirmosios šeimų stovyklos dalyvius aplankė krepšininkas Jonas Mačiulis su žmona Agne ir trimis dukrytėmis/Šeimos paramos centro archyvo nuotrauka

 

Apie projekto galimybes papasakojo Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas Linas Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Baranauskienė, Druskininkų šeimos paramos centro pirmininkės pavaduotoja Agnė Jazepčikaitė-Gaidienė ir socialinė darbuotoja Laura Gardziulevičienė.

 

Kaip teigė L. Urmanavičius, Druskininkų savivaldybės Investicijų ir turto valdymo skyriaus specialistams rengiant paraišką projektui, buvo analizuojami Druskininkų savivaldybės šeimų poreikiai, problemos, su kuriomis susiduria vaikai, paaugliai ir tėveliai. Investicijų ir turto valdymo skyriaus vyriausioji  specialistė Vaiva Žagūnienė profesionaliai parengė projekto paraišką. Atsižvelgiant į surinktus duomenis, kreiptasi į kompetentingus lektorius, psichologus iš visos Lietuvos: „Projekte numatytos ir organizuojamos veiklos padeda stiprinti šeimas, surasti atsakymus į aktualiausius santykių, vaikų auklėjimo ir kitus klausimus bei praturtina laisvalaikį.“

 

L. Baranauskienė patikino, kad projektas yra skirtas visoms savivaldybės šeimoms, neskirstant jų į jokias socialines grupes: „Iki šiol įvairiapusės paslaugos šeimoms dažnai būdavo neprieinamos arba sunkiai prieinamos ne tik dėl atstumo iki paslaugų teikimo vietų, bet ir specialistų ar pačių paslaugų trūkumo. Dabar, įgyvendinant projektą „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“, sudaromos sąlygos šeimai gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas kuo arčiau šeimos gyvenamosios vietos.

Be to, paslaugos teikiamos bet kuriai šeimai, kuri susiduria su sunkumais ir krizėmis. Socialinių paslaugų centro patalpose, vieno langelio principu, įkurti Bendruomeniniai šeimos namai. Lankytojus čia pasitinka socialinė darbuotoja, kuri suteikia išsamią informacija apie paslaugas, išsiaiškina, kokių paslaugų šeimai reikia labiausiai.“

 

A. Jazepčikaitės-Gaidienės teigimu, projektas unikalus tuo, kad kiekvienas dalyvis ras sau aktualią paslaugą ir galimybę rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Suaugusiųjų ir vaikų laukia daug naudingų nemokamų paslaugų, tarp kurių – pozityvios tėvystės mokymai, psichologo konsultacijos, mokymai kūdikių susilaukusiems ir besilaukiantiems tėvams, emocinio intelekto lavinimo mokymai, individualūs užsiėmimai-konsultacijos vaikams ir paaugliams, šeimų klubai ir stovyklos bei daug kitų veiklų: „Per pusę metų nuo projekto pradžios atlikta daug darbų: organizuota per 15 šeimų klubo susitikimų Druskininkų mieste ir kaimo bendruomenėse, 3 šeimų stovyklos.

Didelio susidomėjimo sulaukė šeimos santykių grupių susitikimai, įvairūs mokymai, individualios psichologų konsultacijos vaikams, paaugliams it jų tėvams. Labai džiaugiamės, kad, kol tėveliai dalyvauja mokymuose ir užsiėmimuose, jų vaikučiais rūpinasi vaikų priežiūros specialistės.“

 

Bendruomeniniai šeimos namai (Veisiejų g. 17, 10 kabinetas) veikia „vieno langelio principu“. Kas gali kreiptis čia ir kokios pagalbos tikėtis?

Projekto „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ socialinė darbuotoja L. Gardziulevičienė teigė, jog labai svarbu su šeima ar šeimos nariu, kuris kreipiasi pagalbos, pabendrauti gyvai ir atidžiai jį išklausyti, kad pagalba būtų suteikta tikslingai: „Jei šeimoje iškyla sunkumų, šeimos nariams reikalinga psichologo pagalba ar šeimos santykių grupės, trūksta tėvystės įgūdžių, kviečiame į Bendruomeninius šeimos namus, kuriuose bus suteikta išsami informacija. Šeimos kreipiasi dėl įvairiausių rūpesčių ir iškylančių klausimų. Žinoma, dažniau kreipiasi vaikus, paauglius auginantys tėvai.

Tačiau šio projekto tikslinė grupė yra visos šeimos, nepriklausomai nuo asmeninio ar socialinio statuso, gyvenančios Druskininkų savivaldybėje, kurios nori patobulinti ir pagerinti tarpusavio santykius, išspręsti iškilusius sunkumus, krizes ar taikiai baigti skyrybų procesus. Neretai, jei manoma, kad pagalbos reikia vaiku, gali būti, kad vienokia ar kitokia pagalba reikalinga visai šeimai.

