Mėšlas turi būti kaupiamas taip, kad būtų išvengta paviršinio ir požeminio vandens taršos

Kaip Druskininkų krašto ūkininkai tvarkosi, regis, su „neparadiniais“ reikalais, ūkininkaudami kurortinėje savivaldybėje? Vietos aplinkosaugininkų teigimu, rūpesčių dėl aplinkosaugos šio krašto ūkininkai nesudaro, tai – dažniau aplinkiniuose regionuose esančių, didžiųjų ūkių problema. Druskininkų savivaldybės teritorijoje esančiuose ūkiuose pastaraisiais metais būta smulkių pažeidimų, neturinčių įtakos gamtos taršai, o ūkininkai turėjo galimybę juos pašalinti iš karto.

Netoli nuo Druskininkų esančiame Didžiasalyje lankytojus pasitinka sūrių gamintoja Gražina Auguvienė. Ūkininkė, savo ūkyje augindama 10 karvių, neteršia aplinkos, rūpinasi, kad galvijų mėšlas būtų saugiai tvarkomas.

 

Tręšia savo ūkyje dirbamos žemės plotus

G. Auguvienė patikino, kad jų ūkyje yra uždaro ciklo principas: patys savo auginamų gyvuliukų mėšlu tręšia savo ūkyje dirbamos žemės plotus: „Mūsų ūkis nedidelis: laikome 10 karvių. Tvarto erdvė – 200 kvadratinių metrų, tad karvėms tai yra tinkama, pakankamai erdvi patalpa ir pajudėti. Jos laikomas tvarte, po stogu; ant gilaus kraiko, todėl ūkinių gyvūnų mėšlas ir srutos susigeria į šiaudus. Mėšlą išvežame kartą per metus – pavasarį susikaupęs mėšlas sukraunamas į kratytuvus ir paskleidžiamas ant dirbamos žemės plotų bei įterpiamas į dirvą kaip trąša. Laukus apariame ir paruošiame dirvą kukurūzų sėjai. Kadangi karves laikome po stogu, ant gilaus kraiko – tai visa problema kaip ir išsisprendžia. Tai yra vienas iš paprasčiausių būdų, kaip tvarkyti mėšlą ir srutas, kai ūkis yra nedidelis. Tiesiog reikia turėti pasiruošus daug šiaudų; juos klojame tvarte du kartus per dieną: ryte ir vakare. Kaip mums aiškino ir konsultantai, tvarte turi būti sausa taip, kad atėjęs galėtumei „atsiklaupti“ ir neišsitepti. Stengiamės laikytis tokios tvarkos.“

Ūkininkės G. Auguvienės 10 karvių laikomos tvarte, ant gilaus kraiko, todėl mėšlas ir srutos susigeria į šiaudus. Susikaupęs mėšlas  kartą per metus paskleidžiamas ant ūkyje dirbamos žemės plotų/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Pažeidimų išvengiama

Kaip nurodoma mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimų apraše, mėšlas ir (ar) srutos turi būti kaupiami ir (ar) laikomi taip, kad būtų išvengta paviršinio ir požeminio vandens taršos. Mėšlas ir (ar) srutos turi būti kaupiami tvartuose, mėšlidėse, srutų kauptuvuose ir (ar) tirštojo mėšlo rietuvėse prie tvarto. Taip pat tirštasis mėšlas gali būti laikomas rietuvėse lauke, pagal nustatytus reikalavimus.

Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento (ARAAD) Druskininkų agentūros vedėjas Sigitas Kvaraciejus pabrėžė, kad gyvenamosiose vietovėse turi būti laikomasi mažiausių leistinų atstumų nuo gretimo sklypo statinių, taikomų mėšlidėms, o vieta turi būti parenkama tokia, kad potvynio, liūčių metu jos neapsemtų paviršiniai vandenys.

Daug Druskininkų savivaldybėje ūkininkų įsirengę giliuosius tvartus/ARAAD Druskininkų agentūros nuotrauka

S.Kvaraciejus priminė, kad mėšlas turi būti kaupiamas taip, kad būtų išvengta paviršinio ir požeminio vandens taršos: „Turi būti laikomasi nustatytų atstumų nuo vandens telkinių, melioracijos kanalų; didžiuosiuose ūkiuose privalo būti įrengti srutų kauptuvai, o srutos turi būti išvežamos laiku. Iš regione – Alytaus, Lazdijų, Prienų savivaldybėse esančių ūkių pastarųjų patikrinimų matyti, jog didžiausia problema yra ta, kad nesilaikoma srutų ir mėšlo laikymo reikalavimų, tačiau ši problema dažniau pasitaiko didžiuosiuose ūkiuose. Tai yra, tokiuose ūkiuose, kai laikoma daugiau kaip 1200 SG (sutartinis gyvulys) gyvulių. Taip pat neretai, būtent didžiuosiuose ūkiuose, pasitaiko ir tokių pažeidimų, kai nesilaikoma tręšimo planų. Tokie planai sudaromi, atsižvelgiant į ūkyje sukauptą mėšlo kiekį. Kiti pažeidimai tokiuose ūkiuose gali būti susiję ir su tręšimo laikotarpiais. Druskininkų savivaldybėje didžiųjų ūkių – mažuma. Pastaraisiais metais fiksuojami tokie smulkūs pažeidimai, kurie neturi įtakos gamtos taršai ir kuriuos ūkininkas turi galimybę pašalinti iš karto.“

Ūkių tikrinimo planus sudaro Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento Kontrolės skyrius. Pernai patikrinta 10 Druskininkų savivaldybės teritorijoje registruotų ūkių; šiemet – visame regione – per vadinamuosius rotacinius patikrinimus – patikrinta 12 ūkių, iš jų 3 – Druskininkų savivaldybėje. Kaip patikino S. Kvaraciejus, galima konstatuoti, kad Druskininkų savivaldybėje ūkininkai tvarkingi: „Dauguma ūkininkų yra įsirengę giliuosius tvartus. Gal dažniau pasitaikanti problema yra susijusi ne su mėšlo ir srutų laikymu, o su ūkyje susidariusių atliekų (panaudotos plėvelės, naudotų, nereikalingų padangų, susidariusių po ūkyje naudojamos technikos remonto ir kitų) tvarkymu.“

Per 2016-2017 metus Druskininkų savivaldybėje dėl aplinkosauginių pažeidimų, susijusių su mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimais, nebuvo nubaustas nei vienas ūkininkas; vienas – įspėtas dėl šių reikalavimų pažeidimo.