K. Dineikos sveikatingumo parke – vis daugiau sveikatinimo iniciatyvų

Druskininkiečius ir į kurortą sveikatos pasisemti atvykusius turistus, poilsiautojus džiugina atnaujintas Karolio Dineikos sveikatingumo parkas. Ilgus metus buvęs apleistas, naujam gyvenimui pernai pavasarį prikeltas parkas dabar vilioja jaukiomis poilsio zonomis vaikams ir suaugusiesiems, treniruokliais, pavėsinėmis, vandens procedūrų kompleksu, kaskadomis, pirtimi, jonų terapija. Unikali sveikatinimo erdvė pritraukia vis daugiau iniciatyvų, kurias pasiūlo ir patys druskininkiečiai.

Sveikuolis, licencijuotas gydomojo masažo specialistas, biologijos mokslų magistras Gediminas Grigelis ir druskininkiečius, ir kurorto svečius ragina aktyviai įsijungti į parko mankštų entuziastų bendruomenę. Praėjusių metų liepą pradėjus organizuoti mankštas parke, jo pastangos skatinti druskininkiečių sveiką gyvenseną ir fizinį aktyvumą įgavo pagreitį: prieš keletą savaičių Druskininkų Trečiojo amžiaus universiteto sveikatos ir fizinio aktyvumo fakulteto iniciatyvinė grupės parengtas projektas „Judėk pats ir išjudink savo miestą!“ pateko tarp dešimties geriausiai įvertintų Lietuvos olimpinio fondo sporto projektų iš visos Lietuvos, projektui skirtas finansavimas. Pasibaigus Druskininkų savivaldybės administracijos skelbtam konkursui kultūros ir sporto projektams remti, projektui „Druskininkų bendruomenės fizinio aktyvumo ugdymas K. Dineikos sveikatingumo parke“ taip pat skirta lėšų. „Džiaugiamės, kad mūsų iniciatyvos pastebimos bei remiamos“, – sakė G. Grigelis.

„Nė dienos be mankštos!“ – ragina G. Grigelis, vienas iš mankštų bei fizinio aktyvumo pratybų iniciatorių Sveikatingumo parke.Roberto Kisieliaus nuotrauka

Nuo darželinuko – iki senjoro
„Pernai, kai parkas buvo atnaujintas, druskininkiečiams mankštas pradėjome organizuoti būtent čia. Mums su kolega Jonu Buroku kilo mintis pradėti parke Senjoriados projektą – treniruotes organizavome tris kartus per savaitę. Pastebėjome, kad kaskart į mankštą ateina vis daugiau druskininkiečių ir norinčių mankštintis kurorto svečių iš Lietuvos ir užsienio šalių. Lankytojų pageidavimu, pratęsėme mankštas ir pradėjome vesti jas kiekvieną dieną. Labai džiaugiuosi, matydamas sveikai gyvenančius žmones, kurie nevengia judėti ir būti gamtoje bet kokiu oru, – sakė G. Grigelis. – Norėdami plėtoti savo veiklą, parengėme projektą, kurį pavadinome „Judėk pats ir išjudink savo miestą!“. Siekiame, kad K. Dineikos sveikatingumo parke užsiėmimuose dalyvautų įvairaus amžiaus žmonės. Projekto finansavimui skirtas lėšas planuojame panaudoti ir mūsų veiklos viešinimui, nes tikimės, kad plačiai skleidžiama žinia apie parko sveikatinimo iniciatyvas mums padės pritraukti dar daugiau entuziastų. Praėjusiais metais parko mankštose dalyvavo 5075 dalyviai, per dieną vidutiniškai sulaukdavome apie 30 sportuojančiųjų. Tikimės, šiemet dalyvių bus dar daugiau. Siekiame, kad judėjimo džiaugsmą ir naudą patirtų įvairaus amžiaus druskininkiečiai, nuo darželinuko iki senjoro.“ G. Grigelio teigimu, plėtojant sveikatinimo iniciatyvas parke, kad druskininkiečiams būų patogiau, numatoma popietinės ir vakarinės besimankštinančiųjų grupės, todėl laukiami entuziastai, norintys vesti fizinio aktyvumo pratybas tokiu metu.