Individualių konsultacijų ateina ir šeimos nariai, jausdami, kad šeimoje „kažkas ne taip“, norintys šalinti susikaupusią įtampą, pajusti santykių pilnatvę.

Šeimos, kurios kreipiasi pagalbos ar konsultacijų, informacijos dėl paslaugų, yra drąsios ir vertos pagarbos – tai žmonės, pasiryžę susitikti su savimi, savo problemomis ir jas spręsti. Profesionalūs lektoriai geba sukurti tinkamą, geranorišką atmosferą.

Be abejonės, šiame projekte labai svarbus grįžtamasis ryšis. Todėl džiugina, kad sulaukiame projekto dalyvių atsiliepimų apie teikiamas paslaugas.

Tėveliai, pavyzdžiui, po individualios psichologo konsultacijos, įvardija, kad situacija šeimoje pagerėjo, ir dabar jiems pagalbos jau nereikia.

Tačiau patikina atvyksiantys į mokymus, nes norėtų tobulinti santykius šeimoje, siekti įgyti daugiau žinių apie tai, kaip bendrai spręsti paauglio problemas. Malonu, kai tėveliai po mokymų džiaugiasi sau atradę naujų dalykų ir klausia – kada bus kiti mokymai?“

 

Šeimų klubo dalyviai kūrė maisto mandalas su lietuviu menininku, gyvenančiu Amerikoje, Rolandu Dabruku/ Šeimos paramos centro archyvo nuotrauka

 

Didelio susidomėjimo sulaukė projekto veiklos – šeimos santykių grupių susitikimai, įvairūs mokymai vaikams bei tėvams/Šeimos paramos centro archyvo nuotraukos

 

Druskininkiečių atsiliepimai apie projektą „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms

Sandra Naujalė: „Mūsų šeima susidomėjo projektu „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“, nes atkreipėme dėmesį, kad patraukli veiklų programa, lektoriai.

Nenusivylėme, nes sužinojome daug mums svarbių dalykų apie tarpusavio santykius, vaikų psichologiją, vaikų raidos atitinkamuose amžiaus tarpsniuose ypatumus, konfliktų sprendimo būdus šeimoje. Labai gerai, kad visi užsiėmimai ir projekto veiklos yra ne tik nemokamos, bet ir vykdomos Druskininkuose.

Be to, esant reikalui, tėveliai užsiėmimų metu gali naudotis galimybe palikti vaiką vaikų specialistų priežiūrai. Auginame aštuonerių, penkerių ir dvejų metų sūnus.

Didžiausia mūsų šios vasaros, vaizdingai tariant „uoga“, – ryškiausias patyrimas iš projekto veiklų – tai dviejų dienų, su dviem nakvynėmis šeimų stovykla, kuri buvo organizuota kaimo turizmo sodyboje netoli Leipalingio.

Nakvynė, maitinimas – viskuo buvo pasirūpinta iš projekto lėšų. Labai patiko, kad visa programa buvo orientuota į šeimą, tarpusavio santykius, bendravimą. Ne tik įgijome naujų žinių, dalyvaudami paramos tėvams, auginantiems vaikus su negalia grupėje, bet ir labai susidraugavome su kitomis šeimomis, dalinomės įspūdžiais, patirtimi, išgyvenimais.

Tai didelė dovana mums. Juk šeimos, kuriose yra mažamečių vaikučių, dėl laiko stokos ir kasdieninių rūpesčių dažnai tam tikrą laiką būna pakankamai atsiribojusios nuo pramogų ir naujų pažinčių, todėl šeimų stovykla, organizuota pagal projektą, mums buvo ir naudingai praleistas laikas, ir kartu – pramoga. Linkėčiau ir rekomenduočiau šeimoms, kurios jaučia, kad santykiuose susikaupė įtampa, iškilo tokių klausimų, į kuriuos sunku savarankiškai rasti atsakymą, pasinaudoti projekto teikiamomis galimybėmis. Krizėje dažnokai sudėtinga rasti išeitį pačiam; tačiau, gavus pagalbą ir tarsi pažvelgus į savo, šeimos problemas iš šalies, lengviau rasti tinkamus sprendimus.“

 

