Integrali pagalba į namus palengvina slaugomų druskininkiečių ir jų artimųjų kasdienybę
Tas, kuris patyrė, ką reiškia namuose slaugyti neįgalų ar sunkiai sergantį senyvo amžiaus artimąjį, gerai žino, kokia gali būti svarbi ir reikalinga aplinkinių pagalba. Juk dėl nelengvos kasdieninės naštos, slaugant brangų sau žmogų, senka ne tik fizinės, bet ir psichologinės jėgos. Dabar, kai ir Druskininkų savivaldybės gyventojai naudojasi integralia pagalba namuose, savo ligoje ar negalioje slaugomi asmenys nebėra vieniši, o jų artimieji gali lengviau atsikvėpti. Jie yra užtikrinti, jog bet kuriuo rūpimu artimojo slaugos klausimu galės gyvai konsultuotis su patyrusiais slaugos praktikais. Ir patys, esant poreikiui, galės grįžti į darbo rinką, išnaudoti savirealizacijos galimybes ar tiesiog pailsėti, nesijaudindami, kad tuo metu jų artimieji lieka be priežiūros. Integrali pagalba į namus reiškia, kad tuo metu slaugomas žmogus gauna ne tik kvalifikuotą jam būtiną pagalbą, bet ir bendravimo džiaugsmą, atidų dėmesį.
Integralios pagalbos darbuotojos pasiruošusios lankyti pacientus/Laimos Rekevičienės nuotrauka
Integrali pagalba yra viena iš naujausių socialinių paslaugų, teikiamų mūsų šalies neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims. Integrali pagalba susieja ir dienos socialinės globos namuose paslaugų, ir medicinos paslaugų (slaugos) teikimą bei konsultacinę pagalbą artimuosius prižiūrintiems šeimos nariams. Asmenims, norintiems gauti integralią pagalbą namuose, turi būti nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis. Integrali pagalba 1 asmeniui gali būti teikiama iki 4,5 val. per dieną, iki 5 dienų per savaitę.
Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojo Lino Urmanavičiaus teigimu, tokiu būdu teikiamos paslaugos asmenų su negalia šeimos nariams suteikia galimybę tinkamai pasirūpinti slaugomais artimaisiais: „Gaunant integralią pagalbą namuose, pašviesėja neįgalių, senyvo amžiaus žmonių kasdienybė, o juos prižiūrintiems artimiesiems lengviau jais rūpintis.“
Į namus – visa komanda
Integralios pagalbos paslaugas Druskininkų savivaldybėje teikia Socialinių paslaugų centras, su Europos socialinio fondo agentūra 2016 m. spalio 5 d. pasirašęs „Integralios pagalbos teikimas Druskininkų savivaldybėje“ finansavimo sutartį.
Druskininkų Socialinių paslaugų centro integralios pagalbos komandą sudaro po vieną socialinį darbuotoją ir slaugytoją, šeši lankomosios priežiūros specialistai ir trys slaugytojo padėjėjos. Pagalba teikiama 17 savivaldybės gyventojų, kurių vyriausiam 93, jauniausiam – 36 metai.
Kaip patikino Socialinių paslaugų centro direktorė Asta Aleksienė, kai paslaugas teikia komanda, darbas nevyksta skubotai, procedūros ir patarnavimai atliekami atidžiau, dėmesingiau, lieka daugiau laiko pabendrauti: „Slaugytojas ir slaugytojo padėjėjai rūpinasi žmogaus sveikatos būkle, kūnu, o socialinis darbuotojas ir lankomosios priežiūros darbuotojai – buitimi, socialiniais poreikiais. Rūpinamasi maitinimu, asmens higiena, buitimi, atliekama pragulų priežiūra ir profilaktika, stebima bendra sveikatos būklė.“
Socialinių paslaugų centras įsigijo du lengvuosius automobilius, čiužinį-vonią, keltuvus į vonią, porolono čiužinius pragulų profilaktikai ir gydymui, vartymo ir perkėlimo paklodes, universalius neįgaliųjų vežimėlius, kitą slaugos įrangą, palengvinančią darbą su neįgaliaisiais.
Svarbu ir bendravimas
Integralią pagalbą gaunantys žmonės ir jų artimieji labai patenkinti, o paslaugas teikiančios komandos darbuotojai jų namuose yra ypač laukiami. Aštuoniasdešimtmetė druskininkietė Marija Klimienė gyvena viena, jai nustatytas nuolatinės slaugos poreikis, reikalinga nuolatinė kito asmens slauga ir priežiūra: „Mane lanko ir dukros, rūpinasi, bet jos turi savo šeimas, tai nuolat su manimi negali būti. Labai padeda Socialinių paslaugų centro darbuotojos, kurios kasdien ateina. Mane prausia, išverda valgį, pasitariu dėl vaistų. Džiaugiuos, kad ateina tos moterys, kad galiu ir pabendrauti, pasikalbėti. Labai gerai, kad gaunu tokias paslaugas.“
Pasak Socialinių paslaugų centro integralios pagalbos komandos slaugytojos Jurgitos Grudzinskienės, slaugomi žmonės laukia integralios pagalbos darbuotojų, džiaugiasi jų teikiama profesionalia pagalba. Pirmiausia, apsilankiusi kliento namuose, ji įvertina, kokių paslaugų jam pagal sveikatos būklę ir gydytojų rekomendacijas reikia: matuoti kraujospūdį, cukraus kiekį kraujyje, vartoti geriamuosius ar injekcinius vaistus, papildus, keisti sauskelnes; įvertinama, ar klientas yra savarankiškas, ar pajėgus pats pavalgyti, koks reikalingas judėjimo, maitinimosi režimas, ar nėra pragulų.
Kaip patikino slaugytoja, slaugomuosius džiugina nuoširdus bendravimas: „Mums gera matyti, kai pagerėja slaugomojo sveikata, nuotaika. Jau yra klientų, kuriuos slaugant, pavyko užgydyti pragulas, jiems nebetirpsta galūnės, pagerėjo kraujotaka. Jų dėkingas žvilgsnis, šypsena mums yra labai svarbūs. O artimieji taip pat jaučiasi drąsiau, kai gali pasitarti su profesionalais: kaip padėti slaugomajam išvengti pragulų, paskatinti jį judėti. Aktualūs ir mitybos, režimo klausimai. Su artimaisiais deriname laiką, kad slaugantysis šeimos narys galėtų pailsėti, išeiti iš namų, suderinti šeimos ir darbo įsipareigojimus, o jų artimasis būtų slaugomas.“
Slaugos paslaugos, artimųjų konsultavimas teikiamas nemokamai. Asmuo, gaudamas dienos socialinės globos ir slaugos paslaugas, moka tik už socialinės globos paslaugas. Mokėjimo už dienos globą dydis nustatomas, atsižvelgiant į asmens (šeimos) pajamas. Asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių), globėjas, rūpintojas dėl integralios pagalbos namuose gavimo turi kreiptis į Druskininkų savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, Vasario 16-osios g. 7. Informacija teikiama Tel.: 8 313 52543.