Judėjimo džiaugsmą ir naudą gali  patirti įvairaus amžiaus druskininkiečiai / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Mankšta – energijos užtaisas
Įspūdžiais apie K. Dineikos sveikatingumo parke vedamas mankštas pasidalino ir druskininkiečiai.
Elena Mitkienė: „Aktyviai mankštinuosi jau beveik devynerius metus, anksčiau lankiau bočiams organizuotas mankštas, dabar mankštinuosi K. Dineikos parke. Labai retai praleidžiu užsiėmimus, tik tada, kai yra kitų svarbių, neatidėliotinų reikalų. Kodėl čia ateinu? Sveikatos pasisemti. Kai, pasimankštinusi, grįžtu namo, jaučiuosi dvasiškai pakylėta ir žvali. Nereikia net kavos gerti!“
Nijolė Baburina: „Jau ketverius metus reguliariai mankštinuosi. Ateinu kasdien, nes, jei kurį laiką nepasimankštinu, tuoj ima ką nors skaudėti, ypač pasijaučia stuburo bėdos. Gamtoje mankštintis smagiau: grynas oras, graži parko aplinka, linksma draugija. Visiems kartu mankštintis smagiau, nei vienam. Mankšta yra mano sveikatos šaltinis.“
Aldona Moškienė: „Į mankštą parke ateinu kasdien, „kaip į darbą“, bet kokiu oru. Pastebėjau, kad, jei kurį laiką nesimankštinu, vėl pasireiškia įvairūs negalavimai. Kol nesimankštindavau, tekdavo ant sąnarių dėti kompresus. Dabar, kai mankštinuosi, net nežinau, kur tie mano kompresai dingo! Tik jaučiu, kad jų man jau ir nebereikia. Savijauta pastebimai gerėja. Pareinu po mankštos tokia energinga, kad, rodos, kalnus galiu nuversti.“
Janina Žibūdienė: „Man klubo sąnarį turėjo keisti, buvo suplanuota operacija, tačiau, pradėjus mankštintis, mano savijauta pagerėjo. Kol kas operacijos atsisakiau, nes sąnario nebeskauda. Eidavau į mankštą ir žiemą: ne tik nesušalau, bet ir peršalimo ligų išvengiau, net slogos. Mankšta šiame parke – tai energijos užtaisas visai dienai. Čia išmokau ir labai naudingų sveikatai kvėpavimo pratimų. Sąlygos mankštintis ypatingos: gerai, kad parkas atnaujintas, sutvarkytas, galime mėgautis nuostabia aplinka, gamta. Kai į svečius atvažiuoja anūkai, ateiname čia visi drauge.“
Lilija Sviatikienė: „Aš pensininkė. Nors esu vilnietė, daug laiko sveikatinimo reikalais praleidžiu Druskininkuose. Į parką pasivaikščioti ateidavau dažnai, bet į mankštas vis neprisiruošdavau, kol neprispaudė sveikatos problemos: įsiskaudėjo sąnariai, stuburas. Sutikau Gediminą Grigelį, jis ir pakvietė į mankštas. Puikiai suprantu, kad, norint išspręsti sveikatos problemą, tai reikia daryti kompleksiškai. Mankštintis, judėti labai svarbu. Mankštos pratimai nėra sudėtingi, tačiau vienam sunku prisiversti juos daryti. Mankštinuosi parke nuo rudens, ir nugara jau nebeskauda, jaučiuosi gerai. Mankštų vadovai mankštas veda labai profesionaliai, geranoriškai, atidžiai atsižvelgia į kiekvieno besimankštinančiojo nusiskundimus ar negalavimus. Aš labai patenkinta.“

Vertinimui – 440 paraiškų
Sporto projektų pogramą „Išjudink save“ administruojantis Lietuvos olimpinis fondas (LOF) paskelbė projektus, gausiančius „The Coca-Cola Foundation“ finansavimą. Iš viso „Išjudink save“ programos komisijoje, kurioje dalyvavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK), LOF, Lietuvos olimpiečių asociacijos ir „Coca-Cola HBC Lietuva“ atstovai, vertinimui buvo pateikta net 440 paraiškų. Dešimčiai geriausių projektų išdalinti 25 tūkst. eurų. Aktyviausiai projektus teikė jų rengėjai iš Pietų Lietuvos – Birštono, Druskininkų, Lazdijų. Programą „Išjudink save“ LTOK ir bendrovė „Coca-Cola HBC Lietuva“ vykdo jau antrus metus, ja siekiama paskatinti Lietuvos žmones judėti daugiau. Tarp jos finansuojamų projektų – „LTeam žiemos olimpinio festivalis“, „Olimpinė diena“, „Judėjimo savaitė“, „Kalėdų karavanas“.