Aurelija ir Audrius Vilūnai: „Pirmoji šio projekto veikla, kuria susidomėjome, buvo šeimų stovykla. Dėmesį patraukė tai, kad stovyklos metu buvo numatyti profesionalūs mokymai tėvams. Pamaniau – bus puiki proga sudalyvauti bendruose psichologiniuose mokymuose. Nors vyro požiūris buvo skeptiškas, vėliau jis prisipažino, kad tas laikas prabėgo nepastebimai greitai ir labai smagiai. Labiausiai įstrigo tai, kad, spręsdami užduotis, gavome profesionalų žinių ir patarimų, kurie tokie reikalingi, siekiant darnos šeimoje. Pavyzdžiui, sužinojome, kad yra ne viena „meilės kalba“ ir, norint labiau vienas kitą šeimoje suprasti, reikia visas tas kalbas pažinti. Šiuos mokymus rekomenduoju visoms šeimoms, nesvarbu, ar jose yra bendravimo problemų, ar ne, nes laikas, praleistas kartu, labai sustiprina tarpusavio ryšį. Dar dalyvavau mokymuose „Mokymai paauglių tėvams“ ir „Sokrato metodo taikymo galimybės šeimyniniame gyvenime“. Žinios, kurias išsinešiau iš šių užsiėmimų, yra labai vertingos, jas taikome savo šeimoje. Sužinojome, kaip pasidalinti atsakomybes vaikams, kaip „draugauti“ su informacinėmis technologijomis šeimoje, kada ir kaip kalbėtis su savo paaugliais temomis, kurios nėra „patogios“. Tai, ką sužinojome, praktiškai taikant, padeda išgirsti vaikus ir pasiekti susitarimus tampa lengviau. Šio projekto organizuojami užsiėmimai – didelė ir vertinga parama šeimai. Džiaugiamės sudalyvavę ir raginame kitus būti drąsesniems ir priimti tokias dovanas.“

 

Aušra Lazauskienė: „Susidomėjau projektu, nes norėjau sužinoti daugiau apie savo vaikus, apie jų pasaulį. Mes, suaugusieji, į gyvenimą kartais gal žvelgdami per daug rimtai, jau užmiršome, ką reiškia būti vaikais. O juk, siekiant vaikus užauginti visavertėmis asmenybėmis, norisi klaidų daryti kuo mažiau. Specialistų pastabos ne tik suteikia daugiau žinių, bet ir pasitikėjimo, sustiprina tėvelių žinojimą, koks kelias, auginant vaikus ir puoselėjant santykius šeimoje, yra „tiesiausias“. Man įdomiausi, vertingiausi buvo projekto metu organizuojami praktiniai užsiėmimai, kuriuose buvo nagrinėjamos įvairios gyvenimiškos situacijos, inscenizuojančios vaikų ir tėvų elgesį. Šie užsiėmimai mokė suprasti, kaip svarbu ne tik išgirsti, bet ir išgyventi vaiko jausmus, būsenas, emocijas. Neįsijausdami, nebūdami empatiški savo vaikų atžvilgu, negirdime vieni kitų… Kartais klausiu savęs, bet kodėl gi vaikai negirdi tėvų? Turbūt priežastys panašios – tėvai per toli nuo savo vaikų pojūčių atžvilgiu. Norint išgirsti vaiko poreikius, reikia susitapatinti su jo kasdienybe, išgyvenimais, kasdien atsigręžti į jį, kalbėtis, klausytis, tartis. Seminaro apie sąmoningą tėvystę užsiėmimus rekomenduočiau tėvams, kurie neabejoja, kad jų santykiai su vaikais yra idealūs. Seminaro medžiaga paskatino stebėti, įsiklausyti į savo vaikus.“

 

Dalia ir Artūras Skausmeniai: „Džiaugiamės, gavę galimybę išbandyti naujas veiklas Druskininkuose, ypač tokias, kuriose turime galimybę įgyti naujos patirties, bendrauti su geriausiais savo srities profesionalais. Teko dalyvauti užsiėmimuose, skirtuose šeimai, kuriuos vedė psichologė Aurelija Lingienė. Šių dienų šeimoms kyla daug iššūkių, kuriuos reikia išmokti suvaldyti: suderinti darbo karjerą ir vaikų auklėjimą, išlaikyti ir puoselėti harmoningus tarpusavio santykius nėra lengva, tam reikia ne tik pastangų, bet ir tam tikrų žinių. Susitikimų metu turėjome progą pasitikrinti save, pasimokyti ir pasitarti – tai mūsų šeimai suteikė neįkainojamos patirties. Rekomenduojame pasinaudoti projekto „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“ teikiamomis galimybėmis, nes projekte užsiėmimus veda profesionalūs specialistai, o veiklos – tikslingai ir kruopščiai parinktos, atsižvelgiant į šeimoms svarbius dalykus.“

 

