Folkloro šventėje – įvairių Lietuvos regionų kolektyvai ir tautinių kostiumų margumynas

Rugpjūčio 13-15 dienomis Druskininkuose organizuota 23-oji regioninė Dainavos krašto folkloro šventė. Pramogų aikštėje ir Vilniaus alėjoje surengta tautodailės, amatų ir kulinarinio paveldo mugė, pademonstruotas etnokinas apie mūsų regione kuriančius tautodailininkus, veikė A. Bernatonio tapybos ant senų langinių paroda „Ką pasakoja senosios langinės“, M. Lukaševičienės dzūkiškų juostų paroda.


Renginio pradžioje pagerbti folkloro kolektyvų vadovai/Ramunės Žilienės nuotrauka

Šeštadienio popietę prasidėję įvairių Dainavos krašto folkloro kolektyvų pasirodymai džiugino susirinkusiuosius visą ilgąjį savaitgalį – iki Žolinės šventės. Sekmadienį surengta vienbalsių dainų popietė ir festivalio pabaigos koncertas, o pirmadienį druskininkiečiai ir kurorto svečiai, pasivaikščioję Vilniaus alėjoje veikusioje tautodailės dirbinių, amatų ir kulinarinio paveldo mugėje, dar galėjo įsigyti unikalių dirbinių.
Tradicinio ir gausų būrį folkloro mėgėjų suburiančio festivalio organizatorius – Druskininkų kultūros centras, rėmėjai – Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centras AQUA, UAB „Taurys“, ūkininkė Aldona Pigagienė, restoranas-kepykla „Romnesa“, folkloro festivalio projektą iš dalies finansavo Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Festivalio metu druskininkiečiai ir kurorto svečiai turėjo progą ne tik pasiklausyti įvairių kolektyvų parengtą programą, bet ir pasigėrėti jų kostiumais, reprezentuojančiais įvairius Lietuvos regionus.
Sveikindama festivalio dalyvius, Druskininkų kultūros centro direktorė Rimutė Viniarskaitė pasidžiaugė, kad jau dvidešimt trečiąjį kartą į Druskininkus suvažiavo tautinio meno mylėtojai, puoselėtojai ir skleidėjai: „Džiaugiamės, kad tradicinio festivalio dienos kaskart atneša šventę ir druskininkiečiams, ir kurorto svečiams, o koncertuojantys kolektyvai tampa Lietuvos ambasadoriais, pristatydami lietuvių tautos etninį ir kultūrinį paveldą, jo savitumą, grožį.“
Druskininkų savivaldybės administracijos specialistė kultūrai ir turizmui Ingrida Griniūtė Savivaldybės vadovų vardu padėkojo visiems kolektyvams už tai, kad jie taip nuoširdžiai puoselėja etninę kultūrą, skleidžia ją ne tik Lietuvoje, bet ir už mūsų šalies ribų.
Renginio pradžioje pagerbti folkloro kolektyvų vadovai. Scenoje jiems įteiktos festivalio organizatorių padėkos ir dovanos. Darniai nuskambėjo visų kolektyvų vadovų sudainuota bendra daina „Aš kelaliu keliavau“.
Daina „Ar gerą kelią svečiai keliavo“ susirinkusiuosius pasveikino Druskininkų „Ryto“ gimnazijos folkloro ansamblis „Racilukai“ (vad. Lina Dudulienė), jau 27-erius metus skleidžiantis liaudies kūrybą ir dalyvaujantis daugybėje folkloro švenčių. Kartu su gimnazistais dainuoja ir šoka mokytojai, gimnazistų sesės ir broliai, mamos, – buvusios, o dabar ir vėl esančios ansamblietės. Festivalyje koncertavo Druskininkų kultūros centro Viečiūnų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Žemynėlė“ ir Druskininkų kultūros centro folkloro ansamblis „Stadalėlė“ (vad. Lina Balčiūnienė). Ansamblis „Stadalėlė“ gyvuoja jau 22 metus, nuolat koncertuoja Savivaldybės, respublikiniuose, tarptautiniuose renginiuose ir kaip vienas geriausių dzūkų tradicijų tęsėjų, kviečiamas dalyvauti Lietuvos dainų švenčių Folkloro dienos programose, festivaliuose. Festivalio svečiai išgirdo ir naują kolektyvą – Viečiūnų laisvalaikio salės kapelą (vad. Linas Savulionis), ir šiemet 15 kūrybinės veiklos metų sukaktį švenčiantį Druskininkų kultūros centro Leipalingio laisvalaikio salės folkloro ansamblį „Serbenta“ (vad. Aleksandra Petravičienė).
Druskininkiečius bei kurorto svečius pradžiugino ir iš kaimyninių, ir iš tolimesnių Lietuvos regionų atvykę kolektyvai: Valkininkų folkloro ansamblis „Santaka“ (vad. Jolanta Molienė); Kučiūnų laisvalaikio salės folkloro ansamblis „Parinkcis“ (vad. Jolita Karaliūnienė) jungianti įvairaus amžiaus dalyvius; nuoširdžias klausytojų ovacijas pelnė Alytaus rajono Daugų kultūros centro Alovės filialo folkloro ansamblis „Susiedai“ (vad. Ramunė Miškauskienė; muzikavo Merkinės liaudiškos muzikos kapela „Strauja“ (vad. Arvydas Janulevičius), gyvuojanti trečius metus; koncertavo ir Trakų Vokės dvaro sodybos folkloro ansamblis „Vija“ (vad. Arvydas Kirda), kurio dalyviai – įvairaus amžiaus Panerių seniūnijos gyventojai, suvienyti dainos, šokio ir muzikavimo tradiciniais liaudies instrumentais; įdomu buvo išgirsti Ignalinos krašto folkloro ansamblį „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė), savo repertuare turintį ne vieną koncertinę programą, parengtą pagal Ignalinos krašto folklorą, su tik šiam kraštui būdingais papročiais, tradicijomis, dainomis, sutartinėmis, šokiais, rateliais, tarmiškais pasakojimais; festivalyje dalyvavusių vilniečių, Vilkpėdės bendruomenės socialinių paslaugų centro folkloro ansamblio „Versmė“ (vad. Dalia ir Darius Mockevičiai) kolektyve dalyvauja iš įvairių Lietuvos regionų kilę žmonės, nepamiršę gimtosios tarmės, mokantys pasakoti šmaikščius anekdotus, linksmus nutikimus, muzikuojantys armonikomis, bandonija, kanklėmis, basetle, būgneliais, žvangučiais, skudučiais, lumzdeliais.
Finaliniame festivalio pradžios koncerte daugelį sužavėjo Minsko folkloro ansamblis „Rada“ (vad. Vasilijus Mardačiovas). Pristatydama auditorijai šį kolektyvą, renginio vedėja Danguolė Žėkienė patikino kad, jis vienija žmones, kurie, nors ir nėra kultūros profesionalai, labai domisi senosiomis Baltarusijos tradicijomis, ansamblio repertuare yra dainų, kurios surinktos ir užrašytos ekspedicijų metu Baltarusijos kaimuose.

Druskininkų kultūros
centro ir „Mano Druskininkai“ informacija