Pagrindas – K. Dineikos metodika
„Mankštų programas sudarėme, vadovaudamiesi žymaus fizinio lavinimo pedagogo, gydomosios fizinės kultūros specialisto Karolio Dineikos metodikų pagrindu. Mankštos ir treniruotės vedamos, pritaikant K. Dineikos sukurtus kvėpavimo, gimnastikos, specialius tempimo, raumenų stiprinimo, koordinacijos ir streso šalinimo metodus. Skiriame dėmesį skirtingo amžiaus žmonių fizinėms galimybėms ir atitinkamam fiziniam krūviui.

Parko sveikuolių iniciatyvas planuojama papildyti vienu iš populiariausių parko žaidimų – „petanke“ (pranc. pétanque). Visame pasaulyje žinomas žaidimas rutuliais yra puikus laisvalaikio praleidimo būdas, kai galima mėgautis smagia draugų ar šeimos kompanija ir būti gamtoje. Žaidimas puikiai tinka ir neįgaliems žmonėms. Parko bendruomenės veikloje esame numatę ir kitą naujovę – fizinio ir estetinio lavinimo žygius numatytais maršrutais po Druskininkų apylinkėse esančias vienas didžiausių, kaip teigia gamtininkas Mindaugas Lapelė, kontinentinių kopų Europoje“, – sakė G. Grigelis.

– Kodėl skatinate mankštintis būtent pagal K. Dineikos metodiką?
– Esu išstudijavęs įvairių stilių judėjimo ir mankštos metodikas, ir matau jų analogą K. Dineikos metodikoje, į kurią gilinuosi pastaruoju metu. Kam mums „ta importinė panacėja“, kai turime tokį tautinį lobį, kaip K. Dineikos mokymas? Jo metodikos yra saugios, labai noriu jas perduoti žmonėms, o kartu ir atiduoti deramą pagarbą K. Dineikos atminimui, jo paveldui, kurį siečiau su tautinės mankštos sąvoka. K. Dineikos idėjos byloja, kad žmogaus gyvenimo pagrindas yra kvėpavimas ir judėjimas. Todėl ir parke vedamose mankštose ypatingą dėmesį skiriame kvėpavimui, judėjimui ir judesių koordinacijai. Mankštas vedame, skatindami sportuojantį nenaudoti prieš savo kūną jėgos, mankštintis plastiškai – tokia mankšta tinka ir vaikams, ir įvairaus amžiaus žmonėms. Svarbiausia – žmonėms patinka.
Norėtųsi, kad K. Dineikos tradicijos būtų gyvos ne tik knygose. Džiaugiuosi, kad pavyko sukurti aktyvią K. Dineikos Sveikatingumo parko mėgėjų bendruomenę. Populiarinsime šviesios atminties K. Dineikos, dr. Algimanto Kačergiaus, kurio mokinys buvau, skleistas idėjas ir puoselėtas iniciatyvas.

– Kuo dar domitės?
– Stengiuosi gamtoje atgauti jėgas ir pasisemti iš jos energijos. Dažniausiai imu fotoaparatą į rankas ir važiuoju į mišką fotografuoti gamtos. O pastaruoju metu turiu naują pomėgį – Dzūkijos apylinkėse ieškau naujų maršrutų: kontinentinių kopų, į kurias būtų galima organizuoti fizinio aktyvumo žygius bendruomenei.

K. Dineikos sveikatingumo parke 10 val. visomis savaitės dienomis (išskyrus sekmadieniais) vykdomos veiklos
I ir VI: Geros fizinės savijautos treniruotės ir šiaurietiško vaikščiojimo žygiai.
II ir IV: Tempimo mankšta stuburui stiprinti ir nugarai atpalaiduoti (ant kilimėlių).
III: „Pažadink savo snaudžiančias galias“– ištvermės ir kvėpavimo pratybos su padidinto krūvio pratimais.
V: Šokių pratybos su zumbos ir bačiatos elementais. Parko žaidimai.

Ramunė Žilienė

 

Užsakymo Nr. MDR-44-005