Lina Leščinskaitė-Berteškienė: „Šeimoje auginame tris vaikus. Vyriausiam sūneliui – penkeri, jaunėlei dukrytei gruodį bus treji, o mažiausiajam sūneliui – ketveri su puse mėnesio. Pagal išsilavinimą esu ekonomistė, o šiuo metu esu vaiko auginimo ir priežiūros atostogose. Kai pavasarį pamačiau skelbimą apie projektą „Kompleksinės paslaugos Druskininkų savivaldybės šeimoms“, labai susidomėjau ir apsidžiaugiau – juk tai tikra dovana, kad gali nemokamai ir tame pačiame mieste, kur ir gyvena, lankyti tokius įdomius užsiėmimus ir veiklas. Visada labai reikalingos ir aktualios visos žinios, naujovės, susijusios su vaikų auklėjimu, tarpusavio santykiais šeimoje.

Į projekto veiklas įsijungiau gegužę. Man tai – galimybė prasmingai praleisti laiką drauge su vaikais, įgyjant naujų žinių apie vaikų auklėjimą, psichologiją, tarpusavio santykius, konfliktų sprendimo būdus. Per vasarą įgijau daug žinių, kurias mėginu pritaikyti, panaudoti praktiškai, kasdieniame šeimos gyvenime. Įsiminė seminarai vadinamojo saugaus prieraišumo tema – jie apie tai, kaip visavertiškai džiaugtis motinyste – kaip svarbu, kad mama, auginanti vaikutį, skirtų laiką ir sau, savo poreikiams. Džiaugiuosi, kad mano vyras supranta tai, ir aš visada galiu pasinaudoti galimybe pabūti su draugėmis, pašokti zumbą K. Dineikos sveikatingumo parke, pamatyti kiną (juk Druskininkuose visą vasarą buvo galimybė pamatyti gerų filmų lauko seansuose) ar tiesiog savo malonumui pasivaikščioti, atitrūkti nuo kasdienės buities. Ypač patiko mokymai, kuriuose nagrinėjome vadinamąjį Sokrato metodą. Tai bendravimo būdas, kai galima paklausti artimą žmogų – vaiką ar šeimos narį, taip formuluojant klausimą, kad jo atsakymai leistų atsakinėjančiajam susivokti savo paties mintyse, ypač kai kalbame apie probleminius, susirūpinimą keliančius dalykus. Tokie klausimai parodo, kad domimės kito nuomone, bet kartu – kad esame linkę derinti nuomones ir neturime griežto, išankstinio nusistatymo.

Iš bendrų, visai šeimai skirtų veiklų, smagu prisiminti šeimos medalio kūrimo užsiėmimus Jaunimo užimtumo centre. Tada mažajam sūneliui buvo vos dvi savaitės, taigi nusprendėme, kad šeimos medalis bus jo kojytės ir rankytės antspaudas baltmolyje; dabar toks šeimos medalis mums yra šeimos relikvija. Iš kitų veiklų įsiminė ir „Sportas su mažyliais“, „Dainelės mažiausiems“, „Mandalos kūrimas iš maisto“. Seminaras „Vaikas jau yra žmogus“ sukėlė daug apmąstymų apie tai, kaip svarbu tėvams sugebėti matyti pasaulį ir vaiko akimis ir atitinkamai bendrauti, išvengiant skaudžių auklėjimo klaidų. Įsigijau seminarą vedusių „Juodos avies“ komandos lektorių knygą „Laimės siūlai“. Ją skaitau. Ten kalbama ir apie tai, kaip suaugusieji nuolat keičia savo sprendimus ir moralus. Kodėl suaugusieji kūdikį moko kalbėti, o vėliau paaugusį tildo? Kodėl, kai vaikas klausia „ką veikti“, jam pasakoma „veik ką nori“, o kai jis „veikia ką nori“, būna baramas už tai, kad „negalvoja, ką daro“. Tai paprastos ir jautrios istorijos. Aprašoma, kaip žmogui sugrąžinti pasitikėjimą savimi ir kitais, rodant jam dėmesį ir tiesiog būnant šalia. Projekto veiklos ir mokymai man padėjo pažvelgti į savo motinystę tarsi iš šalies, pamatyti savo klaidas. Žinoma, tos motiniškos kantrybės kartais pritrūksta, tačiau, turint žinių, lengviau suprasti ir save, ir vaiką.

Projekto veiklos ir mokymai suteikia pasitikėjimo savimi ir sustiprina žinojimą, kad klaidas niekada nevėlu taisyti, o kiekviena savo vaiką mylinti ir juo besirūpinanti mama ir yra pati geriausia.“

 

Parengė Ramunė Žilienė