Mobiliųjų telefonų keliamas pavojus

Šiuo metu mobilusis telefonas tapo būtinybe. Manoma, kad Lietuvoje mobiliojo ryšio telefonais naudojasi apie 85 proc. Lietuvos gyventojų, taigi be ryšio, ko gero, likę tik kūdikiai ir garbiausi senoliai. Jau nestebina mokinukai, einantys su prie ausų pridėtais telefonais. Mobilieji telefonai suteikia galimybę naršyti internete, žiūrėti televiziją, žaisti žaidimus ir naudotis kitomis pramogomis, kurios pailgina naudojimo telefonu trukmę dienos metu. Mes ramiai gyvename savo kasdieninėje aplinkoje, labai dažnai naudodamiesi telefonu ir visiškai nesusimąstome apie žalingą jų spinduliuojamos elektromagnetinės spinduliuotės poveikį mūsų bei mūsų vaikų sveikatai.
Mobilieji priėmimo-perdavimo įrenginiai betarpiškai įkaitina organizmo audinius. Audiniams sugeriant elektromagnetinę radiaciją, molekulės įsielektrina. Radiacijai perėjus į šiluminę energiją, pasireiškia terminis poveikis ir galimas organizmo audinių perkaitimas. Lyginant su kitais elektroniniais prietaisais (televizoriais, kompiuteriais), mobiliojo ryšio priemonės generuoja žymiai galingesnes elektromagnetines bangas. Juk neveltui ligoninėse yra draudžiama naudotis mobiliaisiais telefonais metro spinduliu nuo ligonių lovų bei medicininės įrangos. Ne mažiau pavojingas telefonų poveikis lėktuvų aparatūrai skrydžio metu. Žmogaus organizmui mobilieji telefonai taip pat daro neigiamą poveikį
Pagrindinį poveikį žmogaus sveikatai daro aukšto dažnio spinduliuotės, kurias sukuria telefono antena, ir, nežiūrint to, kad daugelyje telefonų jų nematome, tačiau antena yra kiekviename mobiliame telefone (dažnai ji yra korpuse).
Kai kurie gydytojai mano, kad mobiliųjų telefonų naudojimas yra pavojingesnis nei rūkymas. Tiesa, mažai kas dėl to susimąsto, nes žala pamatoma ne iš karto, susidurti su ja akivaizdžiai teks tik po kurio laiko. Švedų mokslininkų tyrimas nustatė, kad žmonėms, kurie per savo gyvenimą mobiliuoju telefonu prakalbėjo 2000 ir daugiau valandų, rizika sirgti smegenų vėžiu 270 proc. padidėja. Didžiausia rizika buvo iki 20 metų amžiaus grupėje. Šį tyrimą atlikę mokslininkai teigia, kad mobiliųjų telefonų naudotojai gali susirgti vėžiu po 15, 20 ar net 30 metų. Žmogus, besinešiojantis mobilųjį telefoną, vaikšto su elektrinę radiaciją skleidžiančiu prietaisu. Kiekvienas mobilusis telefonas spinduliuoja skirtingą radiacijos dozę, dar vadinamą SAR. Šis mobiliųjų telefonų skleidžiamų elektromagnetinių bangų didžiausią leistiną sugertį apibūdinantis rodiklis (SAR) priklauso nuo telefono įrangos bei kalbančiojo nutolimo nuo pagrindinės stoties – kuo ji arčiau, tuo jis bus žemesnis. Maksimali Europos Sąjungoje leidžiama SAR reikšmė yra 2W/kg, todėl verta rinktis kuo naujesnius telefono modelius, nes mobiliųjų telefonų gamintojai vis daugiau atsižvelgia į specialistų rekomendacijas mobiliųjų telefonų poveikio sveikatai tema.
Mobilieji telefonai gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, stresą, nemigą ar sutrikdyti miego procesą, raumenų skausmus, sukelti smegenų ir kitų rūšių vėžį.
