Tarptautinės gimtosios kalbos dienos išvakarėse – susitikimas su rašytoja Kristina Gudonyte
Jūratė Šalengienė
vyresnioji lietuvių kalbos mokytoja
Vasario 21-ąją, Tarptautinę gimtosios kalbos dieną, „Atgimimo“ mokyklos aktų salėje surengta netradicinė lietuvių kalbos pamoka. Ją pradėjo mokyklos direktorė Danutė Časienė, apibūdindama mūsų gimtosios kalbos svarbą kalbininko J. Jablonskio žodžiais: „Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savosios nemokėti“. Ji pristatė netradicinės pamokos viešnią – aktorę, režisierę, scenaristę, dailininkę, rašytoją Kristiną Gudonytę, mielai sutikusią atvykti į mokyklą ir pabendrauti su mokiniais.
Aktorė, režisierė, scenaristė, dailininkė, rašytoja Kristina Gudonytė mielai sutiko atvykti į „Atgimimo“ mokyklą pabendrauti su mokiniais/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka
Susitikime daugiausia dėmesio buvo skirta jos naujausiai knygai „Jie grįžta per pilnatį“, pretenduojančiai tapti Metų knyga paaugliams. Stebina menininkės talentų įvairovė: sukurti vaidmenys teatre ir filmuose, filmų „Dvynukės“, „Dvynukai ir dvynukės“, populiarių serialų scenarijai ir režisavimas, tapyba (15 personalinių parodų) ir penkios parašytos knygos. Rašytojai labiausiai rūpi paauglių pasaulis, todėl net dvi jos knygos jau pripažintos geriausiomis metų knygomis paaugliams: |Blogos mergaitės dienoraštis“ (2009m.), „Ida iš šešėlių sodo“ (2012m.) . 2014 m. K. Gudonytei už kūrybą vaikams ir paaugliams, įtaigų intelektualinį ir psichologinį turinį ir jautrumą gimtajai kalbai buvo paskirta Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premija. Į klausimą, kodėl rašo paaugliams, rašytoja atsako: „ Man regis, juos geriausiai suprantu ir myliu. Keista, bet iki šiol ši amžiaus grupė emocionaliai man artimiausia.“
Susitikime visus sužavėjo rašytojos nuoširdus, betarpiškas bendravimas. K. Gudonytė papasakojo apie pirmosios savo knygos „Gėlių dvaras“ atsiradimą – susilaužius koją, teko daug laiko praleisti namuose, o kadangi ji yra labai veikli ir energinga, be darbo negalėjo tverti, pradėjo rašyti. Prisimindama vaikystę, rašytoja atskleidė savo to meto pomėgius: užlipti į aukštą pušį ir suptis jos viršūnėje, lakstyti ant stogų ir su fotoaparatu ieškoti geriausio kadro. Nutrūktgalviški pomėgiai K. Gudonytės neapleido, studijuojant vokiečių filologiją Vilniaus universitete. Tuomet būsima aktorė ir rašytoja buvo susidomėjusi tapyba, ir jai reikėjo žmogaus skeleto. Eidama pro šv. Jonų bažnyčią, ji pastebėjo vyrus, maišais iš šventovės požemių nešančius žmonių kaulus. Sužinojusi, kad juos gabena į šiukšlyną, studentė nusprendė naktį pati požemiuose pasirinkti jai reikiamų kaulų. Įėjusi į vieną kriptą, rado visą išlikusį skeletą, tetrūko tik kelių pirštukų. Bebaimę požemių tyrinėtoją, lendančią pro angą prie atstumto altoriaus, sustabdė pasigirdusios dejonės, bet, greit pasiaiškinusi pabudintam iš saldaus miego bažnyčios sargui, ji skuodė tolyn. Vos jos neparblokšdamas, prieš pat nosį prašvilpė automobilis, sugrąžinęs į realybę ir šmaikščius pamąstymus apie kaulų krūvą avarijos atveju… O šis nuotykis pravertė rašant knygą „Jie grįžta per pilnatį“, kurią K. Gudonytė sukūrė, iš „Tyto alba“ leidyklos vadovės sulaukusi idėjos parašyti knygą apie Vilniaus praeitį.
Rašytoja išraiškingai perskaitė įspūdingiausias ištraukas apie penkiolikamečių Augio ir Žygio pradanginimą skradžiai žemę į Renesanso laikus ir apie mago ausies priklijavimą mįslingu skysčiu… Mokiniai, susidomėję, klausėsi viešnios pasakojimo bei skaitymo ir patys jai pateikė daugybę klausimų. Visus domino, kaip kyla mintis parašyti naują knygą. „Idą iš šešėlių sodo“ autorė rašiusi, įkvėpta liūdnų išgyvenimų po savo kolegų V. Kernagio, V. Grigolio mirties. Pagal šią knygą ji parašė scenarijų ir pastatė spektaklį Panevėžio „Meno“ teatre. Mokinius domino, kada rašytoja pradėjo kurti, kokios knygos vaikystėje buvo mėgstamiausios, ar lengva rašyti scenarijų serialui, kur randa veikėjus… K. Gudonytė išsamiai atsakė į visus klausimus ir pati savo jaunųjų skaitytojų pasiteiravo, kokia tematika parašytą knygą jie norėtų perskaityti. Pasigirdo atsakymai, vienas jų – Mato Subačiaus idėja apie ateities mokinius ir mokyklą – rašytoją taip sudomino, kad ji pažadėjo: jei parašytų tokią knygą, dedikuotų ją Matui.
Kadangi netradicinės pamokos laikas jau seniai buvo pasibaigęs, o mokinių klausimai neišseko, mokyklos direktorė Danutė Časienė norinčius daugiau sužinoti apie K. Gudonytę, jos kūrybą ir betarpiškai pabendrauti pakvietė apsilankyti Vilniuje vasario 25-28 dienomis surengtoje Knygų mugėje, o iki jos perskaityti rašytojos knygas ir aktyviai balsuoti internetinėje „Metų knygos“ rinkimų svetainėje, renkant geriausią metų knygą paaugliams. D. Časienė dėkojo K. Gudonytei už apsilankymą, įspūdingą pasakojimą ir nuoširdų bendravimą su jaunaisiais skaitytojais.
Vasario 25 d. Krašto apsaugos ministerijoje už knygą „Jie grįžta per pilnatį“ Kristinai Gudonytei įteikta Patriotų premija. „Aš labai džiaugiuosi, kad taip įvertintas mano darbas. Iš tikrųjų tas darbas daug nervų kainavo, daug jėgų ir laiko – trejus metus rašiau tą knygą. Ir rašiau labai rimtai,“ – sakė rašytoja.
O vasario 27 d. Vilniaus knygų mugėje „Atgimimo” mokyklos direktorė D. Časienė, mūsų miesto mokytojai ir mokiniai susitiko su Kristina Gudonyte ir pasveikino ją, gavus šį įvertinimą už knygą, skatinančią jaunimą domėtis savo istorija, ugdančią patriotiškumą.