Tradicinėje „Jotvingių šventėje“ šėlo ugnies ir vandens stichijos
Praėjusį savaitgalį jau septintą kartą minios pasipuošusių žmonių rinkosi į Leipalingyje organizuotą tradicinę „Jotvingių šventę“. Šių metų šventės tema – stichijos jotvingių ir mūsų šiuolaikiniame gyvenime.
„Šioje šventėje buvo akcentuojama ugnis ir vanduo, kurie neatsiejami nuo jotvingių gyvenimo ir pasaulėžiūros. Norėjome atitolti nuo tradicinių švenčių, kai buvo samdomi atlikėjai, siekėme ne tik atkurti pirmapradę „Jotvingių šventę“, bet ir įtraukti į ją vietos kolektyvus ir bendruomenę“, – sakė viena iš šventės organizatorių, Leipalingio laisvalaikio salės vadovė Rimantė Černiauskaitė-Kėrienė.


Pirmąją šventės dieną ausis ir protus užliejo puikioji Donaldo Kajoko poezija, atliekama tekstu ir daina talentingųjų Klaipėdos pilies teatro aktorių Reginos Šaltenytės, Vilijos Gruodytės-Šeputienės, Ramūno Šepučio, ir Jono Baltoko. Poezijos posmus į vieną įspūdingą koncertą meistriškai sudėliojo režisierius Alvydas Vizgirda.
Šeštadienį surengta pagrindinė šventė buvo skirta įvairaus amžiaus žiūrovams. Vaikai galėjo šėlti, žaisti, kepti, kurti augalų piešinius, ženkliukus „Džiaugsmo pievoje“ ir piešti pasaką nuotaikingame Rolando Dabruko spektaklyje.
Suaugusieji turėjo progą aplankyti muziejų, įsikūrusį dvare, taip pat pasidairyti po parodas „Jotvingių kelias“ ir „Užgimę ugnyje“. Vienoje iš jų buvo galima pamatyti rekonstruotus jotvingių ginklus ir daiktus, sužinoti jų radimo istoriją. Kita paroda buvo skirta ugnies valdovams – kalviams – ir jų sukurtiems darbams.

Šventėje organizuota ir edukacinė veikla – ant klevo ir ąžuolo lapų buvo kepama ruginė raugo duona, kuri vėliau ragauta su šviežiu medumi.
Šventės kulminacija tapo Jotvingių vakaras, kuriame žiūrovų laukė grupės „Žalvarinis“ koncertas ir Druskininkų kultūros centro režisierės Astos Žiurinskienės specialiai sukurta programa „Jotvingių pasakojimai“. Žiūrovai išvydo pasakojimus apie Jotvingių dvasiniame pasaulyje gyvuojančias deives ir dievus.
Renginyje buvo galima pamatyti ir išgirsti mūsų krašto meno pajėgas – Leipalingio laisvalaikio salės tautinių šokių kolektyvą „Leipūnas“ ir „Liepos“ (vadovė Asta Čmukienė ), skaitovą Džiugą Kuliešių, vokalistes Mortą Elžbietą Bieliukaitę, Indrają Čiukauskienę, Aušrinę Amšiejūtę, saksofonistą Tomą Čiukauską.

Ugnies šėlsmu pasirūpino „Ugningai“ (fakyrai), o vaizdo projekcijas ant šimtamečių dvaro medžių sukūrė ir akis malonino kompanija InterakctmediaLt.
„Norėjosi, kad būtų galima žaisti su stichijomis – ne visomis iš karto, o po dvi, nes tai – dviejų metų projektas. Šiemet „ėmėme“ ugnį ir vandenį, taigi ir visą programą bandėme sieti su ugnimi bei vandeniu. Kitais metais šventėje vyraus žemė ir oras. „Jotvingių šventėje“ dalyvavo apie pusė tūkstančio žiūrovų – ne tik vietinių, išeivių iš mūsų krašto, bet ir nemažai tų, kurie į šią šventę atvyko iš kitų miestų. Kai kurie net iš anksto rezervavo viešbučius. Vadinasi, ši šventė jau tapo žinoma visoje Lietuvoje, tai džiugina“, – sakė R. Černiauskaitė-Kėrienė.

Leipalingyje jau septintą kartą organizuota tradicinė „Jotvingių šventė“ / Druskininkų kultūros centro archyvo nuotraukos
Parengė Laimutis Genys