Ypatingai mobilieji telefonai pavojingi vaikams, nes jų kaukolė yra plonesnė,ir smegenys vystosi labai intensyviai, todėl mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos lengviau prasiskverbia pro plonesnius kaukolės kaulus ir taip neigiamai veikia smegenų vystymąsi. Eksperimentais įrodyta, kad vaikai elektromagnetinės energijos spinduliuotės absorbuoja 2-4 kartus daugiau nei statistinis suaugęs žmogus. Augančio vaiko organizmas pasižymi padidintu jautrumu visoms spinduliuotėms. Tai paaiškinama tuo, kad jų dar neišsivysčiusios apsauginės imuninės sistemos gali stipriai nukentėti nuo nuolatinių spinduliuočių poveikio. Minėtų poveikių pasekmė –
sutrikdomas organizmo ląstelių stabilumas ir nervų sistemos veikla; vaikai iki 18 metų besinaudojantys mobiliais telefonais, rizikuoja susidurti su atminties problemomis, dėmesio sutrikimu, nemiga ir nuolatiniu galvos skausmu; jiems padidėja rizika susirgti epilepsija ir onkologinėmis ligomis; vaikui, intensyviai besinaudojant telefonu, gali išryškėti „suerzinto silpnumo sindromas“, pasireiškiantis kaprizingumu, emocijų nevaldymu ir nuotaikų kaita, atsiranda psichologinių problemų, jis dalinai apsiriboja nuo jį supančio pasaulio. Tolesnėje ligos eigoje atsiranda nemiga, miegas tampa neramiu, atsibudus ryte gali pasireikšti pykinimas, jie skundžiasi dažnais galvos skausmais. Mokyklinio amžiaus vaikams atsiranda sunkumai moksluose (dėl koncentracijos sumažėjimo).
Naujausiais duomenimis, mobilusis telefonas turi neigiamos įtakos besivystančias embriono smegenis, jeigu būsima mama dažnai kalba mobiliuoju. Mokslininkai nustatė, kad motinoms, kurios nėštumo metu naudojosi mobiliu telefonu, 55 proc. dažniau gimdavo vaikai su įvairiomis psichinėmis problemomis. Genetikai griežtai tvirtina, kad mobilaus telefono spinduliuotė veikia chromosomų struktūrą. Tai gali iššaukti vaisiaus vystymosi anomalijas jau pirminėse stadijose.
Pasaulio sveikatos organizacijos pozicija šiuo klausymu žinoma seniai: elektromagnetiniai laukai kenkia vaiko sveikatai. Be to vaikas „priims“ sau žymiai daugiau spinduliuočių nei jo tėvai, kurie įsigijo mobilius telefonus žymiai vėliau nei jie. Daugelyje išsivysčiusių šalių yra įvykdomos nacionalinės programos telefono vartojimo prevencijai.
Kaip sumažinti mobiliųjų telefonų keliamą žalą?
– Kalbėti įsijungus mikrofoną ir laikyti kuo toliau, ne mažiau 10 cm nuo kūno. Mobiliojo elektromagnetinė radiacija labai sumažėja, laikant jį toliau nuo kūno.
– Nešiojantis, mobilaus telefono nekabinti ant kaklo, nes tai veikia širdį. Nelaikyti net ir kišenėje, nes, net ir nekalbant, telefonas spinduliuoja elektromagnetines bangas ir turi elektromagnetinį lauką. Jį geriausia laikyti atskiroje rankinėje ir kuo toliau nuo kūno.
– Nedėti telefono prie ausies tol, kol kitas žmogus neatsiliepia, nes radiacija yra žymiai didesnė ryšio sujungimo procese.
– Kalbėti lauke, nes uždarose erdvėse signalas ir skleidžiama radiacija tampa labiau koncentruota.
Šalia esantis žmogus taip pat kenčia nuo pasyviosios spinduliuotės, todėl kalbėkite, atsitraukę nuo kitų. Kalbėkite iš tos vietos, kur ryšys geriausias, nes ten mažiausia ekektromagnetinė spinduliuotė. Venkite naudotis mobiliuoju, jei signalas ypač silpnas.
– Išjungti mobilųjį telefoną nakčiai ar bent jau nelaikyti arti lovos, nes elektromagnetinės bangos trikdo smegenų bangas ir taip neleidžia tinkamai miegoti ir gerai pailsėti.
– Nesinaudokite telefonu kaip žadintuvu. Net tada, kai telefonu nekalbate, jis spinduliuoja elektromagnetines bangas. Taigi geriau jį laikykite kuo toliau nuo kūno ir ypač galvos, o dar geriau – net nesineškite jo į tą kambarį, kuriame miegate.
Bevieliai stacionarūs telefonai yra dar pavojingesni nei mobilūs telefonai, nes jie sukuria elektromagnetinį lauką visame name, ir taip jame gyvenantys žmonės nuolat gauną radiacijos.
Beje,kalbėjimas telefonų vairuojant, taip pat yra labai pavojingas ir net 400 proc. padidina riziką patekti į avariją. Vienas tyrimas parodė, kad kalbėjimas telefonu pavojingesnis nei vairavimas, lengvai išgėrus alkoholio.
Nekyla jokių abejonių, kad mobilieji telefonai yra labai pavojingi sveikatai, todėl naudokime juos pagal paskirtį perduoti informaciją, o ne išreikšti emociją, skaityti spaudą ar žiūrėti filmus.

Parengė Stasė Malokviejienė, Alytaus visuomenės sveikatos centro Druskininkų skyriaus vyriausioji specialistė